STALPAERT - STALPERS XVII Generaties » James Gordon (pltg.Bellevue) MacDonald (geb. van Bunschoten) (1836-1889)

Persoonlijke gegevens James Gordon (pltg.Bellevue) MacDonald (geb. van Bunschoten) 

  • Hij is geboren op 20 september 1836 in Coronie, Suriname (Pltg. Bellevue).
    James Gordon Mac Donald is geboren op dinsdag 20 september 1836 in Nickerie Suriname, zoon van Sophia van Bunschoten, maar werd pas in 1847 als zoon erkend door de oude vos van hierboven, Alex Macdonald (zie pag. 94-95, nr 171 van het boek Manumissies in Suriname 1862-1863 van Okke Ten Hove & Frank Dragtenstein). James Gordon M. was dus geen volbloed Schot, maar een mulat, nu hij zelf uit een gemanumitteerde slavin, Sophia van Bunschoten, was geboren. Hetzelfde geldt wellicht voor zijn broer Alex jr. James Gordon werd nauwelijks 52 jaar oud. Zijn weduwe Francis Craven stierf in 1913, 79 jaar oud. Hun zoon James Gordon Mac Donald jr, werd ook nauwelijks 35 jaar, stierf in Nickerie.
  • Hij werd gedoopt in het jaar 1847 in Manumissie Paramaribo.
  • Functie: Blank Officier - opzichter.
    Pltg Burnside, Coronie
  • Vermelding.
    Uit: De Slavernij en haar gruwelen in Suriname; Coronie.
    (…..)Pl. John: ik heb er al een woordje van gezegd van dien braven directeur daar14. U weet die andere broeder, Alexander15, die eenige tijd op het Buitenfort [16] heeft gezeten. U weet wel om dat ongeluk….. is ook weer op de Kust, gewoonlijk op John als hij niet op zijn schoener is. Zou u geloven dat die mijnheer zich in triomph op John heeft laten inhalen toen hij terug kwam? Op John zijn de druiven nog niet rijp [17]: veel kanailje [18] als u weet. Idem op Pl. Johanna Maria, uitgezonderd Fam.Beukenboom en Jan Sloory met mary zijne vrouw, die paren best op, zoo ook Eva Georgenon.
    ---
    15 Zijn vader was Alexander sr., eigenaar van o.a. Bellevue en Cadrosspark (red. coronie.eu)
    16 Waarschijnlijk strafinrichting Baka foto/Fort Zeelandia (red. coronie.eu)
    17 De druiven waren zuur dus, omdat velen zich niet konden schikken in het feit dat slavernij was opgehouden te bestaan (coronie.eu).
    18 Uitschot/tuig (red. coronie.eu)
  • Vermelding van 1820 tot 18 juni 1864: John Mac Intosh.
    18 June 1864 : John Mac intosh.;Death - District Coronie, Suriname
    John is overleden op 18-06-1864 in Plantage Maryshope, District Coronie, Suriname, ongeveer 44 jaar oud [bron: Aisha Ali].
    Notitie bij overlijden van John: Folio 1859/40
    In het jaar achttien honderd vierenzestig den achttienden dag der maand Juny compareerde voor mij Nicolaas van den Brandhof, Ambtenaar van den Burgerlijke stand te Coronie Alexander Edward Green, oud negentien jaren, van beroep waarnd. directeur woonachtig op de pl. Maryshope, dewelke ten overstaan van August Frederick Wilhelm Muller, oud zesentwintig jaren, van beroep agent van policie, wonende te Coronie en I.G. Mac Donald, oud dertig jaren, van beroep directeur, wonende op de pl. Bellevue, als getuigen; verklaarde dat op zaterdag den achttienden Juny achttienhonderd vierenzestig des morgens ten zes ure, overleden is, John Mack Intosh oud vier en veertig jaren van beroep directeur, gewoond hebbende op de Pl. Maryshope, geboren in Schotland.
    En is hiervan deze acte opgemaakt en door getuigen en ons, na gedane voorlezing, onderteekend.
  • (Verkoop / veiling) tot 27 juni 1887.
    De West 29juni1887; Publieke Veiling. Door en ten kantore van den Notaris E.A.Cabell. Maandag 27 juni 1887.
    De Plantage Nursery, f1675,- James Chin-a-Pow.
    De Plantage Bellevue, f.500,- James Gordon Mac Donald.
    De Plantage Cardrospark, f.1150,-, Jose Rodrigues.
    De Plantage Perseverance, f.2100,-, Jose Rodrigues.
  • Hij is overleden op 19 juli 1889 in Nickerie, Suriname, hij was toen 52 jaar oud.
    fol.285 ; geb. James Gordon op 13 sep plantage . . . kaland
    ---
    De West 23juli1890; (Adv.) ALLEN, die iets te vorderen hebben van - verschuldigd zijn aan- of onder hunne berusting hebben, behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer JAMES GORDON MAC DONALD, overleden den 19en Augustus 1889 te Coronie, worden bij deze verzocht binnen veertien dagen betaling of afgifte bij den onderteekende te doen. Paramaribo, 21 juli 1890 A.P.Mac Donald. Saramaccastraat E 16.
  • Een kind van Alexander [eig. pltg.Bellevue & John) MacDonald en Sophia Georgina van Bunschoten
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 29 juni 2024.

Gezin van James Gordon (pltg.Bellevue) MacDonald (geb. van Bunschoten)

(1) Hij is een partner van Francis Maryann Craven.

Ze werden partners.


Kind(eren):



(2) Hij had een relatie met Nn Gouwird.

De relatie startte


Kind(eren):

  1. Samuel MacDonald  1878-????
  2. Jesse Mac Donald  1880-????


Notities over James Gordon (pltg.Bellevue) MacDonald (geb. van Bunschoten)

Francis Craven met een N, niet met een R. is geboren in Australie, ja down-under.
Haar echtgenoot James Gordon Mac Donald was werkzaam in Australie.
De 2 eerste kinderen James Alexander en Archibald zijn eveneens in Australie geboren.
Ik heb de huwelijksakte van Archibald van Maureen Vroom gekregen, waarin geboorteplaats wordt vermeld en verklaard wordt dat een geboorteakte niet te overleggen is.
Vervolgens is hun 3e kind dochter Sophia in Coronie geboren.
Bij het huwelijk van Archibald in 1900 te Coronie was moeder Francis nog in leven, bij het huwelijk van Sophia in 1902 wordt vermeld dat moeder wijlen is. Of dat juist is of dat de overlijdensdatum van Francis in 1913 juist is, weet ik nog altijd niet. Ik heb alles geprobeerd om de juiste datum te achterhalen, nog altijd niet gevonden. De overlijdenskaarten van de districten tussen dacht ik 1898 tot 1914 waren zo slecht dat ze niet verfilmd zijn. In Den Haag alles afgezocht, in diverse kranten, nog niet gelukt.

Francis denk ik heeft niet in Nickerie gewoond, maar in Coronie. Haar echtgenoot James Gordon begon een relatie met een dame Gouwird uit Brits Guyana en kreeg met deze dame 3 kinderen. James is teruggegaan naar Nickerie, Francis niet veronderstel ik.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot James Gordon (pltg.Bellevue) MacDonald (geb. van Bunschoten)?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk James Gordon (pltg.Bellevue) MacDonald (geb. van Bunschoten)

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van James Gordon (pltg.Bellevue) MacDonald (geb. van Bunschoten)


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen

  • De temperatuur op 20 september 1836 lag rond de 8,0 °C. De wind kwam overheersend uit het west-noord-westen. Typering van het weer: half bewolkt regen bui. Bron: KNMI
  • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
  • In het jaar 1836: Bron: Wikipedia
    • Nederland had zo'n 2,9 miljoen inwoners.
    • 24 februari » Samuel Colt krijgt een octrooi voor de Colt revolver.
    • 5 maart » Samuel Colt maakt de eerste revolver voor massaproductie (.34-kaliber).
    • 6 maart » Val van Fort Alamo
    • 21 april » De Republiek Texas boekt een overwinning op Mexico in de Slag bij San Jacinto. Antonio López de Santa Anna wordt gevangengenomen.
    • 1 juni » Charles Darwin komt aan in Kaapstad.
    • 28 december » Spanje erkent de onafhankelijkheid van Mexico.
  • De temperatuur op 19 juli 1889 lag rond de 14,7 °C. De winddruk was 2 kgf/m2 en kwam overheersend uit het westen. De luchtdruk bedroeg 76 cm kwik. De relatieve luchtvochtigheid was 91%. Bron: KNMI
  • Koning Willem III (Huis van Oranje-Nassau) was van 1849 tot 1890 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
  • Van 21 april 1888 tot 21 augustus 1891 was er in Nederland het kabinet Mackay met als eerste minister Mr. A. baron Mackay (AR).
  • In het jaar 1889: Bron: Wikipedia
    • Nederland had zo'n 4,5 miljoen inwoners.
    • 6 mei » De Eiffeltoren wordt officieel geopend.
    • 14 juli » Stichting van de Tweede Internationale in Parijs.
    • 10 september » Albert I wordt vorst van Monaco.
    • 2 november » North Dakota en South Dakota worden staten van de Verenigde Staten.
    • 8 november » Montana wordt een staat van de Verenigde Staten.
    • 11 november » Washington wordt een staat van de Verenigde Staten.


Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia

Bron: Wikipedia


Over de familienaam MacDonald (geb. van Bunschoten)


Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Mark Stalpers, "STALPAERT - STALPERS XVII Generaties", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-stalpers/I39895.php : benaderd 16 januari 2026), "James Gordon (pltg.Bellevue) MacDonald (geb. van Bunschoten) (1836-1889)".