https://www.hogenda.nl/wp-content/plugins/hogenda-search/download_attachment.php?id=12065&type=genealogy
+++
De rol, die zowel Jan I van Renesse als zijn zoon Jan II van Renesse tussen 1290 en 1304 hebben gespeeld, als de meest vooraanstaande Zeeuwse edelen in de kwesties tussen de graaf van Holland en de graaf van Vlaanderen enerzijds en de graaf van Holland en de Zeeuwse edelen anderzijds betekent dat zij gemiddeld meer dan gebruikelijk in die periode in oorkonden worden genoemd.
De borgen voor Jan van Renesse en Dirk van Brederode uit 1292; door B. de Keijzer. Emmen, 1 juni 2021.
De Zeeuwse opstand in het voorjaar van 1290 en de daaruit voortvloeiende verzoeningen, die op zich weer leiden tot het stellen van borgen door Jan van Renesse en Dirk van Brederode, vormen een prachtige ‘testcase’ over het fenomeen ‘borgen’.[1]
Eerst wordt stilgestaan bij Hildegonda van Voorne de ‘gedoodverfde’ moeder van heer Jan I van Renesse, en heer Dirk II van Brederode. Vervolgens worden de borgen, die voor heer Jan I van Renesse, instaan, uitvoerig behandeld omdat over deze borgen en hun families vrij weinig bekend is. Daarna komen de borgen, die voor heer Dirk I van Brederode, optreden aan de orde.
Bij de publicatie van deze studie heb ik gebruik gemaakt van mijn (nog lopend) onderzoek naar de zogenaamde Keulse oervede oorkonden. De publicatie van dit onderzoek zal te zijner tijd volgen.
---
1 B. de Keijzer, De borgen voor Gijsbert van Amstel en Herman van Woerden. Onderzoek naar borgstellingen in de middeleeuwen (Rotterdam, 2011).
uit: Jan van Renesse en Dirk brederode; hogenda Ons Voorgeslacht.
Wanneer Alverade, ongetwijfeld de oudste dochter van Willem, heer van Brederode, vernoemd naar haar beide grootmoeders,11 in 1300 haar testament maakt dan noemt zij zich ‘Alveradis, domina de Coudekercke, filia nobilis matronae Hildegondis, dominae de Bredenrode’.1[2] De afkomst van Hildegonda als dochter van de heer Van Voorne kan verder worden ontleend aan het necrologium van Egmond,13 en de Kroniek van Willem Procurator.14 Zij is overleden op 5 april 1302. Ten slotte blijkt dat haar voornaam door vernoeming terugkeert in het geslacht Van Brederode en niet bij Van Renesse.
Hij is getrouwd met Margaretha Hugensdr van Scarpord (Schaak).
Zij zijn getrouwd rond 1273.
Bron: Hogenda: Genealogie van Renesse; door B de Keijzer.
Jan I van Renesse, heer van Renesse, ‘nobilis viri’(1290), knaap (1267), ridder (1270), vermeld 1267-1293, raad van Floris V,[44] overl. tussen 28 augustus 1293 en 9 januari 1296, tr. (lijftocht 18 maart 1290) Margaretha (Scarport), vermeld 1290, 1313, dr. van Hugo Scarport (zie bijlage: genealogie Scarport).
- Alicia van Renesse x Jan van Cadzand
- Jan (II) van Renesse X Sophia van Goude
- Hendrik van Renesse 1293-1313 X ....
- Costijn van Renesse (1299-1334) X Aleide van uter Wijck
- Maria van Renesse (1334) X Gerolf van Cats
Kind(eren):
Bron: Hogenda; Van Renesse (van Zierikzee) door B.de.Keijzer;
IV-a. Jan I van Renesse, heer van Renesse, ‘nobilis viri’(1290), knaap (1267), ridder (1270),
vermeld 1267-1293, raad van Floris V,[44] overl. tussen 28 augustus 1293 en 9 januari 1296, tr.
(lijftocht 18 maart 1290) Margaretha (Scarport), vermeld 1290, 1313, dr. van Hugo Scarport
(zie bijlage: genealogie Scarport).
---
[44] Nederlands Adelsboek jrg. 43 (1950), blz. 228.
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Jan (I) [Heer ] van Renesse (van Zierikzee) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
± 1273 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Margaretha Hugensdr van Scarpord (Schaak) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
De getoonde gegevens hebben geen bronnen.