Genealogie Buddingh » Philips van Leyden (± 1320-1382)

Persoonlijke gegevens Philips van Leyden 


Gezin van Philips van Leyden


Notities over Philips van Leyden

MR. PHILIPS VAN LEYDEN
ovl. 9 juni 1382, begr. St. Pieterskerk in het graf van zijn ouders (Ke. 415 f. 80).

functies:
priester, 1349 verm. als licentiatus in decretis te Orleans (zie opl.); klerk van het grfl. register 1351-57, gezant aan het pauselijk hof 1357-63 (zie hfdst. 6); 12 juni 1355 aangewezen door de graaf tot pastoor van St. Nicolaaskerk te Amsterdam, bekleedde dit ambt nimmer; sedert 3 mei 1357 kanunnik van St. Marie te Condé; lector in de decretales te Parijs 1365 en vroeger; kanunnik en thesaurier van St. Pancraskapittel vanaf 1366; bekleedde daar zijn St. Andriesprebende; kanunnik van de Hofkapel sinds 1367; ca. 1370 bekleed met 1/8 van de zielzorg te Zierikzee, later deken van het aldaar opgerichte kapittel; bisschoppelijk vicaris 1371/72-1376/78 (Leupen, Filips van Leiden, 106-111).

opleiding:
studeerde rechten te Orleans sinds 1339-40, voor 31 jan. 1349 licentiatus in decretis, 1369 doctor decretorum (Leupen, Filips van Leiden, 32 en 34; Julien de Pommerol, Sources de l'histoire des Universités, 251, 18.6.01).

woonhuizen:
* St. Pieterskerkhof, naast St. Pieterskerkgracht en het huis van de Duitse Orde, gezien de belendingen afkomstig van zijn broer heer Gerrit en een samenvoeging van diens huis en het voormalige huis van Godevaard Claasz. daarnaast. Hierop had Simon Frederik een rente met de houde. Schonk het huis 7 mrt. 1372 aan zijn St. Andriesvicarie als woonhuis voor de vicaris; hij had dit huis aanvankelijk zelf bewoond. Hij bepaalde 7 mrt. 1372 bovendien dat zijn bibliotheek hier bewaard diende te worden. Het huis mocht volgens beschikking van 2 juni 1382 niet worden vervreemd (vgl. heer Gerrit Hoogstraat; Ke. 903, 894, 895 en 1412).
* aan St. Pancraskerkhof gekocht van Daniel uten Pol, opbrengend 4 £ g.g. p.j.; 7 mrt. 1372 door hem aan zijn St. Nicolaasvicarie geschonken (Ke. 894).
* aan St. Pancraskerkgracht, afkomstig van zijn zr. Liddeld. Gekocht van Simon Rijswijc en Willem Jansz. De laatste had het in 1376 gekocht van Pieter en Liddeld, Philips Jan Oemenz. kinderen (zie Oem). Hij bouwde het huis opnieuw op; 23 feb. 1382 schonk hij het aan zijn St. Nicolaasvicarie als woonhuis voor de vicaris; ook dit huis mocht niet worden vervreemd. Hij vestigde er 4 s.g.g. rente op t.b.v. zijn prebenda nobilis (Ke. 415 f. 25v.; Ke. 896 en 1412).
* een huis te Utrecht, verm. 23 feb. 1382 (Ke. 896).
* een huis en erf te 's-Gravenhage, verm. 17 mei 1374 (Rijnsburg 558).

huisbezit:
2 huizen en erven, opbrengend 5 £ 10 s.pay. gelegen achter Philips huis, wrsch. aan St. Pieterskerkgracht (Ke. 894).

landbezit:
* na 13 mei 1355 10 morgen land te Waarder, 30 okt. 1368 overgedragen aan St. Pancraskapittel t.b.v. zijn 2 prebenden. Dit moet het land zijn dat hij later vermaakte aan zijn prebenda nobilis, klaarblijkelijk een van beide prebenden (zie hierna, stichtingen).
* land te Waarder, belendend aan het bovenstaande (Ke. 493 f. 20v.).
* 2½ morgen land te Zoeterwoude, naast de Sleter, 7 mei 1372 aan zijn St. Nicolaasvicarie vermaakt (Ke. 894).
* 3 morgen land aan de Mare te Leiderdorp (ibidem).
* 5 morgen land te Zoeterwoude, Altevrooscamp, aan Rodenburger wetering (ibidem).
* 27 nov. 1375 3 morgen land te Oegstgeest (Ke. 758).
* 30 sep. 1376 10 hond land te Oegstgeest bij de Nieuwe weg (Ke. 904).
* 30 juni 1379 ½ van 8½ hond, 36 gaard, 9 voet land te Zoeterwoude, gekocht van Willem Jacobsz., tr. Liddeld Philips Jan Oemsz.dr. (Ke. 908).
* 13 mei 1380 3½ morgen, 9 gaard en 1½ morgen land te Oegstgeest, gekocht van Louris Claasz., 23 feb. 1382 aan zijn St. Nicolaasvicarie geschonken (Ke. 493 f. 20v.); overdracht van het eerste perceel (dan 2 morgen, 9 gaard), 18 aug. 1382 door zijn executeurs-test. aan zijn St. Andriesprebende (Ke. 493 f. 21).
* 16 juni 1380 1 morgen 30 gaard land te Zoeterwoude, in de Oude Made (totaal 3½ morgen, 30 gaard, het overige behoorde aan heer Jan Rutgersz.'s vicarie); gekocht van Rutger Heylenz. (Ke. 493 f. 21). 23 feb. 1382 aan zijn St. Andriesvicarie geschonken (Ke. 896; 18 aug. 1382 overdracht door zijn executeurs-test. aan zijn St. Andriesprebende (Ke. 493 f. 21). Hieraan belendde:
* land te Zoeterwoude (Ke. 493 f. 21).
* 1 morgen land te Alphen, afkomstig van zijn oom Dirk Frankenz. (Rijswijc), 23 feb. 1382 aan zijn vicarie geschonken (Ke. 896).
* 8 morgen, 2 hond, 20 gaard land te Zoeterwoude, gekocht van Walich Jansz., tr. zijn nicht Kerstine van Oegstgeest; 23 feb. 1382 aan zijn St. Andriesvicarie geschonken (Ke. 896).

rentebezit:
* renten op huisjes bij het Steenschuur, afkomstig van zijn oom Dirk Frankenz., samen met de erfgenamen van zijn oom Gerrit Rijswijc bezeten; 7 mrt. 1372 aan zijn St. Nicolaasvicarie vermaakt (Ke. 894).
* 3 £ 16 s.g.g. met houde op de Corte Hofsteden in het het Nieuweland, naast de stadsmuur bij de vesten, 7 mrt. 1372 geschonken aan zijn St. Nicolaasvicarie (Ke. 894).
* 30 s.g.g. op een huis en erf te Leiden, afkomstig van zijn broer Gerrit, 7 mrt. 1372 geschonken aan zijn St. Nicolaasvicarie (Ke. 894).
* 20 s.g.g. met houde op een huis en erf aan de Rijn op het Hogeland, 7 mrt. 1372 geschonken aan zijn St. Nicolaasvicarie (Ke. 894).
* 14 £ 3 s. 1 p. met houde, in het Nieuweland, ½ 7 mrt. 1372 geschonken aan zijn St. Andriesvicarie andere ½ aan zijn prebenda nobilis (Ke. 894).
* 6 £ 10 p. met houde op huizen en erven te Leiden, 7 mrt. 1372 geschonken aan zijn prebenda nobilis (Ke. 894).

stichtingen:
* 1368 St. Andriesprebenden in St. Pancraskerk (Ke. 493 f. 20v., Leverland, 'Philips van Leyden', 78). Van Hout maakt melding van 2 prebenden van St. Andries, hetgeen ook blijkt uit Ke. 41; ook in de zestiende-eeuwse rekeningen is sprake van twee St. Andriesprebenden, evenals in de huurboeken van het kapittel. Een reden om aan een prebenda nobilis te denken (Ke. 407 A 2v., zie hiervoor, landbezit te Waarder) is er dus niet (meded. Leverland).

* 7 mrt. 1372 2 vicarieën, van St. Andries en St. Nicolaas, in St. Pancraskerk (Pieter Gobburgenvicarieën), over te brengen naar St. Pieterskerk indien daar een kapittel werd gesticht, alsmede een prebenda nobilis t.b.v. zijn arme verwanten. Voor de schenkingen hieraan vgl. land- en rentebezit (van deze goederen behield hij overigens het vruchtgebruik). De vicaris van St. Nicolaasvicarie diende jaarlijks St. Pancraskerk 1 £ te geven t.b.v. memoriediensten. Hij stelde tot executeurs-test. van dit testament aan: heer Johannes van Boemel, vicaris te Utrecht, Simon Rijswijc, Dirk Poes (zoon van zijn broer Jan) en Pieter van den Hove, zijn neef (Ke. 894). Hij regelde 7 mrt. 1372 tevens de collatie van zijn vicarieën, achtereenvolgens te komen aan zijn zuster Margaretha, Dirk Poes, zoon van zijn broer Jan, Pieter Gobburgenz., zoon van zijn zuster, Pieter van den Hove of diens broer Frank (zonen van zijn zuster), IJsbrand IJsbrandsz., zoonszoon van zijn broer Frank, Frank Woutersz. van der Bregghe en tenslotte Frank, zoon van Agatha, dochter van zijn broer Frank. De bedienaren moesten tot het nageslacht van zijn ouders behoren (Ke. 895). 23 feb. 1382 bekrachtigde hij de stichtingsakte van 1372 en de verdere schenkingen daaraan (zie land- en rentebezit; Ke. 896). Zie voor de prebenda nob. ook Uit Leidse bron geleverd p. 110 en 115.

schenkingen:
1371, tot drie maal toe 10 £ pay. t.b.v. de viering van feestdagen aan St. Pancraskapittel (Ke. 415 f. 32, 34v. en 37).

varia:
29 juli 1345 machtigde hij zijn broer Gerrit om zijn goederen te beheren (Ke. 1086); 17 dec. 1357 scheidsman in een kwestie tussen Pieter Jacobsz. en heer Adam Hobbenz. (zie Van Bleyswic); 12 apr. 1369 benoemd tot vertegenwoordiger van St. Pancraskapittel inzake geschillen met St. Pieterskerk betreffende parochiegrenzen (Ke. 401); 5 sep. 1369 aangesteld tot een der executeurs-test. van heer Volprecht van den Woude (Ke. 874); 17 mei 1374 deed hij arbitraire uitspraak met mr. Dammas van Kersken en mr. Pieter Michielsz. (van den Hove) tussen de pastoors van Noordwijk en Rijnsburg en de abdis van Rijnsburg (Rijnsburg 558).

familie:
heer Jacob Claasz., vicaris van St. Nicolaasvicarie, door Philips gesticht, verm. 27 nov. 1363-26 juli 1385 (Secr. 1885, Ke. 493 f. 20v. en 21v., Ke. 962).

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Philips van Leyden?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Philips van Leyden

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Philips van Leyden

Hein Philips
< 1278-> 1330

Philips van Leyden
± 1320-1382


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

    Historische gebeurtenissen

    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam Van Leyden


    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Noortje Buddingh, "Genealogie Buddingh", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/genealogie-buddingh/I19488.php : benaderd 16 februari 2026), "Philips van Leyden (± 1320-1382)".