Spellingvariant: Eijlcke Onsta.
Volgens het boek "Geschiedenis van Assen" moet er in Peelo nog een borg gestaan hebben van de familie Onsta, Peelo was vroeger een gehucht ten noorden van Assen en heden een nieuwbouwwijk. De familie Onsta kreeg vanaf 1564 voor veertig jaar de erfpacht in handen van het Derkinge erve en mogelijk ook van Huisinge, hun positie te Peelo werd van dien aard dat de weduwe Onsta, geboren Manninga in het jaar 1600 "Vrouwe van Peel" werd genoemd. Waarschijnlijk heeft de familie Onsta in de periode 1564-1604 hun adellijke status tot uitdrukking gebracht door de bouw van een passende behuizing.
Wie de personen geweest zijn, wordt niet in het boek vermeld, het moet in ieder geval een Onsta geweest zijn die met een Manninga gehuwd was. Na onderzoek blijkt, dat waarschijnlijk Eylco Onsta de borg te Peelo heeft gebouwd. Hij was een zoon van Aepke Onsta en Gela van Ewsum, geboren in 1545, overleden 1600, hij huwt op 16 aug. 1575 met Hyme van Innhausen en Knyphausen, dochter van Tyde Innhausen en Knyphausen en Eva van Rennenberg, geboren 1547, overleden 1578, uit dit huwelijk geen kinderen, na het overlijden van Hyme, huwt Eelco voor de 2e-keer in 1580 met Sofia Manninga, dochter van Hayo Manninga van Lutzberg en Detmar Rengers van Ten Post, geboren 1555, overleden vóór 1619, uit dit huwelijk geen kinderen bekend.
(1) Hij is getrouwd met Hyme van Innhausen en Knyphausen.
Ze zijn in de kerk getrouwd op 16 augustus 1575, hij was toen 30 jaar oud.Bron 2
16 aug. 1575: Huwelijkscontract tusschen Jr. Eijlcke Onsta tot Wetsinge, Sauwert en Verhildersum, zoon van Jr. Aebke Onsta en Gele van Ewsum, en Hijme von Knyphausen zu Inhausen und Knyphausen, dochter van Jr. Tido von Knyphausen zn I. und K. en Eva zu Rennenborch. Getuigen zijn: Jr. Christoffer van Ewsum tot Jenneldt, Rasquert, Baffeldt en Emden, Boijocko van Oldersum tot Goedenze, Sigher Beningha tot Grijmersum, Diettrich Kettler tot Assen (Neu-Assen-Duitsland), Tido Beningha van Uplewardt, Hector van Oldersum tot Goedenze, Unico Manningha tot Luetzborch en Barghum (bron: Cartago).
(2) Hij is getrouwd met Sofia Manninga.
Ze zijn in de kerk getrouwd in het jaar 1580, hij was toen 35 jaar oud.Bron 1
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Eylco Onsta | ||||||||||||||||||
(1) 1575 | ||||||||||||||||||
Hyme van Innhausen en Knyphausen | ||||||||||||||||||
(2) 1580 | ||||||||||||||||||
Sofia Manninga | ||||||||||||||||||