ook genoemd als dochter van Dirk (VI) van Herlaar
Vermoedelijk erfde Aleid zowel de heerlijkheid Herlaar als Ameide. Er is namelijk niets dat er op wijst dat het patrimoniale bezit of een deel daarvan bij de Herlaars voordien pre mortem of inter vivos overgedragen werd aan een erfopvolger. Vóór november 1306 schonk zij haar man Gerard de gerechtsheerlijkheid en de huizen Oud-Herlaar en Nieuw-Herlaar, want op 7 november 1306 verwijst diens broer Gijsbert van Loon in een akte naar ‘domini Gerardi de Loen, domini de Heerlaer, militis’.403
403 HUA, toegang 222, inv. nr. 814-1 (07-11-1306); Zie ook, Van Spaen 1801-1805, IV, nr. 18; Handelingen 1844, 303 (08-11-1306); OBNB I, nr. 720, noot 729.
Zij voerde in 1309 als wapens: Loon (rechts) en Herlaer (links).
De Herlaars -AGJvDoornmalen; p.79
De afbeelding op het zegel, het wapenschild, geldt als een kenteken van verwantschap. Gerards wapenbeeld is bekend van zijn zegel van 1309 (afb. 10) en van het wapenschild van zijn nazaten. De afbeelding bestaat uit drie afgerukte leeuwenkoppen van de linkerkant gezien.424 Ook van zijn echtgenote Aleid en zijn zoon Gerard zijn zegels bewaard gebleven (afb. 10).425 Aleid hanteerde een coalitiezegel. Het zegel toont een zeer gedetailleerde afbeelding van een vrouw met in haar ene hand het wapen van de Herlaars en in de andere hand het wapen van haar man. Het is een kostbaar gedetailleerd pronkstuk. Het zegel van hun zoon Gerard bestaat uit het wapen van zijn vader voorzien van een barensteel met drie pendanten. Zonen die het wapen van de familie hanteerden bij in leven zijn van de vader gebruikten de barensteel om zich te onderscheiden.
---
424 Op het wapenschild waren de leeuwenkoppen in rood (keel (rood) op een zilverkleurig veld. (De kleur van de kronen is niet bekend). Die kleuren zijn te herleiden van het wapenschild van Arnold van Herlaar, een kleinzoon van Gerard, dat beschreven staat in het wapenboek Gelre (Helmont (ed.) 1992, fol. 90. nr. 1212.). Schelling geeft de rode kleur (keel) voor de leeuwenkoppen, de groene kleur (sinopel) voor de kroontjes en de tongen op een zilver schild (Schelling 1759 [Hs], blad 299-300).).
425 GAA, toegang 0243, nr. 549 (1-09-1309), zegel 2 (Aleid) en 3 (Gerard van Herlaar).
Zij is getrouwd met Geraerdt Werensz van Loon (Van Ammerzoden).
Zij zijn getrouwd in het jaar 1306, zij was toen 26 jaar oud.
Uit: N.C.vanDinther -De oudste generatie Van Herlaer
Ca 1280 Aleit van Herlaer tr. Gerard van Loon (Loen), heer van Herlar . Dochter van ? (128) Dirck van Herlaer heer van Herlaer en Ameide. Kinderen:
1. ca 1309 Gerard, ridder, hun oudste zoon en erfgenaam. Na 1309 komt hij niet meer voor. Ook is er geen aanwijzing dat hij verloofd of gehuwd zou zijn geweest.
2. 1312 Dirck van Herlaer was in dit jaar schildknaap en gehuwd met Heilwig van Arkel, dochter van Herbaren van Arkel. Waarschijnlijk was hij toen net gehuwd.
Verder: Het huis Zegewerp bewaart een “oud papier” (falsificatie 16e eeuw ?) met de kopie van een acte die moest bewijzen dat de eigenaar van Zegewerp aldaar het recht van de jacht en de visserij bezat omdat dat door Vrouwe Aleit van Herlaer enhaar echtgenoot Geraert van Loen in 1306 zou zijn geschonken. Er zijn oorkonden, zie gedenkwaardigheden uit de geschiedenis van Gelderland pag.108 / 109 betreffende de tollen van Zuilichem en Driel waarin staat dat Gerard van Lo(en), heer van Herlar met consent van zijn vrouw Aleit en van Gerard, ridder, hun oudste zoon en erfgenaam, die tollen aan graaf Reinout van Gelre heeft opgedragen.
Gerard en Aleyt verkochten op 30 maart 1314 het goedt van Herlaer (St.Michielsgestel) aan Heer Geraert van Hoerne, van Altena ende van Paruweys. Gerard van Hoerne doet in 1315 leenverhef te Brussel voor de bisschop van Luik, van de heerlijkheid, de hoge en lage justitie van de huizen van Herlaer en Outherlaer (dit zal in Sint Michielsgestel zijn) met de daarbij behorende domeinen? (villis) of misschien toch dorpen?
27.2.1323 doet Dirck van Herlaer zoon van wijlen heer Gerard van Loen, ridder, te Nijmegen verhef van de heerlijkheid van Herlaer als zijn moederlijk erfdeel, en van de oude tiend van Zuilichem als vaderlijk erfdeel
Kind(eren):
niet zeker of de vaderlijn correct is . Zou ook de dochter van Dirck B kunnen zijn
Westelijk van het dorp Ameyde aan de Lek, bevindt zich de site (nu boerderij) van het kasteel van Herlaer.
In St.Michielsgestel bevinden zich in Halder (gehucht op de weg naar Vught), de site van Oud Herlaer (nu boerderij) en Nieuw Herlaer. De laatste bevat nog de noordmuur en toren van de oorspronkelijk kasteel opgenomen in het laat 18e eeuws veel omvangrijker Chateau in franse stijl.
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Aleyd [Vrouwe] van Herlaer Van der Aa | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1306 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Geraerdt Werensz van Loon (Van Ammerzoden) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
De getoonde gegevens hebben geen bronnen.