Arbre généalogique des Eijsermans » Johannes Cornelis van de Lisdonk (1841-1889)

Données personnelles Johannes Cornelis van de Lisdonk 


Famille de Johannes Cornelis van de Lisdonk

Il est marié à Maria Aarts.

Ils se sont mariés le 14 juin 1875 à Goirle, il avait 33 ans.


Notes par Johannes Cornelis van de Lisdonk

JOHANNES CORNELIS VAN DE LISDONK, te Goirle geboren op 26 augustus 1841, was linnenfabrikant en ging in 1868 een vennootschap aan met zijn broer Cornelis, ten doel hebbende het fabriceren van linnen en pellen tafelgoederen en andere daarmee gelijkstaande stoffen onder de firmanaam P. W. van de Lisdonk & Cie.
Daamaast zou hij handelen in katoenen en wollen manufacturen en kruidenierswaren en zijn broer Cornelis in linnen garens.
Voor het kantongerecht te Tilburg verleende zijn moeder handligting aan haren 22-jarigen zoon Cornelis tot het oprigten en deelnemen in eene fabriekszaak.
Bij baar overlijden had zij nog een aandeel van 3.101,19 gulden in de zaak van haar zoons. Als firmanten kochten zij van hun oom Peter van de Lisdonk 1/224 deel in een bleek, looijerije en woonhuis, schonken zij 300 gulden aan het liefdegesticht te Goirle, en leenden zij 1000 gulden aan de koopman Willem Krijnen te Oosterhout en 2000 gulden aan de Goirlese linnenventer Adriaan van Puijenbroek.
Samen met hun zwager Gerard van Besouw verkochten zij een schuldvordering van 5500 gulden ten laste van Frans Stalpers uit Tilburg aan de Tilburgse arts Van der Heijden. Met Van Besouw kochten zij in 1875 een perceelland in de Kerkakkers, waarop dat jaar een stoomlinnenweverij gebouwd werd, waarin de firma Van Besouw en de firma Van de Lisdonk ieder voor de helft gerechtigd waren; voor gemeene rekening en in dezelfde verhouding zijn de stoommachine met stoomketel en drijfwerk, machinale getouwen en verdere benodigde gereedschappen tot de machinale linnenweverij aangeschaft.
In 1884 bouwde Van Besouw een nieuwe fabriek en werd het bestaande fabrieksgebouw met de stoommachine en de helft van de getouwen en gereedschappeneigendom van de firma Van de Lisdonk. Van Besouw werd uitgekocht voor een bedrag van 6270 gulden en de wederhelft van de getouwen en gereedschappen, waard 6000 gulden.
Na het overlijden van Johan Cornelis van de Lisdonk volgde een tweede scheiding; daar zijn weduwe de vennootschap met haar zwager niet wenste te continueren.
Bij de deling kreeg Comelis van de Lisdonk de onroerende goederen van de firma. bestaande uit de fabriek, een bleekveld en een woonhuis, naast een gedeelte van de roerende goederen. De helft voor zijn schoonzuster, met een waarde van 27.500 gulden, hestond uit het gedeelte van een tuin, zoals die omgeven is door een haag, en een deeJ van de roerende goederen, waaronder de voorraad wit, row, behangsel- en paklinnen en de rowe, witte en katoenen garens. Daama was Comelis van de Lisdonk de enige tirmant van de firma P.W. van de Lisdonk & Cie en in die hoedanigheid leende hij in 1891/30.000 van de weduwe van zijn broer. Deze weduwe was Maria Aarts, geboren te Reusel op 13 oktober 1846, dochter van Jan Aarts en Johanna Maas. Zij was dienstmeid te Goirle toen zij daar op 14 juni 1875 trouwde met linnenfabrikant Johan Cornelis van de Lisdonk. Datzelfde jaar kreeg zij bij testament het vruchtgebruik van de goederen van haar man. Veertien jaar later.(Johan Comelis van de Lisdonk was inmiddels voor de helft erfgenaam geworden van zijn oom Peter van de Lisdonk en hun huwelijk was kinderloos gebleven), werd zij bij testament zijn enige en universele erfgenaam.
Johannes Cornelis Van de Lisdonk overleed te Goirle op 29 december 1889 aan een vochtuitstorting in de longen.
Hij was te Goirle. zoals zijn broer Cornelis en oom Peter, lid van de societeit Gaudium Intemus. Als beschermheer en later president van de fanfare Oefening en Uitspanning verstrekte hij aan dit gezelschap een lening van 200 gulden en onthaalde hij zijn jongens zo nu en dan op worstebrood en bier.
Zijn overlijden wordt dan ook uitvoerig vermeld in de notulen van de fanfare: ,.met weemoed herdenken wij thans het voor ons zoo smartelijk overlijden van wijlen onzen zeer geachten president den Weled. Heer J.C. van de Lisdonk, die ons na eene korstondige ziekte al te spoedig ontnomen werd.
Van de gansche gemeente bemind, werd hij door de gansche gemeente beweend. De onoverzienbare rij van vrienden, treurende en belangsteltende, welke hem de laatste eer kwamen bewijzen en het stoflijk omhulsel kerk- en grafwaarts vergezelde, werd voorafgegaan door de treurmuziek der fanfare onder leiding van haren verdienstelijken directeur, die tevens onder de H. Offerande en Mis pro Deo de treurtonen van het orgel deed hooren".
De notulist eindigde zijn relaas met het volgende gedicht:
Vaarwel Gij waarde vriend. Wij treuren bij uw graf,
ontrukt aan uwe vrinden, wij die U hartlijk minden
Te vroeg voor U en ons, Terwijl ons smeekend oog
verdweent Gij van deez' aard vol hoop ten hemet staart.
Na zijn overlijden werd het bezit van de firma P.W. van Lisdonk & Cie getaxeerd op een waarde van 55.000 gulden. Hiertoe behoorden niet aIleen het fabrieksgebouw met inventaris en de voorraden linnen en garen, maar ook een paard, een geit. een schaap, varkens, pluimvee, een aardkar, rijtuigen, een camion, stro, hooi en haver.
Opvallend bij de schulden is het grote aantal kleine bedragen, welke geleend waren van de thuiswevers:
400 gulden van Adriaan van Dun,
450 gulden van Cornelis van Gils,
200 gulden van P. de Jong,
350 gulden van Martinus Eijsermans,
300 gulden van de weduwe Van Dun,
400 gulden van Comelis van Dun,
900 gulden van Frans de long enz. enz.
Tot de gemeenschap van goederen met Maria Aarts behoorde slechts het woonhuis, dat getaxeerd werd op een waarde van 7000 gulden en een schuldvordering ten laste van Jan Baptist de Bont van 500 gulden. Door Maria Aarts moest nog 37,50 gulden worden betaald aan Maria Verhoeven wegens dienstbodenloon over de tweede helft van 1889
en 40 gulden naailoon aan Johanna van Geloven.
Als weduwe maakte zij een testament, waarin zij 6000 gulden legateerde aan de kinderen van haar zwager Comelis van de Lisdonk en 200 gulden aan de dienstbode. die bovendien 50 gulden kreeg voor het kopen van rouwkleding.
Aan de kerk gaf zij 4000 gulden voor vierhonderd missen en 300 gulden voor een jaargetijde, dat een halve eeuw lang gehouden moest worden voor haar zieleheil.
Zij wilde begraven worden in een eikenhouten kist in dezelfde grafkelder als haar man, met een gelijkvormige deksteen of grafzerk.
De rest van haar goederen was voor de familie Aarts. Zij hertrouwde te Goirle op 12 april 1893 met de rentenier Johannes Hendrikus Janssen, geboren te Tilburg op 13 januari 1836, weduwnaar van Catharina van Eijck en zoon van Peter Janssen en Amolda Meulders.
Een maand na de huwelijkssluiting werden door Janssen de roerende goederen verkocht, aanwezig in het huis van wijlen Johan Cornelis van de Lisdonk.
Het huis werd een jaar later verkocht aan de bakker Joseph Gerardus van Besouw, terwijI de tuin. verdeeld in twee percelen. eigendom werd van Comelis van de Lisdonk
en Cornelis Vekemans. Johannes Hendrikus Janssen overleed te Tilburg op 13 mei 1919. Maria Aarts overleed aldaar op 27 mei 1924 met een buitengewone kalmte van gemoed en gelijke opgeruimdheid van geest welke het bewustzijn van een goed geweten altijd vergezellen.

Avez-vous des renseignements supplémentaires, des corrections ou des questions concernant Johannes Cornelis van de Lisdonk?
L'auteur de cette publication aimerait avoir de vos nouvelles!


Barre chronologique Johannes Cornelis van de Lisdonk

  Cette fonctionnalité n'est disponible que pour les navigateurs qui supportent Javascript.
Cliquez sur le nom pour plus d'information. Symboles utilisés: grootouders grand-parents   ouders parents   broers-zussen frères/soeurs   kinderen enfants

Ancêtres (et descendants) de Johannes Cornelis van de Lisdonk

Adriana Elise
1765-1843

Johannes Cornelis van de Lisdonk
1841-1889

1875

Maria Aarts
1846-1924


Avec la recherche rapide, vous pouvez effectuer une recherche par nom, prénom suivi d'un nom de famille. Vous tapez quelques lettres (au moins 3) et une liste de noms personnels dans cette publication apparaîtra immédiatement. Plus de caractères saisis, plus précis seront les résultats. Cliquez sur le nom d'une personne pour accéder à la page de cette personne.

  • On ne fait pas de différence entre majuscules et minuscules.
  • Si vous n'êtes pas sûr du prénom ou de l'orthographe exacte, vous pouvez utiliser un astérisque (*). Exemple : "*ornelis de b*r" trouve à la fois "cornelis de boer" et "kornelis de buur".
  • Il est impossible d'introduire des caractères autres que ceux de l'alphabet (ni signes diacritiques tels que ö ou é).

Les données affichées n'ont aucune source.

Des liens dans d'autres publications

On rencontre cette personne aussi dans la publication:

Événements historiques

  • Source: KNMI
  •  Cette page est uniquement disponible en néerlandais.
    De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
  • En l'an 1841: Source: Wikipedia
    • La population des Pays-Bas était d'environ 3,1 millions d'habitants.
    • 20 janvier » des navires britanniques occupent l'île chinoise de Hong Kong dans le cadre de la Première guerre de l'opium. Les attaques anglaises se poursuivent sur les côtes de la Chine, à Amoy (Xiamen), Ningbo et Shanghai.
    • 26 janvier » Hong Kong est proclamé territoire souverain du Royaume-Uni.
    • 10 février » naissance de la Province du Canada prévue par l'Acte d'Union.
    • 22 mars » en France, promulgation de la loi interdisant le travail des enfants de moins de 8 ans.
    • 13 juillet » Convention de Londres, sur la navigation dans les détroits du Bosphore et des Dardanelles.
    • 24 septembre » indépendance du Royaume de Sarawak du Sultanat de Brunei sous la pression britannique, James Brooke devient le premier Rajah blanc.
  • La température le 14 juin 1875 était d'environ 14,7 °C. Il y avait 3 mm de précipitation. La pression du vent était de 1 kgf/m2 et provenait en majeure partie du ouest-sud-ouest. La pression atmosphérique était de 75 cm de mercure. Le taux d'humidité relative était de 95%. Source: KNMI
  • Du 27 août 1874 au 3 novembre 1877 il y avait en Hollande le gouvernement Heemskerk - Van Lijnden van Sandenburg avec comme premiers ministres Mr. J. Heemskerk Azn. (conservatief) et Mr. C.Th. baron Van Lijnden van Sandenburg (AR).
  • En l'an 1875: Source: Wikipedia
    • La population des Pays-Bas était d'environ 4,0 millions d'habitants.
    • 30 janvier » la France tourne définitivement le dos à la monarchie. Par une seule voix de majorité (353 contre 352), l'Assemblée nationale adopte l'amendement Wallon, qui stipule que «Le président de la République est élu à la majorité absolue des suffrages par le Sénat et par la Chambre des députés réunis en Assemblée nationale. Il est nommé pour sept ans; il est rééligible.»
    • 25 février » Guangxu devient empereur de Chine.
    • 7 juillet » bataille de Treviño.
    • 16 juillet » adoption de la troisième des lois constitutionnelles de 1875, qui ont instauré peu à peu la Troisième République française.
    • 26 juillet » Charles Bolles attaqua sa première diligence dans le comté de Calaveras.
    • 22 août » ratification du traité de Saint-Pétersbourg, convenant de l’échange de l’île de Sakhaline contre les îles Kouriles entre le Japon et la Russie.
  • La température le 29 décembre 1889 était d'environ -1,5 °C. La pression atmosphérique était de 77 cm de mercure. Le taux d'humidité relative était de 96%. Source: KNMI
  • Du 21 avril 1888 au 21 août 1891 il y avait aux Pays-Bas le cabinet Mackay avec comme premier ministre Mr. A. baron Mackay (AR).
  • En l'an 1889: Source: Wikipedia
    • La population des Pays-Bas était d'environ 4,5 millions d'habitants.
    • 22 février » Dakota du Nord, Dakota du Sud, Montana et Washington deviennent des États des États-Unis par l'Enabling Act de Grover Cleveland.
    • 4 mars » Benjamin Harrison devient le 23 président des États-Unis.
    • 2 mai » traité de Wouchalé, entre l'empire éthiopien et le Royaume d'Italie.
    • 14 juillet » naissance du parti des «Jeunes-Turcs».
    • 6 octobre » ouverture du Moulin Rouge à Paris.
    • 8 novembre » le Montana devient le 41 État américain.


Même jour de naissance/décès

Source: Wikipedia

Source: Wikipedia


Sur le nom de famille Van de Lisdonk


Lors de la copie des données de cet arbre généalogique, veuillez inclure une référence à l'origine:
J Eijsermans, "Arbre généalogique des Eijsermans", base de données, Généalogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-eijsermans/I87512.php : consultée 9 janvier 2026), "Johannes Cornelis van de Lisdonk (1841-1889)".