Stamboom De Klark » Hendrik Hendriks (1810-1877)

Persoonlijke gegevens Hendrik Hendriks 

  • Hij is geboren oktober 1810 in Zuidwolde, Drente, Nederland.
    Hendrik is gedoopt in de Nederduits Gereformeerde kerk.
  • Hij werd gedoopt op 4 oktober 1810 in Zuidwolde, Drente, Nederland.Bron 1
  • Beroep: in het jaar 1834 Schaapherder.Bron 2
  • Woonachtig:
    • in het jaar 1819: Huis nr. 39, Zuidwolde, Drente, Nederland.Bron 3
    • in het jaar 1822: Schottershuizen nr. 79, Zuidwolde, Drente, Nederland.Bron 4
    • in het jaar 1834: Nolde, Zuidwolde, Drente, Nederland.Bron 2
    • in het jaar 1835: Linde 84, Zuidwolde, Drente, Nederland.Bron 5
  • Hij is overleden op 19 oktober 1877 in Schotterhuizen, gemeente Zuidwolde, Drente, Nederland, hij was toen 67 jaar oud.Bron 6
    Het overlijden van Hendrik Gort werd aangegeven door Harm Hein, oud 54 jaar en JanTibben, oud 43 jaar, arbeiders wonende te Zuidwolde, naburen van de overledene.
    Hendrik is overleden ten zijnen huize in Schotterhuizen.
    Tijdstip: 16:00
  • Registratie van overlijden op 20 oktober 1877.Bron 7
  • Een kind van Hendrik Bartelds en Stijntjen Hendriks
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 10 mei 2017.

Gezin van Hendrik Hendriks

(1) Hij is getrouwd met Aaltje Klaas de Jonge.

Zij zijn getrouwd op 31 mei 1834 te Zuidwolde, Drente, Nederland, hij was toen 23 jaar oud.Bron 8

Het voorgenomen huwelijk van Hendrik Gort en Aaltje de Jonge werd afgekondigd op 11 en 18 mei 1834.
De ouders van Hendrik waren aanwezig en verleenden hun zoon toestemming om dit huwelijk aan te gaan. De ouders en grootouders van Aaltje waren overleden.
Getuigen waren Jan Kappers, oud 27 jaar en Egbert Kamer, oud 36 jaarr, beiden schoolonderwijkzer, Albert Geerts Dijkman, oud 31 jaar, kastelein en Frens Jans Schalen, oud 52 jaar, geen beroep vermeld, allen wonende te Zuidwolde.
De ouders van de bruidegom verklaarden niet te kunnen schrijven.
In de huwelijksakte wordt genoemd als moeder van de bruid Jentien Lucas. Dit was echter haar grootmoeder van moederszijde.
Getoond werden de overlijdensakten van de grootouders van de bruid van moederszijde. Het bruidspaar en de vier getuigen verklaarden onder ede dat ook de grootouders van vaderszijde waren overleden.
Hendrik was in dienst bij de Mobiele Drentse Schutterij en had dus de toestemming nodig van zijn commandant:
De ondergeteekende 1e Luit. Adjudant Kommandeerende bij afwezigheid van den Majoor het Bataillon Mobiele Drentsche Schutterij.
Permitteerd bij deze aan den Schutter Hendrik Hendriks Gort van het Bataillon het voltreken van zijn voorgenomen huwelijk, onder bepaling echter, dat daaraan de gunst niet verbonden is, wanneer bij het voltrekken van het huwelijk of in het vervolg deszelfs echtgenote, kind of kinderen krijgt, of zij zich in eenen zwangeren staat mogte bevinden om uit den dienst te worden ontslagen; zoo mede dat de vrouw het Korps niet zal mogen volgen, wanneer het zelve uit de gewoone Standplaats vertrekt.
Koevorden, den 12 October 1836
De 1e Luit. Adjudant voornoemd
Everhart

(2) Hij is getrouwd met Aaltje Jaspers Lubbers.

Zij zijn getrouwd op 29 oktober 1836 te Zuidwolde, Drente, Nederland, hij was toen 26 jaar oud.Bron 9

He voorgenomen huwelijk van Hendrik Hendriks Gort en Aaltje Jaspers Lubbers werd afgekondigd op 9 en 16 oktober 1836.
De ouders van de bruidegom en de moeder van de bruid waren aanwezig en gaven toestemming tot dit huwelijk.
Getuigen waren Hermannes ter Loo, oud 40 jaaar, veldwachter, Albert Geerts Dijkman, oud 33 jaar, landbouwer, Jan Kappers, oud 29 jaar, klerk en Harm Geugjes ten Oever, oud 60 jaar, landeigenaar, allen wonende te Zuidwolde.
De ouders van de bruidegom verklaarden niet te kunnen schrijven.

Notities over Hendrik Hendriks

. NATIONALE MILITIE.
PROVINCIE DRENTHE.
CERTIFICAAT.
De GOUVERNEUR van de PROVINCIE DRENTHE; verklaart: dat Hendrik Hendriks Gort, geboren te Zuidwolde den 4 November 1810, van beroep boerenknecht, zoon van Hendrik en Stijntien Hendriks, van beroep landbouwer, wonende te Zuidwolde, binnen de gemeente van Zuidwolde voor de Nationale Militie is ingeschreven; dat aan hem vervolgens bij de Loting is ten deele gevallen het nummer 14 (1829) hetwelk tot heden niet opgeroepen zijnde, hem tot geenen dienst heeft verpligt.
ASSEN, den 2 Mei 1834
De GOUVERNEUR voornoemd,
(get.van Ewijck)
Signalement niet ingevuld.

Bij de volkstelling van 1830 woont Hendrik Gort, ongehuwd, 19 jaar, in de buurtschap Linde bij de landbouwer Jan Everts Linde.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Hendrik Hendriks?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Hendrik Hendriks

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Hendrik Hendriks


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    Bronnen

    1. Gereconstrueerd doopboek Nederduits Gereformeerde kerk Zuidwolde. DTB RAD 174, blz.23.
    2. (Niet openbaar)
    3. Geboorteakte dochter Femmigjen
    4. Overlijdensakte dochter Femmigjen
    5. Overlijdensakte Aaltje
    6. Overlijdensakte gemeente Zuidwolde. Akte nr. 74
    7. Overlijdensakte.
    8. Huwelijksakte gemeente Zuidwoldes. Akte nr. 5
    9. Huwelijksakte gemeente Zuidwolde. Akte nr. 4.

    Historische gebeurtenissen

    • De temperatuur op 4 oktober 1810 lag rond de 12,0 °C. De wind kwam overheersend uit het noord-oosten. Typering van het weer: helder. Bron: KNMI
    • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
    • In het jaar 1810: Bron: Wikipedia
      • 28 april » Keizer Napoleon Bonaparte reist vanuit Brussel via het Kanaal naar Willebroek tot in de Rupel. Hier schouwt hij de "oorlogsbodems" die in de rivier voor anker liggen. Na de schouwing reist hij over de weg verder naar Antwerpen.
      • 16 september » Grito de Dolores: Miguel Hidalgo roept op tot onafhankelijkheid voor Mexico.
      • 18 september » Eerste Junta in Chili. Alhoewel het de bedoeling was dat de Junta alleen de macht had tijdens de afwezigheid van de koning was het in feite de eerste stap naar onafhankelijkheid van Spanje, en het wordt ook om deze reden herdacht.
    • De temperatuur op 29 oktober 1836 lag rond de 2,0 °C. De wind kwam overheersend uit het zuiden. Typering van het weer: half bewolkt hagel sneeuw. Bron: KNMI
    • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
    • In het jaar 1836: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 2,9 miljoen inwoners.
      • 23 februari » Slag om de Alamo: Het Mexicaanse leger behaalt een pyrrusoverwinning op de Texanen onder bevel van de kolonisten Davy Crockett en Jim Bowie.
      • 24 februari » Samuel Colt krijgt een octrooi voor de Colt revolver.
      • 5 maart » Samuel Colt maakt de eerste revolver voor massaproductie (.34-kaliber).
      • 6 maart » Val van Fort Alamo
      • 21 april » De Republiek Texas boekt een overwinning op Mexico in de Slag bij San Jacinto. Antonio López de Santa Anna wordt gevangengenomen.
      • 1 juni » Charles Darwin komt aan in Kaapstad.
    • De temperatuur op 19 oktober 1877 lag rond de 8,6 °C. De winddruk was 2 kgf/m2 en kwam overheersend uit het west-zuid-westen. De luchtdruk bedroeg 77 cm kwik. De relatieve luchtvochtigheid was 81%. Bron: KNMI
    • Koning Willem III (Huis van Oranje-Nassau) was van 1849 tot 1890 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 27 augustus 1874 tot 3 november 1877 was er in Nederland het kabinet Heemskerk - Van Lijnden van Sandenburg met als eerste ministers Mr. J. Heemskerk Azn. (conservatief) en Mr. C.Th. baron Van Lijnden van Sandenburg (AR).
    • Van 3 november 1877 tot 20 augustus 1879 was er in Nederland het kabinet Kappeijne van de Coppello met als eerste minister Mr. J. Kappeijne van de Coppello (liberaal).
    • In het jaar 1877: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 4,0 miljoen inwoners.
      • 4 maart » Emile Berliner vindt de microfoon uit.
      • 10 mei » Roemenië verklaart zichzelf onafhankelijk van Turkije, dit wordt op 26 maart 1881 doorgevoerd na het einde van de Roemeense burgeroorlog.
      • 20 juni » Alexander Graham Bell zet de eerste commerciële telefoondienst op in Hamilton, Ontario.
      • 29 november » Thomas Edison demonstreert voor het eerst zijn fonograaf.
      • 2 december » Voor het eerst wordt zuurstof vloeibaar gemaakt, door Louis-Paul Cailletet.
      • 11 december » Het eerste deel van het Kanaal van Deurne werd opgeleverd. Het gaat om het stuk van de Noordervaart in Limburg tot aan de provinciegrens.

    Over de familienaam Hendriks

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Hendriks.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Hendriks.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Hendriks (onder)zoekt.

    De publicatie Stamboom De Klark is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    J. de Klark, "Stamboom De Klark", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-de-klark/I4182.php : benaderd 28 januari 2026), "Hendrik Hendriks (1810-1877)".