Stamboom Hobers » Derk Bijker (1877-1946)

Persoonlijke gegevens Derk Bijker 

  • Hij is geboren op 23 april 1877 in Noord (Hoogeveen).Bron 1
    Aangifte van de geboorte wordt gedaan door oma:
    "Geesje Jans Pol welke bij de natemelden bevalling aanwezig is geweest"
    Geboren: "des morgens te vier uren, streek Noord Wijk C nummer twee honderd tweeënnegentig"

    De geboorte akte vermeldt:
    Moeder "Hilligje Klooster ongehuwd , zonder beroep ....
    In de marge wordt zes maanden later genoteerd: "Het kind is erkend door Wolter Bijker en Hilligje Klooster op heden den dertienden Oktober achttienhonderd zevenenzeventig"

    Derk Klooster, geboren in april 1877 wordt bij het huwelijk van zijn moeder in oktober 1877 gewettigd: vanaf dan heet hij Derk Bijker.
  • Beroepen:
    • Grondwerker.Bron 2
    • in het jaar 1902 Arbeider.
  • Opleiding: in het jaar 1905 Nauwelijks:.Bron 3
    "verklarende geen schrijven te hebben geleerd", bij de aangifte van de geboorte van dochter Gooiske.
  • Feiten:
    • (vermelding) Bij "Notities" vind je informatie over zijn leven.
    • (vermelding) Relatie met de familie Hobers; zie bij "Notities".
  • Geloof: Gereformeerd.
  • Woonachtig:
    • in het jaar 1878: Hoogeveen "Wijk E nummer vijf honderd achtentachtig".Bron 1
    • in het jaar 1882: Hollandscheveld "Wijk E nummer twee honderd drieëndertig".Bron 1
    • in het jaar 1886: Hollandscheveld "twee honderd eenendertig".Bron 1
    • in het jaar 1902: Barger-Oosterveen.
    • in het jaar 1941: Beekstraat 11, Enschede.Bron 4
    • in het jaar 1946: Renbaanstraat 53, Enschede.
  • Hij is overleden op 19 september 1946 in Enschede, hij was toen 69 jaar oud.Bron 2
    "te tien uur nul minuten"
  • Een kind van Wolter Bijker en Hilligje Klooster
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 27 februari 2024.

Gezin van Derk Bijker

Hij is getrouwd met Catharina Niezing.

Zij zijn getrouwd op 27 februari 1902 te Emmen, hij was toen 24 jaar oud.Bron 3


Kind(eren):

  1. Wolter Bijker  1903-1980
  2. Gooitske Bijker  1905-1986
  3. Hilligje Bijker  1907-1962 
  4. Markus Bijker  1910-1985
  5. Derk Bijker  1912-1985 
  6. Johannes Bijker  1918-1991 
  7. Grietje Bijker  1921-1948
  8. Jan Bijker  1924-1993


Notities over Derk Bijker

Opmerkelijk
Derks grootmoeder Geessien Jans Pol is nog maar 15 jaar als ze zwanger is van de 47-jarige (!) Wolter Klooster. Ze is twee weken 16 als ze met hem trouwt. Als beroep geeft ze op: "dienstmeid". Het is aannemelijk dat Geessien bij Wolter dienstmeisje was. Drie maanden later wordt dochter Hilligje (Derks moeder) geboren. Ze krijgen later nog twee dochters: Dina en Woltertien. Met zo'n groot leeftijdsverschil ligt het in de lijn der verwachting dat Wolter eerder overlijdt. Als Geessien 41 jaar is, overlijdt haar echtgenoot op 70-jarige leeftijd. Ruim een jaar later hertrouwt ze met Johannes Bijker (Derks oom); nu is het precies andersom, Geessien is nu de oudste.
Bruidegom Johannes Bijker is 24 jaar als hij trouwt met de 42-jarige (!) weduwe Geesien Jans Pol. Geesien heeft drie kinderen uit haar eerdere huwelijk. Geesiens oudste dochter Hilligje is 26 jaar en dus twee jaar ouder dan haar nieuwe 'stiefvader'.
De zes jaar jongere broer van Johannes, Wolter Bijker krijgt een relatie met deze Hilligje. Ze (moesten?) trouwen in 1877; Wolter is dan 23 jaar en Hilligje 30 jaar. In de huwelijksakte wordt vermeld dat de "ongehuwde" Hilligje één kind heeft. Vermoedelijk is Wolter zelf de vader: het jongetje Derk is acht maanden vóór het huwelijk geboren en heeft toen al de naam Derk gekregen, de naam van Wolters vader en dus niet van Hilligjes vader. Bij hun huwelijk "erkennen" ze beiden dit kind.

Twee Gooitskes
Derks vrouw Catharina Niezing, de oudste dochter uit een groot gezin, heeft veel broertjes en zusjes. Als ze trouwen zijn er in het ouderlijk huis van Catharina nog kleine kinderen, o.a. het dan 1-jarige zusje Gooitske. Deze Gooitske Niezings dochter Gooitske Pool weet hier over te vertellen: "Kort na de bruiloft van Derk Bijker en Catharina Niezing overlijden beide ouders van Catharina en mijn moeder Gooitske . Dat betekent dat mijn moeder die dan 5 jaar is, wees is. Tante Catharina's eigen dochtertje Gooitske Bijker is een maand na het overlijden van oma Gooitske Tabak geboren. Derk en Catharina nemen dan het 5-jarige zusje Gooitske ook in huis en voeden haar op; er wonen dan dus twee Gooitskes."

Familiefoto
De foto van het gezin van Derk Bijker en Catharina Niezing is gemaakt in de zomer van 1931
1 Hilligje (zwanger van Derk Hobers)
2 Wolter
3 Gooitske
4 Derk
5 Markus
6 Konelis Lambertus (Kees)
7 Jan
8 Luchien Jacoba (Loes)
9 Johannes (Johan)
10 Grietje
11 Catharinus

Herinneringen
Marry Bijker: "Dit heb ik van mijn vader ..... mijn opa Derk Bijker kon genezen door handoplegging. Hij is ook in dienst geweest bij de gemeente om met de wiggelroede te lopen om zo na de eerste wereld oorlog lijken op te sporen in het veen. Hij is gestopt met handoplegging omdat hij (van wie weet ik niet), dat volgens zijn geloof dat niet mocht. Men vond dat des duivels. Ook mijn overgrootvader Johannes was, zoals men dat toen noemde, "met de helm op geboren". Ik zal het zelf ook nog eens vragen her en der, maar mijn vader was niet het type dat zulk soort dingen verzon."

Gooitske Pool: "Deze hechte familie Bijker / Niezing vestigde zich, toen de kinderen volwassen werden, voor werk in de textiel te Enschede. De oudste zoon, Wolter Bijker, was tot ruim z'n dertigste jaar ongetrouwd om zijn moeder financieel te steunen. Ook voor een geestelijk gestoord zusje hadden ze een spaarsysteeem gesticht. Zij overleed op jeugdige leeftijd. Derk Bijker was na aankomst in Enschede in de werkverschaffing te werk gesteld. Daarvoor moest hij 's morgens vroeg met de fiets naar het station. Als hij vroeg was stapte hij op de fiets. Als hij laat was, ging hij hardlopend naast de fiets naar het station. Een komisch gezicht".

Relatie met de familie Hobers
De familie Bijker heeft meerdere lijnen met de familie Hobers:
*     Derks dochter Hilligje Bijker * 1907 trouwt met Remmelt Hobers (zoon van Jurrie Hobers en Jetiena Veldhuis).

*     De jongste zus van Derks vrouw is Gooitske Niezing. Zij krijgt een dochter Margien Pool * 1920. Deze Margien trouwt met Albert Hobers (zoon van Willem Hobers en Trijntje Lok).

*     Oom Johannes Bijkers tweede echtgenote is Trijntje Strijk. Deze weduwe Trijntje heeft uit haar eerste huwelijk een zoon Hendrik van Dijk. Hendrik is de tweede echtgenoot van Maria Mut. Maria heeft uit haar eerste huwelijk met Thies Weggen een dochter Albertje Weggen, de echtgenote van Jan Hobers (zoon van Albert Hobers en Trijntje Koens).

*     Derks neef Geert Bijker (zoon van Lubbertus Bijker) is getrouwd met een Grietje Slomp. Uit die familie Slomp is een andere Grietje Slomp getrouwd met Marinus Hobers (zoon van Jan Hobers en Egbertje Entjes).

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Derk Bijker?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Derk Bijker

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Afbeelding(en) Derk Bijker

Voorouders (en nakomelingen) van Derk Bijker


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    Bronnen

    1. BS Hoogeveen
    2. BS Enschede
    3. BS Emmen
    4. Rouwkaart

    Over de familienaam Bijker

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Bijker.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Bijker.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Bijker (onder)zoekt.

    De publicatie Stamboom Hobers is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    W. Hobers, "Stamboom Hobers", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-hobers/I260.php : benaderd 26 februari 2026), "Derk Bijker (1877-1946)".