Family tree Olde Scheper » Dr Petrus Hermanus Hugenholtz (1796-1871)

Personal data Dr Petrus Hermanus Hugenholtz 

Sources 1, 2, 3

Household of Dr Petrus Hermanus Hugenholtz


Notes about Dr Petrus Hermanus Hugenholtz

 

Hij studeerde in Utrecht theologie vanaf 23 december 1811 en kreeg op 2 april 1818 de gouden erepenning voor zijn antwoord op de academische prijsvraag over de christenvervolgingen vóór Constantijn de Grote. Op 6 mei 1819 werd hij toegelaten als proponent door het provinciale kerkbestuur van Utrecht en werd hij op 1 augustus 1819 door zijn vader bevestigd als Nederlands Hervormd predikant in Woudenberg met 1 Corinthe III:9a "wij zijn Gods medearbeiders". In de namiddag deed hij zijn intrede met 1 Corinthe III: 11 "Niemand kan een ander fundament leggen, dan het gene gelegdis, hetwelk is Jezus Christus.Toen zijn 2e vrouw overleed werd de huishouding overgenomen door zijn dochter Catharina Geertruida en toen deze in 1855 in het huwelijk trad door zijn zuster Johanna Adriana (1797-1887).

Op 29 maart 1821 verwierf hij de doctorstitel op een proefschrift over Romeinen VI. Op 4 maart 1823 werd hij, wederom door zijn vader, bevestigd als predikant in Doetinchem (met 2 Timotheüs I: 12b; intrede met Colossenzen III: 12b). Hij nam afscheid van Woudenberg op 20 april met Johannes XVII: 21a. Zijn derde gemeente werd Harderwijk, waar ds. J. Radermacher Schorer hem op 7 mei 1826 bevestigde (met 1 Corinthe IV: 1; intrede met Johannes V: 19 en 20). Hij nam afscheid van Doetinchem op 23 april (met 2 Thessalonicenzen II: 15-17) Van Harderwijk vertrok hij naar Rotterdam waar zijn bevestiging plaats vond op 9 september 1827 door de Rotterdamse predikant ds. R. Adriani (met 2 Corinthe IV: 14, 16a; intrede met Johannes II: 1a). Het afscheid van Harderwijk vond plaats op 26 augustus (met 1 Johannes II: 28a).

Hij hoorde bij de orthodoxe richting met een ethische inslag. Veertig jaar lang was hij lid van het bestuur van het Nederlands Zendingsgenootschap. Van 1832 tot 1848 verzorgde hij de maandberichten van het Nederlands Zendingsgenootschap, maar oogstte daarvoor niet veel dank. Zo beklaagde Groen van Prinsterer zich in 1848, over een gebrek aan "apostolitisch karakter" in het door hem geleide blad: "Die met waardeering van de moeite door Hugenholtz e.a. aan de uitgave besteed, niet beantwoorden aan wat men er billijk van mocht verwachten". Inzijn in druk verschenen Goede Vrijdagpreek getiteld: Vrede door het bloed des kruises (1848) gaf Hugenholtz een soort belijdenisschrift uit, tevens bedoeld als weerlegging van de beschuldiging dat het genootschap ontrouw zou zijn geworden aan deze leuze.

Bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Nederlands Zendingsgenootschap was Hugenholtz door een stemming aangewezen als meest geschikte spreker. "Zijn gelaat kwam het voordeeligst wanneer hij een voorspoedige tijding uit de zending vernam".

Na ruim veertig jaar met veel inzet aan de zending te hebben meegewerkt, kwam het moment dat hij vond dat hij als lid van het hoofdbestuur moest aftreden. Aanleiding hiertoe was de beschuldiging in het orgaan van de Nederlandse Zendingvereniging (februari en april 1865) ingebracht tegen de zendeling van het genootschap J. N. Wiersma, als zou deze behoren tot de "voorstanders van de zoogenaamde Moderne Theologie en zelfs bij een begrafenis ontkend hebben een vergelding na den dood, ja misschien een toekomstig leven". Hoewel de bestuurders deze beschuldiging weerspraken en Wiersma zich verdedigde, nam Hugenholtz zijn ontslag uit het hoofdbestuur.

Op 4 augustus herdacht hij in Rotterdam zijn 25 jarig ambtsjubileum (met Johannes II: 1a) en op 12 september 1852 zijn 25 jarige dienst in Rotterdam. Op 14 augustus 1859 preekte hij nog eenmaal voor zijn eerste gemeente en herdacht hoe hij er 40 jaar geleden de bediening had aanvaard (met Hebreeën XIII: 8). Enkele maanden daarvoor, op 3 april had hij zijn afscheidspreek in Rotterdam gehouden (met 1 Johannes II:28), vanwege het ingaan van zijn emeritaat, dat hem met ingang van 1 april 1859 wegens lichaamszwakte was verleend.

Hij overleed in Rotterdam.

Uit het boek "Indrukken en Herinneringen", blz 8-9, dat in 1904 door zijn zoon Petrus Hermannus werd uitgegeven heb ik het volgende ontleend.

 

Nog zie ik hem voor mij, den eerbiedwaardigen grijsaard, want nooit heb ik hem anders dan als grijsaard gekend, met zijn lange magere gestalte, zijn vriendelijk oog, zijn grooten arendsneus en zijn korte kuitbroek, waaruit zijnen dunne beenen te voorschijn kwamen, dat men hem met welgemeende scherts den waaghals noemde, die daarop durfde loopen. Zozeer waren wij kinderen gewoon aan zijn officieel ambtsgewaad, dat wij, toen hij eens op reis gaande naar West-Falen -een lange gewichtige reis!- zijn steek door een gewonen hoed vervangen had, vol verbazing rondom hem stonden en zeiden: "Nu lijkt vader wel een linnenkoopman". Later toen de toga werd ingevoerd, werden steek en korte broek door gewoon kostuum vervangen, maar nog altijd leven zij in mijn herinnering voort.

In heel zijn leven en werken vertoonde hij het beeld van strenge, stipte plichtsbetrachting. Klokke half acht ging hij 's morgens naar beneden om het ontbijt te gebruiken, nadat hij reeds een rustig uur op zijn studeerkamer had doorgebracht. Zijn maaltijden gebruikte hij gewoonlijk met het horloge voorzich, om geen oogenblik te verliezen. Nog hoor ik zijn stem, die mij als jongen uit een diepe slaap deed opschrikken om mij zoo gauw mogelijk in de kleeren te steken. Te acht uur was het gezin, de dienstboden incluis, rondom de eettafel vereenigd en sloeg mijn vader den grooten bijbel op, waaruit hij volgens vasten regel stichtelijke en min-stichtelijke bladzijden voorlas.

Do you have supplementary information, corrections or questions with regards to Dr Petrus Hermanus Hugenholtz?
The author of this publication would love to hear from you!


Timeline Dr Petrus Hermanus Hugenholtz

  This functionality is only available in Javascript supporting browsers.
Click on the names for more info. Symbols used: grootouders grandparents   ouders parents   broers-zussen brothers/sisters   kinderen children

Ancestors (and descendant) of Dr Petrus Hermanus Hugenholtz

Maria Broers
????-1773

Dr Petrus Hermanus Hugenholtz
1796-1871


    Show complete ancestor table

    With Quick Search you can search by name, first name followed by a last name. You type in a few letters (at least 3) and a list of personal names within this publication will immediately appear. The more characters you enter the more specific the results. Click on a person's name to go to that person's page.

    • You can enter text in lowercase or uppercase.
    • If you are not sure about the first name or exact spelling, you can use an asterisk (*). Example: "*ornelis de b*r" finds both "cornelis de boer" and "kornelis de buur".
    • It is not possible to enter charachters outside the standard alphabet (so no diacritic characters like ö and é).



    Visualize another relationship

    Sources

    1. Familieleden van A tot Z, een zoektocht Web Site, Mary Wesseling, Petrus Hermanus Hugenholtz, May 28, 2011
      Toegevoegd door een Smart Match te bevestigen
      Stamboom op MyHeritage.com
      Familiesite: Familieleden van A tot Z, een zoektocht Web Site
      Stamboom: Familieleden van A tot Z
    2. (Not public)
    3. (Not public)

    Historical events

    • The temperature on June 23, 1796 was about 14.0 °C. There was 66 mm of rainWind direction mainly west. Weather type: zeer betrokken. Source: KNMI
    •  This page is only available in Dutch.
      De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
    • In the year 1796: Source: Wikipedia
      • February 29 » The Jay Treaty between the United States and Great Britain comes into force, facilitating ten years of peaceful trade between the two nations.
      • April 4 » Georges Cuvier delivers the first paleontological lecture.
      • May 14 » Edward Jenner administers the first smallpox inoculation.
      • May 15 » War of the First Coalition: Napoleon enters Milan in triumph.
      • June 1 » Tennessee is admitted as the 16th state of the United States.
      • September 19 » George Washington's Farewell Address is printed across America as an open letter to the public.
    • The temperature on May 7, 1871 was about 13.8 °C. The air pressure was 3 kgf/m2 and came mainly from the northeast. The atmospheric humidity was 44%. Source: KNMI
    • Koning Willem III (Huis van Oranje-Nassau) was from 1849 till 1890 sovereign of the Netherlands (also known as Koninkrijk der Nederlanden)
    • From June 4, 1868 till January 4, 1871 the Netherlands had a cabinet Van Bosse - Fock with the prime ministers Mr. P.P. van Bosse (liberaal) and Mr. C. Fock (liberaal).
    • In The Netherlands , there was from January 4, 1871 to July 6, 1872 the cabinet Thorbecke III, with Mr. J.R. Thorbecke (liberaal) as prime minister.
    • In the year 1871: Source: Wikipedia
      • The Netherlands had about 4.0 million citizens.
      • January 28 » Franco-Prussian War: The Siege of Paris ends in French defeat and an armistice.
      • March 26 » The elections of Commune council of the Paris Commune are held.
      • March 29 » Royal Albert Hall is opened by Queen Victoria.
      • May 4 » The National Association, the first professional baseball league, opens its first season in Fort Wayne, Indiana.
      • May 21 » Opening of the first rack railway in Europe, the Rigi Bahnen on Mount Rigi.
      • May 28 » The Paris Commune falls after two months.
    

    Same birth/death day

    Source: Wikipedia

    Source: Wikipedia


    About the surname Hugenholtz


    When copying data from this family tree, please include a reference to the origin:
    Ted Olde Scheper, "Family tree Olde Scheper", database, Genealogy Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-olde-scheper/I779.php : accessed January 10, 2026), "Dr Petrus Hermanus Hugenholtz (1796-1871)".