Groningse doopsgezinden » Hermannus Christiaan Hoising (± 1720-1781)

Persoonlijke gegevens Hermannus Christiaan Hoising 

  • Hij is geboren rond 1720 in Heusden.Bron 1
    Spellingvariant: Herman Christiaan Hoising, Herman Christiaen Hoising, Hermannus Christiaan Hoisingh of Harmannus Christiaen Hoising.
  • Feit: (Levensloop) van 1757 tot 1781 .Bron 2
    Herman Christiaan Hoising (ca. 1720-1781), de gereformeerde tweede echtgenoot van Ettje Derks Modderman, was daarentegen een van de hoofdparticipanten van de kamer van Stad en Lande, en zal aandelen hebben gehad.

    In de tweede helft van de achttiende eeuw kan aan voornoemde lijst voorts een papiermolen worden toegevoegd, de enige in het gewest Stad en Lande. In 1754 werd deze molen gekocht door H. C. Hoising, gehuwd met de weduwe van J. T. Modderman. Na diens overlijden in 1781 werden diens stiefzonen, de genoemde Toncko en Jan Modderman eigenaar. In 1820 werd het bedrijf overgenomen door de doopsgezinde broers Albert en Jacob Hesselink Wzoon.

    In het kerkboek staat, dat hij ouderling te Groningen was.

    Hun moeder, de weduwe Modderman-Modderman was in 1757 hertrouwd met de gereformeerde Herman Christiaan Hoising (ca. 1720-1781) die op dat moment het leen bezat van de ambachtsheerljkheid Herpt in het Land van Heusden.

    De Alrings en Moddermannen behoorden op dat moment zeker niet tot het patriciaat. Het tweede huwelijk van de eerder genoemde Ettje Modderman met H.C. Hoising zorgde daarom voor problemen op het terrein van aanspreektitels. Hoising werd namelijk altijd met ‘Mijn Heer’ aangeduid, zijn eerste vrouw, J.J.S. Douglas, met ‘Mevrouw’. Hoising had de ambachtsheerlijkheid Herpt in leen gehad en behoorde tot het stedelijke patriciaat. Hij was één van de hoofdparticipanten van de WIC, kamer Stad en Lande, boekhouder van het Heilig Geestgasthuis, alsmede ouderling van de Martinikerk.

    Een bijzonder middel om de druk op de familie op te voeren om toestemming te geven, vormde schaking, ook wel ‘doorgaan’ genoemd. Het minderjarige trouwlustige meisje werd in dat geval door haar minnaar, al dan niet met haar instemming, onttrokken aan het gezag van ouders of voorstanders om zo de toestemming voor het voorgenomen huwelijk af te dwingen. Als die alsnog werd verleend, zoals in het geval van H.C. Hoising (ca. 1720-1781) en J.J.S. Douglas (1727-1754), volgde het huwelijk.

    In ‘doopsgezinde’ kring is één schaking bekend. De gereformeerde H.C. Hoising (ca. 1720-1781) huwde in 1757 in tweede echt met Ettje Derks Modderman (1708-1761). Zijn eerste huwelijk had hij afgedwongen door de gereformeerde J.J.S. Douglas te schaken. Zie hierover: P. Spierenburg, Zwarte schapen. Losbollen, dronkaards en levensgenieters in achttiende-eeuwse beterhuizen
    Publikaties van de Faculteit der Historische en Kunstwetenschappen, Erasmus Universiteit Rotterdam, Maatschappijgeschiedenis 18 (Hilversum 1995) 24-26.

    Overigens, dankzij dezelfde Hoising (= de papierfabrikant Hermannus Christiaan Hoising) is bekend, dat ook op stad-Groninger huwelijksfeesten de menuet werd gedanst, zoals elders in de Republiek in de achttiende eeuw. Hoisings dans op het huwelijk van genoemde dochter met Jacob Haksteen kreeg zelfs landelijke bekendheid. Stad-Groninger gereformeerde predikanten verweten hem namelijk deze dans te hebben gemaakt, terwijl hij volgens hen daarvan had moeten afzien als gereformeerd ouderling.
  • Hij is overleden in het jaar 1781 in Groningen.Bron 3
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 1 december 2021.

Gezin van Hermannus Christiaan Hoising

(1) Hij is getrouwd met Judith Johanna Sophia Douglas.

Toestemming voor het huwelijk is 9 oktober 1745 verkregen te Groningen.Bron 4

Ondertrouwboek 1739-1747
Bron: Registraties vóór 1811
Soort registratie: trouwakte (tot 1811)
(Akte)datum: 09-10-1745
Plaats: Kerkelijke gemeente Groningen
Soort akte: registratie
Bruidegom
Harmannus Christiaen Hoising
Diversen: van Heusden

Bruid
Judith Johanna Sophia Douglas
Diversen: van Amsterdam

Kind(eren):



(2) Hij is getrouwd met Ettjen Derks Modderman.

Toestemming voor het huwelijk is 18 september 1757 verkregen te Groningen.Bron 5

Registratie: 18-09-1757
Bruidegom Herman Christiaen Hoising, van Hensden

Bruid Etje Modderman, weduwe van Jan Tonkes Modderman, van Groningen

-

Bron Ondertrouwboek 1755-1762 Kerkelijke gemeente - Groningen
Collectie DTB (toegang 124)
Inventarisnummer 181, folio 110v

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Hermannus Christiaan Hoising?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!

Voorouders (en nakomelingen) van Hermannus Christiaan Hoising


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

Bronnen

  1. (Niet openbaar)
  2. Alle Groningers; "Huwelijk en vermogen: Een (rechts) historische case study naar de verzorging van de langstlevende echtgenoot in de stad Groningen onder doopsgezinden (1699-1809)" van M.R. Kremer
  3. "Patriotten in Groningen 1780-1795" van J. K. H. van der Meer
  4. Ondertrouwboek 1739-1747, archiefnummer 124, Doop-, trouw- en begraafboeken enz. in de provincie Groningen, inventarisnummer 179, blad 223v. Gemeente: Kerkelijke gemeente Groningen.
  5. Ondertrouwboek 1755-1762 Kerkelijke gemeente - Groningen, DTB 124, inv. nr. 181

Over de familienaam Hoising

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Hoising.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Hoising.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Hoising (onder)zoekt.

De publicatie Groningse doopsgezinden is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Klaas Pera, "Groningse doopsgezinden", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/groningse-doopsgezinden/I30436.php : benaderd 9 augustus 2025), "Hermannus Christiaan Hoising (± 1720-1781)".