Stamboom Kuijper » Karel de Grote (748-814)

Persoonlijke gegevens Karel de Grote 

  • Hij is geboren op 2 april 748 in Ingelheim.Bron 1
    http://www.kareldegrote.nl/Voorouders_van_Karel_de_Grote.html

    Eerdere bronnen gaven 742 als geboortejaar hetgeen hem een bastaard maakte, er is afdoende aangetoond dat Karel een zoon was uit het huwelijk van zijn ouders en het jaar 748 wordt thans als juist ervaren en ook in de “Préhistoire des Capétiens” van Christiaan Settipani (ISBN 2-906483-28-1) opgegeven.
  • Hij is overleden op 28 januari 814 in Aken (D), hij was toen 65 jaar oud.Bron 2
  • Een kind van Pepijn III der Franken en Bertrada van Laon
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 9 november 2014.

Gezin van Karel de Grote

(1) Hij is getrouwd met Himiltrude.

Zij zijn getrouwd rond 767.Bron 2


Kind(eren):

  1. Pepijn de Gebochelde  ± 770-± 811

Het echtpaar is in 769 gescheiden.Bron 2

Oorzaak: Verstoten


(2) Hij is getrouwd met Desiderata van Lombardije.

Zij zijn getrouwd rond 769.Bron 2

Het echtpaar is in 771 gescheiden.Bron 2

Oorzaak: Verstoten


(3) Hij is getrouwd met Hildegard van de Vinzgau.

Zij zijn getrouwd in het jaar 771, hij was toen 22 jaar oud.


Kind(eren):

  1. Karel de Jongere  ± 772-811
  2. Rotrudis  ± 775-810 
  3. Bertrada  ± 775-± 825 
  4. Pepijn van Italie  777-810 
  5. Gisela  ± 781-± 800


Notities over Karel de Grote

Wikipedia

Karel de grote was de zoon van Koning Pepijn de Korte en Bertrada van Laon. Karel volgde zijn vader op in 768 en vormde met zijn broer Carloman I in eerste instantie in tweehoofdige heerschappij. Hieraan kwam een einde door de plotselinge dood van Carloman onder onverklaarbare omstandigheden. Karel negeerde de rechten van zijn neefjes en werd koning van het gehele Frankische rijk. De weduwe van Carloman kon met haar kinderen naar de Longobarden vluchten.

In 771 werd Karel verliefd op Hildegard, de 13-jarige dochter van de graaf Gerold van de Vinzgau uit Alemannië. Hij verstootte Desiderata en trouwde met Hildegard. Desiderata keerde na haar verstoting terug naar haar vader, die diep beledigd was. Volgens de normen van die tijd was Hildegard echter nog niet huwbaar, en pas drie jaar later, toen de paus verlegen zat om Karels hulp, werd het huwelijk erkend.

Volgens het Frankische recht diende een erfenis onder de kinderen te worden verdeeld. In het verleden leidde dat keer op keer tot splitsing van het Frankische Rijk, meestal gevolgd door bloedige oorlogen, totdat er uiteindelijk weer één rijk was ontstaan. Ook Karel volde deze gewoonte. In 781 benoemde hij zijn zoontjes Karel, Carloman (later Pepijn) en Lodewijk al in naam tot koning van delen van het Frankische Rijk. Zij gingen ook werkelijk in hun eigen koninkrijk wonen, hadden daar een eigen hofhouding en werden door lokale edelen en geestelijken in de tradities van hun eigen koninkrijk opgevoed. Het bestuur en de militaire leiding waren in handen van hun hofhouding, maar naarmate ze ouder werden kregen ze een meer zelfstandige rol. Karel's oudste (vermoedelijk onwettige) zoon, Pepijn met de Bult, kreeg een belangrijke hoffunctie bij zijn vader, maar voelde zich benadeeld.

In 792 nam Pepijn met de Bult deel aan een complot om Karel en Hildegard te vermoorden en hem tot koning te maken. Het complot werd op het laatste nippertje verraden, en alle samenzweerders werden gedood, behalve Pepijn, die voor de rest van zijn leven monnik werd in de abdij van Prüm.

Karel de Grote overleed op 28 januari 814 en werd begraven in zijn eigen kapel te Aken, die de kern van de huidige kathedraal vormt. Omdat Karel en Pepijn eerder dan hun vader overleden werd de derde zoon Lodewijk de enige erfgenaam en opvolger.

Hoewel zijn leven lang ongeletterd - Karel en zijn opvolgers konden nauwelijks hun naam schrijven - was Karel bedreven in de rekenkunde en de sterrenkunde, en sprak hij verschillende talen (Latijn en enkele Germaanse dialecten). Zijn eigen taal, het Nederfrankisch (dat als een vroege vorm van Oudnederlands beschouwd kan worden), was hij niet vergeten.

Er zijn geen gelijkende portretten van Karel bekend. Zijn biograaf Einhard noemt hem lang en stevig gebouwd, maar niet exceptioneel. Het lichaam van Karel de Grote is al enige malen bestudeerd, doordat de sarcofaag en zijn latere grafkist enkele malen werden geopend. Voor de eerste maal gebeurde dat in 1166. Toen werd de talisman van Karel de Grote gevonden. De botten waren ook in de 20e eeuw nog intact. Een onderzoek uit 2010 gebaseerd op een scan van zijn scheenbeen schat hem 1 meter 84 lang, maar niet uitzonderlijk stevig gebouwd. Voor die tijd was dat bijzonder groot.

Uit zijn eerste - waarschijnlijk ongeldige en daardoor later ook herroepen - huwelijk met zijn jeugdliefde Himiltrude werden twee kinderen geboren, w.o. de genoemde Pepijn met de bult.

Zijn tweede huwelijk met Desiderata van Lombardije bleef kinderloos en zij werd verstoten en teruggestuurd.

Hildegard van de Vinzgau werd zijn derde vrouw en zij kregen 9 kinderen, w.o. Lodewijk I de Vrome (5e kind). Hildegard stierf tijdens de laatste bevalling.

Het vierde huwelijk werd gesloten met Fastrada; ze kregen 2 dochters.

Het vijfde en laatste huwelijk met Luitgarde van Alemanië bleef kinderloos.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Karel de Grote?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Karel de Grote

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Karel de Grote

Karel Martel
± 689-741
Rotrude van Trier
± 695-± 724

Karel de Grote
748-814

(1) ± 767

Himiltrude
????-± 780

Amaudru
????-
(2) ± 769
(3) 771
Rotrudis
± 775-810
Bertrada
± 775-± 825
Gisela
± 781-± 800

    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    Bronnen

    1. http://www.kareldegrote.nl/Voorouders_van_Karel_de_Grote.html
    2. Wikipedia

    Aanknopingspunten in andere publicaties

    Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

    Over de familienaam De Grote

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam De Grote.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over De Grote.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam De Grote (onder)zoekt.

    De publicatie Stamboom Kuijper is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Rob Kuijper, "Stamboom Kuijper", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-kuijper/I3685.php : benaderd 29 januari 2026), "Karel de Grote (748-814)".