Bron: Wikipedia
De familie van Buren regeerde over de heerlijkheden Buren en Leerdam, maar zijn al in 1472 verdreven door Arnold hertog van Gelre.
De heerlijkheid Buren is waarschijnlijk ontstaan bij het verdelen van het graafschap Teisterbant in 994. Otto van Buren was familie van de laatste graaf van Teisterbant en hij kreeg een deel van dit graafschap omdat de graaf van Teisterbant geloofde dat de wereld zou vergaan en daarom ging hij een klooster in om in de hemel te komen. De wereld verging niet en de heren van Buren konden dus verder regeren.
Het huidige stadswapen van Buren was vroeger het familiewapen van de Van Burens, maar deze is zelfs na het vergaan van deze familie het wapen en het zegel van de stad gebleven. Ook de vlag van Buren is op dit schild gebaseerd. de eerste vermelding van dit wapen was in de 15e eeuw.
De heren van Buren zijn nooit graaf geworden, maar de op twee na laatste heer van Buren, Allard IV van Buren, zorgde er wel voor dat de Kapel van de Heilige maagd Maria in 1367 een parochiekerk werd en werd omgedoopt tot de Sint-Lambertuskerk en ook zorgde hij ervoor dat het dorpje Buren in 1395 een stad werd. Hiervoor zijn de Burenaren hem nog steeds dankbaar. Dit is ook te zien aan de "Ridder Allard Laan" in de nieuwe buurt te Buren.
De Vrije heerlijkheid Buren ontstond in het jaar 994 doordat het graafschap Teisterbant werd opgedeeld. De heerlijkheid werd bestuurd door de familie van Buren. Hun familiewapen werd ook het wapen van de heerlijkheid en de hoofdstad Buren.
De heerlijkheid bestond oorspronkelijk uit de vestingstad Buren, stadsrechten in 1395 verkregen van ridder Allard van Buren, Asch en Erichem, maar door verwerving, oorlog en huwelijken kwamen er nog een aantal dorpen bij, waardoor de heerlijkheid in omvang groter werd. Op het einde bestond de heerlijkheid uit: de voorgenoemde plaatsen en Beusichem, Zoelmond, Buurmalsen en Tricht.
In de 15e eeuw liep de opvolging tweemaal langs de vrouwelijke lijn. Elizabeth van Buren huwde Gerard II van Culemborg, en hun dochter Aleida van Culemborg trouwde met Frederik van Egmond. Sindsdien was het Huis Egmont de heersende familie in Buren.
In 1498 werd Buren door keizer Maximiliaan I verheven tot een graafschap. Later wilde keizer Karel V Buren nog verheffen tot een hertogdom, maar Maximiliaan van Egmond antwoordde hierop: "Liever een rijke graaf, dan een arme hertog" en dus bleef Buren een graafschap.
Willem van Oranje trouwde in 1551 met de erfdochter Anna van Egmont, gravin van Buren. Daarmee kwam toen het graafschap Buren aan het Huis Oranje-Nassau. Sindsdien voeren leden van dit huis tevens de titel graaf van Buren.
Maria, het derde kind van Willem van Oranje en Anna van Egmond, stichtte in 1612 het weeshuis van Buren, dat 350 jaar lang als zodanig heeft dienstgedaan. Daar is het Museum der Koninklijke Marechaussee gevestigd. Het ten dele nog door een wal en muren omgeven plaatsje is tot beschermd stadsgezicht verklaard.
Met de komst van de Bataafse Republiek hielden de graafschappen op te bestaan. Het hoofd van het Huis Oranje-Nassau (het Nederlandse staatshoofd) voert echter tot op de dag van vandaag de titel graaf/gravin van Buren en Leerdam.
Hij is getrouwd met Sopfia van Beusichem.
Zij zijn getrouwd in het jaar 1215 te Buren, Gelderland, Nederland, hij was toen 20 jaar oud.
Kind(eren):
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Allard I van Buren | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1215 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sopfia van Beusichem | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||