Stamboom Smeets » Bartholomeus Jansz "Bartelmees" van Assendelft (1585-1658)

Persoonlijke gegevens Bartholomeus Jansz "Bartelmees" van Assendelft 


Gezin van Bartholomeus Jansz "Bartelmees" van Assendelft

Hij is getrouwd met Clara Pieters Duyst van der Werff.

Zij zijn getrouwd op 21 juli 1619 te Leiden (Zh), hij was toen 34 jaar oud.


Kind(eren):



Notities over Bartholomeus Jansz "Bartelmees" van Assendelft

Beroep: Goud- en zilversmid, azijnmaker.

Bartholomeus (Bartelmees) werd in 1601 leerjongen bij Frans Bz van Mieris, in 1608 betaalde voor zijn eerste termijn voor het meesterschap 7 guldens en 4 stuivers. Sindsdien neemt 'Bartomees' een steeds vooraanstaande positie binnen het gilde in.

In 1617 is hij voor het eerst keurmeester. Daarna bleef hij jarenlang met slecht kleine tussenpozen in functie. Eerst nog afwisselend met zijn oudere broer Claes, was hij in 1619, 1623, 1628, 1633, 1638 en 1642 keurmeester. In 1622, 1627, 1632, 1637, 1641 was hij deken, terwijl hij in 1638 nog Frans Maerschalck wegens langdurige ziekte als keurmeester verving.

Bartelmees was leermeester van o.a. Laurens Ravens (in 1613), die later als goudsmid en juwelier voor Leiden en het Hoogheemraadschap van Rijnland zou werken, in 1614 van Frans Maerschalck en in 1622 zelfs Willem Fransz van Mieris, de zoon van zijneigen leermeester.

Het gezin Van Assendelft-Van der Werff woonde op de Nieuwe Rijn in wat bekend staat als 'het smalste huisje van Leiden'. Het huisje is lang bij zilversmeden in gebruik geweest. Op 28-12-1649 verkochten zij het pand aan Bartelmees' voormalige leerling Willem Fransz van Mieris voor de som van f.6.000,-. Daarna woonden zij in een huis uit de nalatenschap van Clara's vader Pieter Az van der Werff, ook op de Nieuwe Rijn, iets dichter bij de Koombrug. Clara had het huis geërfd van haar broer Frans(ovl. 1643). Het zou later vererven op hun zoon Jan.

De drie zonen van Bartomees en Clara zijn het geweest die in 1661 het grafmonument die het grafmonument door Rombout Verhulst voor hun heldhaftige grootvader op hebben gericht in de Hooglandse Kerk te Leiden.
.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Bartholomeus Jansz "Bartelmees" van Assendelft?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Bartholomeus Jansz "Bartelmees" van Assendelft

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Afbeelding(en) Bartholomeus Jansz "Bartelmees" van Assendelft

Voorouders (en nakomelingen) van Bartholomeus Jansz van Assendelft


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen

  • Stadhouder Prins Maurits (Huis van Oranje) was van 1585 tot 1625 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
  • In het jaar 1619: Bron: Wikipedia
    • 12 maart » Kapitein Van Raay (VOC) doopt fort Jacatra om in fort Batavia.
    • 12 mei » Johan van Oldenbarnevelt wordt ter dood veroordeeld wegens hoogverraad.
    • 13 mei » Johan van Oldenbarnevelt wordt in Den Haag onthoofd op last van de Staten-Generaal. Hij was ter dood veroordeeld wegens landverraad en hoogverraad. Zelf vond hij dat hij onschuldig was en hij diende daarom geen gratieverzoek in, omdat dat een impliciete schuldbekentenis zou inhouden.
    • 10 juni » Slag bij Záblati in de Dertigjarige Oorlog.
    • 10 november » De nacht van de drie visioenen van René Descartes.


Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Van Assendelft


De publicatie Stamboom Smeets is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Roelf Schrik, "Stamboom Smeets", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-smeets/I2809.php : benaderd 16 januari 2026), "Bartholomeus Jansz "Bartelmees" van Assendelft (1585-1658)".