STALPAERT - STALPERS XVII Generaties » Jan Herbaren (III) [heer] van Arkel (± 1275-1324)

Persoonlijke gegevens Jan Herbaren (III) [heer] van Arkel 

  • Hij is geboren rond 1275 in Arkel (bij Gorinchem), ZH, NL.
  • Functie: Raad.
    Raad van de bisschop van Utrecht
  • Vermelding van 1275 tot 1324: curr vitae.
    Hij was een zoon van Jan II van Arkel en Bertrouda van Sterkenborg. Hij volgde zijn vader op in 1297, nadat deze gesneuveld was bij de slag van Vronen.Jan III breidde het Arkelse grondbezit verder uit en kocht landerijen in Holland en Brabant en was raadsman van bisschop Gwijde van Avesnes van Utrecht. In 1304 kreeg hij het grondbezit van de heren van Ter Leede, omdat de familietak was uitgestorven en de van Arkels eerste in lijn waren.
    - Hij stond hoog in de gunst bij Willem III van Holland en werd in 1321 belast om als scheidsrechter uitspraak te doen in de geschillen tussen WillemIII van Holland en Jan I van Brabant. In de volgende jaren is Jan III niet meer in de gunst. Mogelijk is hij op de achtergrond gedrongen door Willemvan Duivenvoorde. Ook in 1321 benoemt hij zijn oudste zoon tot drossaard van Ter Leede. Deze gaat als Jan van der Lede door het leven tot 1324 (nahet overlijden van Jan III) wanneer hij zich gewoon weer Van Arkel noemt.
    - Jan is begraven in Gorinchem, bij zijn eerste vrouw.
    Jan had een zeer turbulent huwelijksleven:
    Jan huwde in 1293 een eerste maal met Mabelia van Voorne (1273 - 26 februari 1313), dochter van Albrecht van Voorne en Aleyd van Loon, met wie hij drie kinderen kreeg:
    - onbekend, jong overleden
    - Jan IV, (1305-1360)
    - Mabelia of Margretha (ca. 1295 - 13 juni 1368), huwde met Gijsbrecht, heer van Eem (Eemkerk, een tegenwoordig verdronken dorp in de Groote of HollandscheWaard). Als weduwe was ze actief voor de zakelijke belangen van haar halfbroer Jan en stichtte (of herstichtte) ze het Minderbroederklooster (Utrecht).Ze is begraven in de Dom van Utrecht. Haar dochter Hadewich Both van der Eem (ca. 1320 - voor 1371) trouwde met Wolfert III van Borselen.
    ***
    - Jan heeft Mabelia in 1305 verstoten, op 5 december 1305 gaf hij haar een inkomen uit de tienden van Leerdam. Mabelia is begraven in Gorinchem.
    ***
    - Jan trouwde in 1314 voor de tweede keer, nu met Cunegonde van Virnenburg, met wie hij nog vier kinderen kreeg:
    - Jan, bisschop van Utrecht en Luik, (1314-1378)
    - Robrecht, heer van den Berghe, (1320-1347) was bevelhebber tijdens het Beleg van Utrecht (1345).
    - Cunegonde (1321-1346), huwde met Jan, heer van Heusden,
    Het huwelijk met Cunegonde vertoonde in 1323 grote scheuren, omdat ze met haar kinderen gevlucht was naar een klooster in Linschoten, waar ze in 1326nog zat.
    ----
    In 1844 nadat de Grote-Kruiskerk in Gorcum werd afgebroken en waar de huidige Grote kerk of toren staat, werd een grafmonument van Jan III van Arkelen zijn vrouw Mabelia van Voorne gevonden.
  • Hij is overleden op 24 december 1324 in Utrecht, Utr, NL.
  • Hij is begraven in Gorinchem, ZH, NL (Grote Kruiskerk).
  • Een kind van Jan Herbaren (II) [heer] van Arkel en Bertha Gerardsdr van Sterkenburg (Starckenborch)
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 24 mei 2024.

Gezin van Jan Herbaren (III) [heer] van Arkel

(1) Hij is getrouwd met Mabelia [burgvrouwe] van Voorne.

Zij zijn getrouwd in het jaar 1293.

Hij huwde Mabilia eerst in 1293, verstootte haar voor 1305. Gaf haar toen een inkomen.
Huwde omstreeks 1310 nog tweemaal , met onbekend; waaruit Dirk Alras van Arkel.
Jan trouwde (4e keer) in 1314 met Cunegonde Virneburg, met wie hij vier kinderen kreeg.

Kind(eren):

  1. Jan (IV) van Arkel  ± 1305-1360 

Het echtpaar is in 1305 gescheiden.


(2) Hij is getrouwd met Cunegonde Virneburg (van Cuijk).

Zij zijn getrouwd in het jaar 1314 te Utrecht, Utr, NL.


Kind(eren):

  1. Cunegunde Jansdr van Arkel  ± 1323-± 1346

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Jan Herbaren (III) [heer] van Arkel?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Jan Herbaren (III) [heer] van Arkel

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Jan Herbaren (III) [heer] van Arkel


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Historische gebeurtenissen



Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Van Arkel


Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Mark Stalpers, "STALPAERT - STALPERS XVII Generaties", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-stalpers/I16964.php : benaderd 15 januari 2026), "Jan Herbaren (III) [heer] van Arkel (± 1275-1324)".