Sluzigers (e.a.) » Jan Jongman (1890-1956)

Persoonlijke gegevens Jan Jongman 

  • Hij is geboren op 14 december 1890 in Zwartsluis.Bron 1
  • Registratie van geboorte op 15 december 1890.Bron 1
  • Beroep: van voor 1918 tot 1956 mattenmaker.Bron 1
  • Feit: (Krantenbericht) in het jaar 1930 .Bron 2
    Rechtbank te Zwolle 20 Maart
    Jan Jongman te Zwartsluis moet terecht staan ter zake dat hij in de gemeente Zwartsluis op 15 Januari 1930 opzettelijk gewelddadig A.L. Jongman met zooveel kracht met een hard voorwerp heeft geslagen, dat deze pijn ondervond en verwond werd, welk feit tengevolge heeft gehad dat hij een tand verloor, twee zijner tanden scheef werden geslagen, dat hij een gat in zijn lip en zijn tandvleesch kreeg en zijn bovenkaak werd gescheurd.
    Verdachte bekent. Hij had kwestie met zijn stiefmoeder, zijn halfbroer, de mishandelde, bemoeide zich er mee. Herhaaldelijk werd hij nagescholden en op den bewusten dag werd hij zoo driftig dat hij een mattenaanmaker (een zwaar ijzeren voorwerp, dat gebruikt wordt bij het mattenvlechten) nam en daarmee zijn broer sloeg.
    De mishandelde verklaart, dat verdachte zijn moeder uitschold, waarop een woordenwisseling volgde. Daarop heeft verdachte den slag gegeven.
    Dokter J.H.E. Dwarshuis legt verklaringen af omtrent de verwondingen.
    De verdediger, mr. J.A. Willinge Gratama, zou gaarne de vrouw van verdachte als getuige doen hooren over de oorzaak van deze ruzie. De rechtbank stelt echter geen prijs op het hooren van deze getuige.
    De O.v.J. meent dat de getuige Jongman wel eenige aanleiding heeft gegeven tot mishandeling, doch niet tot een dergelijke mishandeling als hier gepleegd is. Spreker eischt een gevangenisstraf van drie maanden.
    De verdediger mr. J.A. Willinge Gratama gaat uitvoerig de familie-omstandigheden na, die aanleiding hebben gegeven tot deze ruzie. De vrouw van dezen verdachte wordt dag in dag uit geplaagd door de stiefmoeder, hetgeen ook ds. Brouwer uit Zwartsluis schriftelijk verklaard heeft. De aanleiding voor wat hier gebeurt is, ligt volgens den verdediger aan den kant van de mishandelde. Verdachte is driftig geworden en toen hij zag, dat Jongman zijn hand in den zak stak, dat hij dat het beter was eerst te slaan. Doch ongelukkigerwijze had hij het zware werktuig in de hand, zoodat de slag veel te hard aankwam. Waar verdachte een persoon van geheel onbesproken gedrag is, zooals ook vele inwoners verklaren, vraagt pleiter een voorwaardelijke veroordeeling.

    Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant 3 april 1930
    3 April. De Rechtbank heeft het navolgende vonnis gewezen:
    Jan Jongman, te Zwartsluis, wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, op 16 Januari j.l. aldaar, tot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaren proeftijd.
  • Hij is overleden op 9 augustus 1956 in Zwartsluis, hij was toen 65 jaar oud.Bron 1
  • Registratie van overlijden op 11 augustus 1956.Bron 1
  • Hij is begraven in Zwartsluis, begraafplaats Cingel.Bron 3
  • Een kind van Hendrik Jan Jongman en Trijntjen de Jonge
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 3 februari 2026.

Gezin van Jan Jongman

Hij is getrouwd met Johanna Catharina Jongman.

Zij zijn getrouwd op 20 juli 1918 te Zwartsluis, hij was toen 27 jaar oud.Bron 1

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Jan Jongman?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Jan Jongman

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Jan Jongman

Jan de Jonge
1825-1903

Jan Jongman
1890-1956

1918

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

Bronnen

  1. (Niet openbaar)
  2. Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant 21 maart 1930
  3. HVZ registratie begraafplaats Cingel

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Over de familienaam Jongman

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Jongman.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Jongman.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Jongman (onder)zoekt.

De publicatie Sluzigers (e.a.) is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Alle Elbers, "Sluzigers (e.a.)", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/sluzigers/I138671.php : benaderd 20 mei 2026), "Jan Jongman (1890-1956)".