Een melkboer of melkslijter is een ouderwetse aanduiding voor iemand die een winkel dreef in, of langs de deur ging met, voornamelijk melk en zuivelproducten. Voor de uitvinding en grootschalige toepassingen van koelkasten kwam de melkboer inNederland dagelijks langs de deuren. Tot eind 19e eeuw werd de melk meestal door boeren zelf rondgebracht. Later trokken veel werkloze boerenzonen naar de stad en begonnen een winkel waar ze melk, boter, kaas en eieren verkochten (en bier). Soms hadden ze nog een paard en een koe in de tuin. Er was veel concurrentie. Vaak verschenen op één trap meerdere melkboeren met grote kannen losse melk en een mand met eieren en 'dubbel gestoomde' melk. Het was een zwaar bestaan, trap op/trap af, maar melkboeren hadden echte buurtzaken, veel meer dan bakkers en groentenboeren. Alles ging op de pof en de melkboer had een sociale functie.
Rond de dertiger jaren van de 20e eeuw raakten de melkboeren vast in de greep van de melkfabrieken. De overheid legde veel regels op omdat de melk vaak ongezond was of verdund met water. Vooral in de oorlog werd veel geritseld. In de 30er jaren vande 20e eeuw ontstond de 'melkstrijd' tussen overheid en melkfabrieken. In Amsterdam ontstonden zelfs socialistische melkcoöperaties. Maar met de zelfstandige melkboer was het afgelopen, ze werden 'kleine middenstanders' met weinig mogelijkheden doorte groeien naar een (groot)winkelbedrijf. Pas in de Duitse tijd kreeg de overheid grip op kwaliteit van de melk door een centrale wetgeving. Rond de jaren '50 was de melk die melkboeren rondbrachten vaak nog niet gepasteuriseerd, zodat deze door dehuisvrouw voor consumptie gekookt moest worden. Tot in de 60er jaren behielden nog veel melkboeren de bedrijfsvoering van voor de oorlog; zonder telefoon, snijmachine, kassa e.d. Later werd de term melkboer als denigrerend beschouwd, en werd dezevervangen door melkman. De melkmannen gingen met hun gemotoriseerde karren dapper de concurrentie aan met de opkomende supermarkten.
Met de opkomst van de supermarkt in het laatste kwart van de 20e eeuw is het beroep melkboer praktisch uitgestorven, al wordt de SRV-man nog wel eens met melkboer aangeduid. Ook voelden de kinderen van melkboeren er niets voor om de zaak over te nemen. Er kwam zo een eind aan misschien wel de markantste vorm van middenstand die Nederland gekend heeft.
Hij is getrouwd met Gerarda Spruit.
Zij zijn getrouwd op 31 januari 1866 te Nieuwer-Amstel, Noord-Holland, NL, hij was toen 33 jaar oud.Bron 2
Kind(eren):
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Reinier Pouw | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1866 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gerarda Spruit | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||