Stamboom De Klark » Jenneken van Swolle (< 1637-????)

Persoonlijke gegevens Jenneken van Swolle 


Gezin van Jenneken van Swolle

Zij is getrouwd met Aelbert Brinkate.

Zij zijn getrouwd


Kind(eren):

  1. Jenneken Brinkate  < 1637-????
  2. Merrijken Brinkate  < 1637-????
  3. Berent Brinkate  < 1647-> 1717 
  4. Willem Brinkate  < 1647-???? 
  5. Werner Brinkate  1651-????
  6. Fenneken Brinkate  ± 1657-????


Notities over Jenneken van Swolle

Op 18 mei 1637 begaf Jenneken zich vrijwillig in de horigheid van de Hof Delden [zie afbeelding]:
1637 mei 18
Comparierde in den gerichte Jenneken van Swolle, vri echte ende rechte dochter van Jan van Swolle, borger tho Delden , endesin huissvrouwe Jutte, gehileket sinde an Albert ten Brinckotte, erffeinck van ’t Brinckotte, ende heefft haer met frien willen op huiden in de echte horicchheit des haves begeven, mit expresse conditie, dat emant van hare kinderen, so haer Godt verlienen mochte, hare gehate* ende overgegevene vriheit sall hebben t’genieten nae havesrechte, volgens den 10 art. van de hoffrechten, behalven die twie van haer getelt sinde ten huise van haren vader Jan van Swolle vorss., hietende Merrijken ende Jenneken, diewelck mede vri verclaret worden om reden quod partus sequitus ventrem**.
(Hofboek Delden1636-1647, fol. 6)

* Dit is een schrijffout in het Hofboek. Gehate had moeten zijn gehadte, d.w.z. de vrijheid die zij voordien had.
**) quod partus sequitus ventrem = omdat de vrucht de natuurlijke moeder (letterlijk: de buik) volgt. Dat wil zeggen: wie uit een horige vrouw geboren wordt is horig en wie uit een vrije vrouw geboren wordt is vrij.

Dat de dochters Merrijken en Jenneken voor 18 mei 1637 ten huize van Jan van Swolle werden geboren, wil niet zeggen dat dit buitenechtelijke kinderen waren. Mogelijk woonde ook vader Albert daar. Horigen woonden vanaf de 17e eeuw wel vaker buiten het hofhorig erve, hoewel dat strikt genomen volgens het hofrecht niet mocht. De oorzaak ligt waarschijnlijk in het feit dat er niet genoeg boerderijen waren. In ieder geval is het zo dat Jenneken van Swolle, als vrije vrouw, niet op het horige erve Brinkate mocht wonen zolang zij zich niet “in de echte had begeven”. Dat wil zeggen horig geworden was.

Zeer waarschijnlijk waren het wel dochters van Aelbert Brinkate, want als op 24 oktober 1698 het erfrecht van het erve Brinkate verkocht wordt moeten ook zij hun toestemming geven.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Jenneken van Swolle?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Jenneken van Swolle

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Jenneken van Swolle

Jenneken van Swolle
< 1637-????


Aelbert Brinkate
????-< 1677

Berent Brinkate
< 1647-> 1717
Willem Brinkate
< 1647-????
Fenneken Brinkate
± 1657-????

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).

Verwantschap Jenneken van Swolle



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Over de familienaam Van Swolle


De publicatie Stamboom De Klark is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
J. de Klark, "Stamboom De Klark", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-de-klark/I10217.php : benaderd 5 februari 2026), "Jenneken van Swolle (< 1637-????)".