He is married to Jannetje Heij.
They got married on July 18, 1944 at Ede , he was 29 years old.
Child(ren):
stamboomtak 7-2-1-7
Jacob (Jaap) van den Pol (1915-1998)
Op 11 juli 1915 werd Jaap geboren als 7e kind van Jan van den Pol en Albertha (Aaltje) Looijen. Hij werd geboren op de boerderij De Smidspol in Putten, op de grens van Nijkerk. Al toen Jaap een half jaar was moest het gezin geëvacueerd worden in verband met de watersnood rond de Zuiderzee, waarbij enkele dijken bij Nijkerk doorbraken. Hij is opgegroeid als boerenzoon samen met de 13 andere kinderen van Jan. Een jongere broer van Jaap, Ab, werd tijdens de Puttense razzia in 1944 meegenomen door de bezetters en overleed in november dat jaar in concentratiekamp Ladelund in Noord-Duitsland. Dit heeft diepe sporen nagelaten in de familie.
Jaap kreeg de financiële middelen van zijn vader, o.a. vanuit een erfenis, om te gaan studeren nadat hij de Mulo en het Gymnasium in Harderwijk gevolgd had. In Utrecht heeft hij de studie medicijnen met goed gevolg voltooid. Hij woonde daar bij de bakkerij van de familie Top. Na zijn studie kwam hij als invalarts terecht in Schaesberg bij Heerlen.
Jaap kwam vaak bij zijn zus in Bennekom logeren. Daar leerde hij Netty kennen die daar in de apotheek werkte. In 1944, in de oorlog dus, trouwden ze en gingen in Vlaardingen wonen. Jaap nam een deel van de huisartsenpraktijk van dokter Linzel over en vestigde zich zo in Vlaardingen. Een moeilijk moment voor Jaap, nog in de oorlog, was de opdracht die hij kreeg als arts om een neergeschoten lijfwacht van Mussert te behandelen. Later is deze man toch overleden in het Hofsingelziekenhuis. Vermeld mag ook nog worden dat Jaap in de hongerwinter van 1944 veel mensen verwees naar zijn familie in Gelderland om daar voedsel te halen. De familie kon daar gelukkig goed aan voldoen, maar daar stonden vaak moeizame en gevaarlijke reizen op de fiets of te voet tegenover. Ook Netty heeft met een vriendin zo’n tocht gemaakt.
Eerst woonden Jaap en Netty op Hofsingel 13, waar Jan Albert en Kees geboren werden, en later op Binnensingel 47 waar de praktijk aan huis was, hier werden Job, Marieke en Bert geboren. In Vlaardingen was Jaap al snel bekend vanwege zijn rode volkswagen, waarmee hij zijn bezoeken aflegde. Hij was een gezien huisarts en viel zelfs wel eens in slaap bij de patiënten thuis, waar hij zich kennelijk op zijn gemak voelde. Ook had hij te maken met weerstand van patiënten toen Unilever een stof in de Planta-margarine verwerkte waardoor mensen huiduitslag kregen. Hij heeft heel wat nare briefjes daarover van patiënten ontvangen. In 1980 nam hij afscheid als huisarts en zeer veel patiënten kwamen voor hem op de receptie.
Vanaf dat Jaap in Vlaardingen woonde heeft hij bijna wekelijks zijn familie in Putten en Woudenberg bezocht. Op dinsdagmiddag reed hij dan verschillende boerderijen langs van zijn ouders, broers en zus en gaf vaak raad vanuit zijn beroep. Ook neven en nichten waren op hem gesteld. Zijn zussen Wil en Riek bezocht hij vaak, zeker toen ze dichtbij Vlaardingen woonden (Rotterdam, Den Haag). Een herinnering daaraan is nog dat we begin jaren 50 op weg naar Schiebroek de A13 gelijkvloers over moesten steken ter hoogte van de Kandelaar. In deze tijd heeft Jaap ook de taak om te zorgen voor de stamboom van de familie Van den Pol overgenomen van Gerrit Hendrik van den Pol (tak 9-8-1) uit Hillegersberg.
Het huishouden in het gezin was zoveel werk dat er lange tijd een ‘dienstbode’ aan huis was. In het begin zelfs 2 en ook intern. Het contact met hen bleef vaak bestaan door bezoek over en weer en de kinderen kwamen er ook graag aan huis. Jaap en Netty hadden veel vrienden in Vlaardingen, vaak ontstaan vanuit de reünistenvereniging van SSR, een studentenvereniging waar Jaap lid van was. Regelmatig werden er gespreksbijeenkomsten bij iemand thuis gehouden over actuele vraagstukken, waar ook de partners aan mee deden. De vrouwen zorgden natuurlijk voor de hapjes en drankjes. Jaap had belangstelling voor studies over de Schepping van vooral Teilhard de Chardin en voor de theologische ontwikkelingen in de protestantse kerk(en). Hij had contact met vele predikanten in Vlaardingen. Hij bestudeerde tot het laatst toe met een vriend Hebreeuwse teksten. Hij heeft ook enkele keren Israël bezocht en heeft daar lezingen over gegeven.
In 1995 zijn Jaap en Netty op de Schiedamseweg 1a gaan wonen, boven apotheek Walrave. In 1998 is Jaap overleden, waarbij hij zijn lichaam aan de wetenschap ter beschikking gesteld heeft.
Jacob van den Pol ![]() | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1944 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jannetje Heij |
The data shown has no sources.