Stamboom Beltzer » Hendrik Jan Wentholt (1725-1785)

Persoonlijke gegevens Hendrik Jan Wentholt 

  • Hij is geboren in het jaar 1725 in Heusden, Noord-Brabant, Nederland.
  • Hij werd gedoopt op 26 augustus 1725 in Heusden, Noord-Brabant, Nederland.
  • Beroep: Borgmeester van Heusden.
  • Woonachtig: Wijkstraat 38, Heusden (NB).
  • Hij is overleden op 30 mei 1785 in Heusden, Noord-Brabant, Nederland, hij was toen 60 jaar oud.
  • Hij is begraven op 6 juni 1785 in Heusden, Noord-Brabant, Nederland.
  • Een kind van Ellardus Wentholt en Anna Catharina Snoek
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 31 juli 2009.

Gezin van Hendrik Jan Wentholt

Hij is getrouwd met Angeneta Jacoba (Vrouwe van Gansoijen) van Engelenbergh.

Toestemming voor het huwelijk is 13 september 1749 verkregen te Gansooijen.

Zij zijn getrouwd op 28 september 1749 te Gansooijen, hij was toen 24 jaar oud.Bron 1

Datum Attestatie 28-9-1749

Ondeertrouw
Streekarchief Langstraat Heusden Altena te Heusden, DTB Trouwen
Trouwen (Nederduits gereformeerde gemeente), 1709-1795, Heusden /
Oudheusden, archief 31, inventarisnummer Heusden07, folio 127r

Notities over Hendrik Jan Wentholt

Vrijheer van Gansoijen
NGV, MWB, 981
Hendrik Jan Wenthol, zoon van Ellardus Wentholt, gedoopt te Heusden 26.8.1725. Gaat in ondertrouw 13.9.1749 met Agnita, Jacoba Engelbergh, vrouw van Gansoijen, weduwe van Cornelis Jacob Hagelis.
Hendrik Jan is lid van Illustere Lieve Vrouwe Broederschap te Den Bosch 1780;

HEUSDEN - In de Wijksestraat 38 zijn momenteel het atelier en het museum van kunstenaar Clemens Briels gevestigd. Maar de geschiedenis van het pand gaat terug tot de Middeleeuwen.

De uit de middeleeuwen daterende kruisgewelf kelder wordt momenteel door kunstenaar Clemens Briels gebruikt als wijnkelder. Foto: Dick Sars.
Foto: Heusdense Courant (Dick Sars.)
Nummer 38 is het opvallendste pand aan de Wijksestraat. Niet alleen omdat het het grootste pand, is maar het heeft bovendien een prachtige gevel uit de 18e eeuw. In dit pand woonde Hendrik Jan Wendholt met zijn vrouw Agneta Jacoba Engelenberg. Hendrik Jan Wendholt leefde van 1725 tot 1785, hij had de financiële functie van borgemeester van Heusden en was vrijheer van Gansoijen. Langs de grote deur is een gebeeldhouwde houten omlijsting aangebracht. Dit maakt deel uit van het alliantiewapen van de families Wendholt en Engel(en)berg. In het wapen van Wendholt is de bijl met een geknopte steel te zien. In het wapen van Engelenberg staat een engel bij een berg met waterbron en ganzen. Op de begane grond van het pand is een tegel gelicht en vervangen door een dikke glazen plaat. Hieronder is nog een put uit de middeleeuwen te zien. Zon zestig centimeter zeer helder water ligt op de zes meter diep gelegen bodem. Het water sijpelt door de stenen putwand naar beneden. De hele Wijksestraat is onderkeldert geweest. Alle kelders zijn in het verleden gedicht, maar op nummer 38 is deze weer zorgvuldig opengehakt. De originele kruisgewelf kelder van 10 meter lang, 5 meter breed en iets meer dan 2 meter hoog, is nu weer in gebruik. Het is er vochtig. De muren zijn tot ongeveer anderhalve meter hoogte geïmpregneerd om het vocht tegen te houden. In het plafond van de kelder hangen nog oude haken. Ooit gebruikt als vleeshaken? Feit is dat de kelder een constante temperatuur heeft, die zomers koel aanvoelt en s winters aangenaam warm. De tegels van de kelder zijn nog origineel en dus van rond 1400. In het streekarchief is nog terug te vinden welke families hier vanaf de Middeleeuwen hebben gewoond.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Hendrik Jan Wentholt?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Hendrik Jan Wentholt

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Hendrik Jan Wentholt

Ellardus Wentholt
± 1700-????

Hendrik Jan Wentholt
1725-1785

1749

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

Bronnen

  1. Trouwboek Heusden 647, archief 8057

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen

  • De temperatuur op 30 mei 1785 lag rond de 9,0 °C. De wind kwam overheersend uit het noord-westen. Typering van het weer: zeer betrokken. Bron: KNMI
  • Erfstadhouder Prins Willem V (Willem Batavus) (Huis van Oranje-Nassau) was van 1751 tot 1795 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
  • In het jaar 1785: Bron: Wikipedia
    • 1 januari » Het eerste exemplaar van The Daily Universal Register (het latere The Times) wordt gepubliceerd.
    • 14 februari » Paus Pius VI creëert veertien nieuwe kardinalen, onder wie de Italiaanse bisschop van Imola Gregorio Barnaba Chiaramonti.
    • 23 mei » Uitvinding van de bifocale bril door Benjamin Franklin.
  • De temperatuur op 6 juni 1785 lag rond de 13,0 °C. De wind kwam overheersend uit het noorden. Typering van het weer: zeer betrokken. Bron: KNMI
  • Erfstadhouder Prins Willem V (Willem Batavus) (Huis van Oranje-Nassau) was van 1751 tot 1795 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
  • In het jaar 1785: Bron: Wikipedia
    • 1 januari » Het eerste exemplaar van The Daily Universal Register (het latere The Times) wordt gepubliceerd.
    • 14 februari » Paus Pius VI creëert veertien nieuwe kardinalen, onder wie de Italiaanse bisschop van Imola Gregorio Barnaba Chiaramonti.
    • 23 mei » Uitvinding van de bifocale bril door Benjamin Franklin.


Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Wentholt

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Wentholt.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Wentholt.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Wentholt (onder)zoekt.

Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
A.E.M. (Ton) Beltzer, "Stamboom Beltzer", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-beltzer/I26468.php : benaderd 23 februari 2026), "Hendrik Jan Wentholt (1725-1785)".