Stamboom Helmantel » Geert Pieters van Prins (1752-1833)

Persoonlijke gegevens Geert Pieters van Prins 

  • Hij is geboren op 19 juli 1752 in Birdaard, Ferwerderadeel, Friesland.Bron 1
    Spellingvariant: Geert Pijtters, Geert Pytters of Geert Pijters van Prins.
    _________________________________________________________

    Dantumadeel, dopen, doopjaar 1752
    Dopeling: Geert
    Geboren in Birdaard
    Gedoopt op 17 september 1752
    Zoon van Pijtter Pijers en IJttie Geerts

    Gestandaardiseerde namen (voornaam en patroniem):
    Dopeling : GEERT
    Vader : PIETER PIERS
    Moeder : IETJE GEERTS

    Bron:
    Collectie Doop-, Trouw-, Begraaf- en Lidmaatboeken (DTBL)
    Herv. gem. Birdaard, Janum, doop 1646-1812
    Inventarisnr. : DTB 162
  • Hij werd gedoopt op 17 september 1752 in Birdaard, Ferwerderadeel, Friesland.Bron 2
  • Feit: (Levensloop) van 1797 tot 1799 .Bron 3
    Hij was huisman (= vrije boer) en landbouwer. Op 15 maart 1797 wordt een opsporingsbericht verspreid door het Nedergerecht te Lemsterland. Er worden enkele personen gezocht, die op 4 en 5 februari 1797 hebben deelgenomen aan het Kollumer Oproer. Er staan 27 verdachten op de bijgevoegde lijst. Onder hen bevindt zich ook "Geert Pieters (van) Prins uit Optwijsel". Hij is echter al naar Grootegast in het Groningse Westerkwartier gevlucht. In die provincie konden Friese opstandelingen niet worden vervolgd. Hij wordt uitgeschreven uit de kerkboeken, en in een akte van verkoop van het nedergerecht Achtkarspelen (1798), wordt Geert Pieters van Prins, woonende te Grootegast, aangeduid als "verkoper van 4 pondenmaten greidland, gelegen te Buitenpost".

    Uit het boek "Het Kollumer Oproer" van B. K. van der Veen blijkt, dat "Gerrt Pieters Prins" een actieve en leidinggevende rol heeft gespeeld bij de oranjegezinde opstand tegen de Franse bezetter. Prins houdt zich op in het gezelschap van Johan Christiaan Sperling, een andere leider van de opstand. Prins lijkt op te treden als diens rechterhand en PR-man. Sperling heeft wel de opstand beraamd, maar er niet actief aan deelgenomen. Geert Pieters van Prins zorgt er voor, dat zoveel mogelijk mensen worden gemobiliseerd. Voor die groep opstandelingen fungeert hij als leider en aanvoerder.

    "Groninger Archieven: Toegangsnummer: 659. Archieftitel: Inventaris van de collectie Tonckens, 1671-1860 13 Akte van verkoop door Jan Eppes Kooyma en Antje Garmts, e.l., aan Geert Pieters en Aukjen Sijpkens, e.l., van een behuizing en schuur met beklemming van 44 grazen land, staande en gelegen te Grootegast, doende jaarlijks tot vaste huur aan Sipke Halbes en consorten 100 gulden, 22 februari 1799, met aankomsttitel van 1796."

    Geert Pieters (van) Prins, gedoopt 17-09-1752 in Birdaard, van beroep landbouwer te Grootegast. Op 6 augustus 1802 ontvangt de diaconie te Grootegast voor de begrafenis van Geert Pieter's vrouw een bedrag van 1 gulden en 18 stuivers en voor een zwart laken 11 stuivers.
  • Hij is overleden op 28 mei 1833 in Doezum, huisnr. 103 a/b/c, Grootegast, hij was toen 80 jaar oud.Bron 4
    Overlijden 28-05-1833 Grootegast

    ".........dingsdag den achtentwintigste dezer maand des morgen te één uur te Doezum voornoemd, in de behuizinge no. 103 a/b/c, overleden is Geert Pieters van Prins, oud tweeëntachtig Jaren, buiten beroep, het laatst aldaar woonachtig, man van Harmke Alberts Bats, zoon van Pieter van Prins en Ytje Geerts, beiden overleden."
    _________________________________________________________________________________________________________

    Overledene Geert Pieters van Prins
    Geslacht m
    Leeftijd 82 jaar

    Vader Pieter van Prins
    Moeder IJtje Geerts
    Relatie Harmke Alberts Bats

    Bron Overlijdensregister Grootegast 1833
    Aktenummer 14
    Tijdstip: 01:00
  • Registratie van overlijden op 28 mei 1833.Bron 4
  • Een kind van Pijter Piers en Ytje Geerts
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 19 januari 2011.

Gezin van Geert Pieters van Prins

(1) Hij is getrouwd met Aukje Sipkes Hoekstra.

Ze zijn in de kerk getrouwd op 9 mei 1779 te Rinsumageest, Dantumadeel, Friesland, hij was toen 26 jaar oud.Bron 5

Dantumadeel, huwelijken 1779
Vermelding: Bevestiging huwelijk op 9 mei 1779 in Rinsumageest
Man : Geert Pieters afkomstig van Rinsumageest
Vrouw : Aukje Sipkes afkomstig van Burum

Gestandaardiseerde namen: GEERT PIETERS en AUKJE SIPKES

Bron:
Collectie Doop-, Trouw-, Begraaf- en Lidmatenboeken(DTBL)
Trouwregister Hervormde gemeente Rinsumageest Sijbrandahuis 1772-1810
Inventarisnr.: DTB 168

Kind(eren):

  1. Eelkjen Geerts van Prins  > 1779-< 1796
  2. Sipke Geerts van Prins  > 1779-< 1794
  3. Ietje Geerts van Prins  ± 1780-1855 
  4. Pieter Geerts van Prins  ± 1784-1826 
  5. Antje Geerts van Prins  ± 1786-1829
  6. Sipkje Geerts van Prins  ± 1791-1836
  7. Sipke Geerts van Prins  ± 1795-1856 


(2) Hij is getrouwd met Harmke Alberts Bats.

Toestemming voor het huwelijk is 1 mei 1803 verkregen te Marum en Noordwijk.Bron 6

Ze zijn in de kerk getrouwd op 22 mei 1803 te Grootegast en Doezum, hij was toen 50 jaar oud.Bron 7

Huwelijk 22-05-1803 Grootegast en Doezum
attestatie van Noordwijk

Bruidegom Geerd Pieters van Prins, van Grootegast

Bruid Harmke Alberts, van Noordwijk

Bron Kerkeboek Grootegast en Doezum 1790-1811
Collectie DTB (toegang 124)
Inventarisnummer 207, folio 46
__________________________________________________

Registratie 01-05-1803 Marum en Noordwijk
getrouwd te Lucaswolde

Bruidegom Geert Pieters van Brins, van Grootegast

Bruid Harmke Alberts, van Lucaswolde

Bron Kerkeboek Marum en Noordwijk 1656-1811
Collectie DTB (toegang 124)
Inventarisnummer 272, folio 129

Kind(eren):

  1. Aukje Geerts van Prins  ± 1810-????

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Geert Pieters van Prins?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Geert Pieters van Prins

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Geert Pieters van Prins

Pier Abeles
± 1686-± 1725
Aagtje Pijters
± 1686-> 1731
Geert Allerts
± 1699-????
Trijntje Gosses
± 1699-????
Pijter Piers
1716-1770
Ytje Geerts
1720-1780

Geert Pieters van Prins
1752-1833

(1) 1779
(2) 1803

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

Bronnen

  1. parenteel Pyter Piers (A. Prins); Hervormde Gemeente Birdaard, Janum, inventarisnr.162
  2. Herv. gem. Birdaard, Janum, doop 1646-1812, DTB 162
  3. Rootsweb (Taeke van der Ley); "Het Kollumer Oproer" van B. K. van der Veen, Skipper Publishing; http://www.schripsema.nl/parenteel/d2.htm; informatieboek Nedergerecht te Lemsterland, invoerno. 3, bldz 10, RA 3361/1
  4. Overlijdensregister Grootegast 1833, aktenr. 14
  5. Trouwregister Hervormde gemeente Rinsumageest Sijbrandahuis 1772-1810, DTB 168
  6. Kerkeboek Marum en Noordwijk 1656-1811, toeg. nr. 124, inv. nr. 272
  7. Kerkeboek Grootegast en Doezum 1790-1811, DTB 124, inv. nr. 207

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Over de familienaam Van Prins


De publicatie Stamboom Helmantel is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Klaas Pera, "Stamboom Helmantel", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-helmantel/I11064.php : benaderd 9 januari 2026), "Geert Pieters van Prins (1752-1833)".