gerrit was tot 1769 baas kaartenmaker
(1) Hij is getrouwd met Sara magdalena Samuels.
Zij zijn getrouwd op 13 mei 1757 te Amsterdam, Nederland, hij was toen 21 jaar oud.
Kind(eren):
Gebeurtenis (Death of Spouse).
(2) Hij is getrouwd met Johanna Geertruida Veerman.
Zij zijn getrouwd op 1 juni 1764 te Amsterdam, Nederland, hij was toen 28 jaar oud.
zaterdag 12 december 2009
"Uit het Indisch Naamboek is mij gebleken dat Gerrit de Haan toen (1760 & 1761) was Capitein-Luitenant ter Zee en Baas-Kaartenmaker: tevens dat hij Capitein-Luitenant reeds was sedert 1752 en kaartenm
Akte van indemniteit door Gerrit de Haan van aanspraken op gelden der VOC, opgesteld door notaris Egbert Blomhert. Afschrift.
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Gerrit de Haan | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(1) 1757 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sara magdalena Samuels | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(2) 1764 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Johanna Geertruida Veerman | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1756 Copia berigt van den baas kaartemaaker Gerrit de Haan, nopens de reijzen van de barken de Rijder en de Buijs naar het Zuijdland of de Bogt van Carpentaria bijeen gebragt uijt de journalen van de gezaghebbers der gemelte kielen [gedateerd 30 September 1756].
Jambi
In 1615 had de Verenigde Oostindische Compagnie voor de peperhandel al een klein kantoor in Jambi, de hoofdstad van het gelijknamige koninkrijk aan de oostkust van Sumatra, gebouwd, even later gevolgd door de Engelse EIC. In 1617 werd dat kantoor door brand verwoest toen de Portugezen de plaats aanvielen. Daarop werd een nieuwe loge gebouwd die in 1636 op eenzelfde manier verloren ging. In 1638 werd opnieuw een handelskantoor gebouwd die in 1643 alweer verbouwd moest worden. Rond 1658 vond er weer een verbouwing plaats.
Jambi plaats was van belang voor de leverantie van peper want het was een van de meest productieve gebieden en de peper was er goedkoop. In het begin van de zeventiende eeuw waren het vooral Portugezen en Chinezen waarmee de compagnie moest concurreren. Ook de Engelsen waren voortdurend geduchte rivalen in de strijd om de peper uit Jambi. Pieter Soury slaagde erin in 1643 voor de VOC het pepermonopolie te bemachtigen, in ruil voor haar bescherming van de stad Jambi. Daarna werd Jan Puijt resident en werd de handel en de loge verwaarloosd. Rijckloff van Goens werd aangewezen als zijn opvolger.
In 1690 werd het opperhoofd van de factorij Sybrand Zwarts vermoord waardoor de goede verstandhouding met Jambi verstoord werd. Omdat de inkomsten uit dit comptoir verminderden besloot de Hoge Regering in Batavia in 1696 de bezetting van de handelspost in te krimpen en het kantoor onder het comptoir van Palembang te stellen. Hoewel de Engelsen Jambi al in 1679 hadden verlaten meende de VOC in 1707 dat het verstandig was de bezetting toch weer te vergroten om er zeker van te zijn dat de Engelsen niet terug konden komen.
Toen Abraham Parras in september 1707 als resident in Jambi kwam was de loge in zeer vervallen staat. Het jaar daarop besloot de Hoge Regering tot de bouw van een nieuwe pagger aan de zuidwest-zijde van de rivier. Mogelijk is dit dezelfde loge als die bij de monding van de rivier was gebouwd en die in 1756, blijkens een kaart in de Ligtende Zeefakkel van Gerrit de Haan, verlaten was.
In 1766 werd de loge platgebrand als vergelding voor de arrestatie van enkele Jambiërs die het handelsmonopolie van de VOC ontdoken. In 1768 werd de vestiging Jambi definitief gesloten.
zoon Gerrit
vader Lourens de Haan
moeder Catharina Nick
getuigen Abraham Mulder
Anna Mulder
pastor Jacobus Boon
doop 20 juli 1735
religie Evangelisch-Luthers, Lutherse kerken
bron 218 p. 60 (folio 35) nr. 3