STALPAERT - STALPERS XVII Generaties » Gerrit [Baljuw van Nrdwijk] de Witte (1518-1562)

Persoonlijke gegevens Gerrit [Baljuw van Nrdwijk] de Witte 

  • Hij is geboren in het jaar 1518.
  • Hij werd gedoopt in Haarlem, NH, NL (Ned.Herv).
  • Beroep: in het jaar 1559 Baljuw van Nieuwenkerk, Noordwijk.
    In 1559 was hij Rentmeester van de Wildernissen.
  • Vermelding vanaf 1520: de Nederlandsche Leeuw.
    Bron: De Nederlandsche Leeuw
    I. Jonkheer Jacob de Witte gehuwd met (waarschijnlijk) Clara van Raephorst , die een zoon had :
    II. Frans de Witte genoemd in 1515 burgemeester van Haarlem en aldaar in 1533 in de Groote Kerk begraven, zooals zijn wapen, zijnde drie gouden rakken op een blauw veld daar nog op de geschilderde glazen te zien is. Hij was gehuwd met Machteld Aelbout Gerritsdr. (zie Smallegange, Kronyk van Zeeland), zijnde uit eene Zeeuwsche familie.
    Hij had daarbij een zoon :
    III. Gerrit de Witte, in 1518 bailluw van Naaldwijk, -en gehuwd met Cornelia Stalpert van der Wielen 6°. kind van Mr. Adriaan Stalport van der Wielen, Heer van Rozenburg en van Eva van Mierop (genaamd Kuyk van Mierop) vrouw van de Ketel, Spalant enCabauw — welke beide zeer oude geslachten te vinden zijn in Hoogstraten's Woordenboek — Boxhorn's kronyk een oud goudsch kronyksken en S. van Leeuwen Bat. 111. waar de bovenstaande verwantschappen tot hiertoe te vinden zijn en hunne wapens ook nogop eene zeer oude wapenkaart bij onze familie berusten.

    Een geslacht de Witte, naar een handschrift, bewerkt door M. G. Wildbmah. (Vervolg van kolom 85, Maandblad 1895.)
    m. Gerrit de Witte x Cornelia Stalpert van der Wielen, hadden 4 k. :
    a. - Cornelis de Witte, f 1602, huwde Cornelia Weyborgh Pietersdr. (zie IV);
    b. - Maria de Witte, huwde jonkheer Aart van Cloeting van eene Zeeuwsche
    familie (Zie Smallegange Kronyk van Zeeland). Zij hadden 2 k. doch niet
    vermeld ;
    c. - Francoise de Witte, huwde 1514 met jonkheer Francois de Virieu, Hofmeester van den Prins van Oranje en Houtvester van Holland. (Zie S. van Leeuwen, Bat. 111.) 1575. Zij hadden 6 k. ;
    d - X(Machteld) de Witte , huwde Michiel Both van der Eem, eene Zeeuwsche familie. Hadden 1 zoon, die ongehuwd overleed.
    IV. Cornelis de Witte x Cornelia Weyborgh Pietersdr. Hadden 4 k.:
    a. - Jan de Witte, ongehuwd + in 1685;
    b. - Francois de Witte, substituut van den Hove van Holland, f 1 Sept. 1638; hij huwde in 1622 Amerentia Begniers. Hadden ééne dochter, Maria de Witte, gehuwd met Johan van Beaumont, zn. van Mr. Simon van Beaumont en
    Armandina van Rosenburg. Hij was kolonel van een regiment Guardes en
    Commandant van Brielle en lieten 7 kinderen na.
  • Vermelding vanaf 23 juli 1555: Regesten h.Geest Den Haag..
    Regesten Heilige Geest den Haag; hogenda.nl
    23-7-1555 [Regest 177] Christoffel van Nyeuwenhove Gerytsz, schout van Noordwijk, en schepenen oorkonden dat Geryt de Witte, baljuw van Noordwijk en ontvanger van des Keiz.Maj. wildernis, verklaarde te hebben verkocht aan Pieter Hobbensz, buurman van Noordwijk, een losrente van 12 gouden Car.gld. van 40 groot Vlaams per jaar, te betalen 1 mei of uiterlijk op Pinksteren, welke rente Pieter Hobbensz [dit zal een fout zijn voor Geryt de Witte RAvdSp] heeft verzekerd op zijn huis en erf met boomgaard, waar hij nu zelf woont, binnen Noordwijk aan de westzijde, belend ten zuidwesten Wouter in de Poort, ten noordwesten de heerweg, ten noordoosten de Molensteeg, en ten zuidoosten de
    Achterweg; en nog op een woning met ongeveer 5 morgen land in Langeveld in de ban van Noordwijk, die Jeroen Jansz heeft bezeten en gepacht, belend ten oosten zuidoosten des keizers wildernis, ten zuidwesten en westen Mathys Jacobsz.
    Zie regest 186.
    Marge 1560 Rente aangekocht door Jan de Cuyper, Henrick Hermansz, Claes Andriesz en Cornelis Messing Coenraetsz, Leproosmeesters.
    z.d. Afgelost Bovenaan z.d. Landrente tot Noordwijk van 12 gouden Car.gld. op Gerrit de Witte, baljuw van Noordwijk.260
  • Vermelding in het jaar 1689: HvH sententien ; erfkwestie.
    Hof van Holland: Civiele sententies, Naam: Witte
    Periode: 1409 - 1810
    Naam Witte
    Omschrijving Nakomelingen van Gerrit de Witte , baljuw van Naaltwijk en Cornelia Stalpert van der Wiele. Families de Viry, en Cloetingh.
    Rechten op Nalatenschappen, genealogieën
    Jaar 1689
    Sententienummer 117
    Bronverwijzing Nummer toegang: 3.03.01.01, inventarisnummer: 841, (117)
  • (Leenstelsel) van 23 augustus 1559 tot 29 maart 1573.
    REPERTORIUM OP DE LENEN VAN DE ABDIJ RIJNSBURG, 1227-1649 ; RIJNSBURG :
    33B. 4 morgen in Rijswijk, genaamd het Dal, met een woning, waar Nikolaas Grijp op woont, (1559: van erven mr. Dirk van Halle, wonend te Diest in Brabant), zuid: de Brede weg (1559: een heerweg), west: de dochter van Simon van der Burch met leen (1559: Jan Dirk Gerardsz. c.s. te Rijswijk en erven Adriaan Stalpart), oost en noord: Nikolaas Grijp.
    23-8-1559: Gerard de Wit, rentmeester van de Wildernissen, voor mr. Jacob Stalpart, licentiaat in de rechten, zijn zwager, bij dode van Adriaan Stalpart, meester van de rekeningen van Holland, diens vader, waarna overdracht aan Aafje, Jacobs moeder en Gerards schoonmoeder, 700 fol. 3v4v.
    29-3-1573: Eva Vincentsdr., weduwe mr. Adriaan Stapart, mag beschikken, 700 fol. 273.
    23-1-1574: Mr. Rutger van IJlem, advokaat bij het Hof van Holland, voor Maria, dochter van Adriaan Stalpart, zijn vrouw, bij dode van Eva Vincentsdr., haar moeder, 700 fol. 274.
    24-5-1618: Ewout van Schilperoord, procureur voor de vierschaar te Leiden, voor Adriaan van IJlem, heer van Rosenburg, Ketel en Spaland, bij dode van Maria, weduwe mr. Rutger van IJlem, diens moeder, 700 fol. 274v-276.
    6-12-1626: Andries van Wou voor Machteld Albertsdr., weduwe Hildebrand Jacobsz. van Wou, zijn schoonzuster, bij overdracht door Pieter van Groenewegen, notaris te den Haag, voor Adriaan van IJlem, 700 fol. 276.
    22-6-1647: Casper Busero voor Laurens Busero, secretaris en griffier van de prins, te den Haag bij overdracht door Hendrik Verwijk voor Machteld, dochter van Albert van Luiningen, weduwe, 700 fol. 277.
  • Hij is overleden in het jaar 1562, hij was toen 44 jaar oud.
  • Een kind van Frans Jacobsz de Witte en Machteld Gerritsdr Aelbout
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 15 april 2024.

Gezin van Gerrit [Baljuw van Nrdwijk] de Witte

Hij is getrouwd met Cornelia Adriaensdr Stalpert van der Wiele.

Zij zijn getrouwd rond 1545.


Kind(eren):

  1. Francoise Francesca de Witte  ± 1550-< 1606 
  2. Maria de Witte  ± 1555-????
  3. Machteld de Witte  ± 1550-1570 

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Gerrit [Baljuw van Nrdwijk] de Witte?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Gerrit [Baljuw van Nrdwijk] de Witte

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Gerrit [Baljuw van Nrdwijk] de Witte

Maria Kette
± 1477-????

Gerrit [Baljuw van Nrdwijk] de Witte
1518-1562

± 1545
Maria de Witte
± 1555-????
Machteld de Witte
± 1550-1570

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Over de familienaam De Witte

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam De Witte.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over De Witte.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam De Witte (onder)zoekt.

Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Mark Stalpers, "STALPAERT - STALPERS XVII Generaties", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-stalpers/I23014.php : benaderd 11 januari 2026), "Gerrit [Baljuw van Nrdwijk] de Witte (1518-1562)".