STALPAERT - STALPERS XVII Generaties » Elisabeth Johanna Francke (Franke) (± 1806-1889)

Persoonlijke gegevens Elisabeth Johanna Francke (Franke) 

  • Zij is geboren rond 1806 in Paramaribo, Suriname.
    vlgs overlijdensakte; geboren ca 1805
  • Vermelding van 1834 tot 1846: plantaadje A la Bonne Heure (Smaradoekoe).
    Uit: A la Bonne Heure - wikipedia
    A la bonne heure was een koffieplantage aan de Commewijnerivier in het district Commewijne in Suriname. Zij lag rechts bij het opvaren, stroomafwaarts naast plantage Zoelen en stroomopwaarts naast plantage Geertruidenberg.
    De plantage werd rond 1745 aangelegd door Abraham Lemmers[1]. De plantage is smaller en langer dan de meeste plantages en heette waarschijnlijk daarom oorspronkelijk Smaldoek, of in het Surinaams: Smaradoekoe.
    Van de geschiedenis van de plantage is niet veel bekend.
    Op de kaart van Alexander de Lavaux staat vervolgens de echtgenote van Charles Godefroy, van plantage Alkmaar als eigenaresse vermeld.
    In 1793 was Gideon Adriaan Diederik de Graaff de eigenaar. Waarschijnlijk was hij degene die de plantage hernoemde tot A la bonne heure. De Graaff was de schatrijke eigenaar van 4 plantages en administrateur van 27 andere. Zijn zus was getrouwd met Pieter van der Werff Pieterz III, eigenaar van de plantages Dordrecht en Killenstein.
    Vervolgens kwam de plantage in het bezit van het fonds Le Chevalier en Portielje. Dit fonds was ook eigenaar van de plantages Dordrecht, Leliëndaal, Fakkertshoop, Tourtonne en Crommelinsgift.
    Zij verkochten haar weer door aan Hendrina Johanna Francke. Zij maakte er een indigoplantage van. Door de opkomst van synthetische kleurstoffen was deze teelt echter aan het verdwijnen. In 1834 waren er nog maar 3 plantages in Suriname die indigo teelden. Dat was wellicht de reden dat Francke in 1834 de helft van de plantage aan Anthony Wildebroer verkocht [2].
    De volgende eigenaar was Gijsbert Christiaan Bosch Reitz die ook eigenaar was van Zoelen en Geertruidenberg. De naam van de plantage was toen verbasterd tot A la Bonheur. Bosch Reitz' zoon Jean Philippe zette de plantage om in een suikerrietplantage. Het suikerriet verkocht hij aan de centraalfabriek van Mariënburg [3]. In 1882 richtte hij in Amsterdam de NV Landbouw Maatschappij Commewijne op[4]. Hij deed dit samen met de bankier J.G. Sillem en de directie van de Nederlandse Handel-Maatschappij. In 1884 moest de vergadering van aandeelhouders al kiezen tussen liquidatie of kapitaalsuitbreiding. De maatschappij nam toen alle aandelen over en zette de exploitatie voor eigen rekening voort. De aandeelhoudersvergadering van 1895 besloot echter alsnog tot ontbinding van de vennootschap over te gaan.
  • Woonachtig:
    • .
      eigenaresse Plantaadje Smaradoekoe
    • vanaf 1846: Gravenstraat A27, Paramaribo, Suriname, Suriname.
      Wonen in 1846 aan de Gravenstraat A 27. Zes kleurlingen, 13 slaven.
  • (Eigendom) van 1834 tot 1843.
    Jan Harm Francke was in 1834 de eigenaar van Plantaadje -A la bonne Heure- (Smaradoekoe) aan de Comewyne bij fort Nieuw Amsterdam- Voorburg-Zoelen. Waar Laurens Hendrick van Gardo directeur was en Anthony Wildeboer de administrateur. (bron: SSG-Alm-1843-op-plantage.pdf ). Hij verkocht dat jaar de helft aan Wildeboer.
  • (Slaven) van 1830 tot 1838.
    Suriname, Slavenregister 1830-1838, inv.5, fol.2299 Arons / EJ / deb: Franke.
    Leentje, meisje, 1836, 22 aug, verkogt aan G.H.Gelhuys geb. Rincke
    Saartje, vrouw, 1834, 15 Sep, uit escat van L.H.Spiering int pichel.
    Jan, vrouw,1834, 15 Sep, uit escat van L.H.Spiering int pichel.
    Marina, -, 1834, 15 Sep, uit escat van L.H.Spiering int pichel.
    Louisa, -, 1834, 15 Sep, uit escat van L.H.Spiering int pichel.
    Susanna, -
    Catharina, -
    Henrij, -
    Marius, -
    Theodora, -
  • Zij is overleden op 4 juni 1889 in Paramaribo, Suriname.
    BS in Gouvernements advertentieblad Overleden: 13 juni 1889 Johanna Elisabeth Franke, wed. Pieter Hendrik Arons, 84 jaar
  • Een kind van Jan Harme [Raad v Justitie] Francke (Franke) en Tina (vrije ~) van Franke
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 22 juli 2024.

Gezin van Elisabeth Johanna Francke (Franke)

Zij is getrouwd met Pieter Hendrik Arons.

Zij zijn getrouwd

huwelijk: Wonen in 1846 aan de Gravenstraat A 27. Zes kleurlingen, 13 slaven.
***
ARA, Suriname na 1828, archief GB, inv. 60-64:
Theordorus Jacob Arons, geb. ca 1831,
Uriam Mauritz Willem, geb. 1830/1831.
Deze kinderen komen verder niet in de stukken terug, zij zijn vermoedelijk jong gestorven.

Kind(eren):

  1. Jean Francois Arons  1828-1860 
  2. Pieter Marius Arons  1835-1837

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Elisabeth Johanna Francke (Franke)?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Elisabeth Johanna Francke (Franke)

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Elisabeth Johanna Francke (Franke)


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Historische gebeurtenissen

  • De temperatuur op 4 juni 1889 lag rond de 21,0 °C. De winddruk was 10 kgf/m2 en kwam overheersend uit het west-zuid-westen. De luchtdruk bedroeg 77 cm kwik. De relatieve luchtvochtigheid was 60%. Bron: KNMI
  • Koning Willem III (Huis van Oranje-Nassau) was van 1849 tot 1890 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
  • Van 21 april 1888 tot 21 augustus 1891 was er in Nederland het kabinet Mackay met als eerste minister Mr. A. baron Mackay (AR).
  • In het jaar 1889: Bron: Wikipedia
    • Nederland had zo'n 4,5 miljoen inwoners.
    • 4 maart » Benjamin Harrison wordt beëdigd als 23e president van de Verenigde Staten
    • 31 maart » De Eiffeltoren wordt ingehuldigd.
    • 8 juli » Eerste editie van The Wall Street Journal.
    • 14 juli » Stichting van de Tweede Internationale in Parijs.
    • 6 september » In Antwerpen ontploft de patroonfabriek Corvilain. Er vallen 95 slachtoffers.
    • 6 oktober » Opening van het cabaret de Moulin Rouge in Parijs.


Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Francke (Franke)


Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Mark Stalpers, "STALPAERT - STALPERS XVII Generaties", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-stalpers/I34493.php : benaderd 2 februari 2026), "Elisabeth Johanna Francke (Franke) (± 1806-1889)".