STALPAERT - STALPERS XVII Generaties » Willem [Heer Abt OLV.] van der Does (van Middelburg) (± 1360-> 1405)

Persoonlijke gegevens Willem [Heer Abt OLV.] van der Does (van Middelburg) 

  • Hij is geboren rond 1360.
  • Functie van 1390 tot 1405: abt van Middelburg.
    uit: NNBW dl.6: DOES (Heer Willem van der) (1), verm. overl. 1405; zoon van Maurijn (2) (kol. 432) en van Lijsbeth van Voorne. Hij koos den geestelijken stand en werd monnik in de abdij van Middelburg. In 1387 rezen tusschen hem en den destijds regeerenden abt zulke hooggaande geschillen, dat hertog Albrecht en diens raden erin betrokken werden (‘blyckende bij 't extract getogen uyt zeker Memoriael, met B.C. getekend’). De laatstgenoemden beslisten (Vrijdags na divisio apost. ao 1387) dat Willem, de aanklager, met zijn gekoren voogd, Mr. Jacob, wederom binnen het klooster zou trekken; dat de abt zich onthouden zou van ‘eenige correctie oft misdoen’ ten opzichte van Willem, gedurende 14 dagen en dat beiden alsdan in den Haag zullen verschijnen voor den hertog en zijn raden, om aldaar te worden gehoord. Hoe de uitslag is geweest, werd niet aangeteekend gevonden. Wel, dat heer Willem van der Does drie jaar later zelf tot abt werd verkozen. In 1390 werd door Albrecht investituur verleend van alle ambachten en tienden, als de abdij van Middelburg van de grafelijkheid ter leen hield, en wel op den abt Willem van der Does, die in dien staat werd gecontinueerd tot 1405, als wanneer de gemelde leengoederen werden verheven door heer Wigger Gerrit Duysz., als opvolger van heer W.v.d. Does.
    ---In den tijd van zijn prelaatschap (1390-1405) was Willem v.d.D. meermalen getuige van hertog Albrecht in gewichtige zaken. In 1394 was hij getuige in een scheiding tusschen Jan van Renesse en Gerrit van Maldeghem, blijkende bij zekere confirmatie van hertog Albrecht in dat jaar. In 1399 staat W.v.d.D. (als oom) bij het huwelijk van Wolfert v. Everingen van de Maelstede met vrouw Dirk Maurynsdr. v.d. Does als getuige. In 1401 draagt hij uit naam zijner abdij het kasteel Westhoven aan hertog Willem v. Beieren (nog bij het leven van hertog Albrecht) op en ontvangt het van dezen als onversterfelijk erfleen wederom terug.
    ---In 1403 verzochten hertog Albrecht en zijn gemalin Margaretha, bij het in aanbouw zijnde en reeds gedeeltelijk voltooide Predikheerenklooster te 's Gravenhage, den abt van het St. Mariaklooster te Middelburg, den heer Willem van der Does, om gemeld klooster onder zijn toezicht en bescherming te nemen en dit te bekwamen tijde te bevolken, hetgeen bereidwillig door hem werd toegezegd ((3 April 1403, zie: de Riemer, Beschr. v. 's Gravenh. I, 365).
  • Vermelding in het jaar 1399: getuige bij huwelijk.
    In 1399 staat W.v.d.D. (als oom) bij het huwelijk van Wolfert v. Everingen van de Maelstede met vrouw Dirk Maurynsdr. v.d. Does als getuige.
  • Hij is overleden na 1405 in Middelburg, Zeel, NL (abdij).
  • Een kind van Maurin (I) [ridder watergraaf] van der Does de Croisilles en Lijsbeth Albertsdr van Voorne
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 7 maart 2023.

Gezin van Willem [Heer Abt OLV.] van der Does (van Middelburg)


Notities over Willem [Heer Abt OLV.] van der Does (van Middelburg)

https://archive.org/stream/genealogievanhet00polv/genealogievanhet00polv_djvu.txt

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Willem [Heer Abt OLV.] van der Does (van Middelburg)?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Willem [Heer Abt OLV.] van der Does (van Middelburg)

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Willem [Heer Abt OLV.] van der Does (van Middelburg)


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Over de familienaam Van der Does (van Middelburg)


Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Mark Stalpers, "STALPAERT - STALPERS XVII Generaties", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-stalpers/I18515.php : benaderd 2 maart 2026), "Willem [Heer Abt OLV.] van der Does (van Middelburg) (± 1360-> 1405)".