Arbre généalogique des Eijsermans » Johannes Nijs (1769-1833)

Données personnelles Johannes Nijs 


Famille de Johannes Nijs

Il est marié à Johanna van Gils.

Ils se sont mariés à l'église le 17 mai 1795 à Breda, il avait 26 ans.


Enfant(s):

  1. Willem Nijs  1793-1859 


Notes par Johannes Nijs

Beroep: kleermaker. In de huwelijksinschrijving staat dat Johannes een jongeman is, afkomstig van Bilzen in het Land van Luik. In het bevolkingsregister van 1830 woont Johannes met zijn kinderen (van wie de oudste Johannes, als 24 jaar is) in het Bleekstraatje 74. Johannes is dan al 61 jaar, en zijn beroep is sjouwer. Zoon Willem is dan al het huis uit. De getuigen op zijn overlijdensakte zijn beide bekenden van hem, en beiden zijn schoenmakers. Bij zijn overlijden woonde hij in de Bredase Nieuwstraat.

Een prangende vraag: waarom vertrok Johannes Nijs uit Bilzen, en vestigde zich te Breda? Er is een aardige, maar onbewezen verklaring voor zijn vertrek uit Belgisch Limburg... In de Zuidelijke Nederlanden regeerde al sinds begin 18e eeuw de keizers van Oostenrijk. Vanaf 1780 was dat keizer Jozef II, één van de verlichte despoten van de achttiende eeuw. Deze vorsten waren zich bewust dat er veel moest veranderen in de maatschappij en besloten dat zelf te doen, en dit niet te laten afdwingen door het volk. Hun leus was: "alles vóór het volk, maar niet dóór het volk". De politieke en sociale hervormingen begonnen al in 1781 en werden d.m.v. plakkaten aan de bevolking bekend gemaakt. Dat ging in hoog tempo: wekelijks werden er wel nieuwe plakkaten opgeplakt...

De hervormingen vonden allereerst plaats op kerkelijk gebied. beschouwende kloosterorden werden afgeschaft en hun bezittingen verkocht. Trouwen kon voortaan alleen nog in het stadhuis, doden mochten niet meer in kerken begraven worden, regligieuze broederschappen en procesisies verboden, parochies werden heringedeeld. Dit alles wekte uiteraard de woede van de invloedrijke geestelijkheid, maar ook de diepgelovige burgers van de Kempen. Andere veranderingen vonden plaats op sociaal gebied: de gilden werden van hun voorrechten beroofd, de in- en uitvoer van graan en levensmiddelen werd aan banden gelegd en de vele kermissen werden vervangen door één jaarlijkse kermis. Om het gemor onder de bevolking te onderdrukken over al deze veranderingen werden er buitenlandse troepen gestationeerd in het land, die door de plaatselijke bevolking van voedsel, hooi en onderdak voorzien moesten worden.

Deze hervormingen kwamen te snel en op een ongunstig economisch tijdstip. En die crisis werd het hardst gevoeld door de toch al straatarme en conservatieve bevolking van de Antwerpse en Limburgse Kempen, die de hervormingen als onderdrukking voelden. In 1789 sloeg de vlam in de pan. Zowel in het Prinsbisdom Luik (waar Bilzen onder viel) als in het Belgische Brabant braken opstanden uit, de Brabantse en Luikse Omwenteling genoemd. Onder aanvoering van de Brusselse advocaat Hendrik van der Noot werd een protestbeweging opgestart, de Statisten, gesteund door de geestelijkheid en adel, die streefde naar het herstel van de oude situatie. De Oostenrijkers probeerden Van der Noot te arresteren, maar hij vluchtte eerst naar Engeland, en daarna naar Breda (!). Van daar uit probeerde hij zoveel mogelijk steun te verwerven voor zijn zaak, onder meer bij de Belgische bevolking, maar ook (tevergeefs) bij de omringende landen: Pruisen, Engeland en de Staten-Generaal van Nederland.

Er was ook een groep Belgische burgers die niets zagen in het herstel van het Ancien Regime, maar juist gegrepen werden door de democratische staatsinrichting van de Franse Revolutie. Naar hun leider, Jan Frans Vonck, werden zij Vonckisten, maar later simpelweg ook Patriotten genoemd. In het geheim richtte Vonck een genootschap op dat in heel België geld en vrijwilligers moest inzamelen om gewapenderhand het Oostenrijkse bewind omver te werpen. Dit genootschap heette 'Pro Aris et Focis', dat 'Voor Altaar en Haard' betekent. Dit genootschap opereerde vanuit het vlak bij Bilzen gesitueerde Hasselt, dat gelegen was in het prinsbisdom Luik, en dus buiten het juridisch bereik van het Oostenrijkse gezag. Hier organiseerde Vonck zijn vrijwilligersleger, dat onder andere gefinancierd werd door rijke abdijen en bemand met jongemannen uit gegoede families. Daarna meldden zich ook deserteurs en jongemannen uit de lagere sociale klassen, die voor 10 stuivers soldij en de belofte van avontuur in dienst traden. Met geldinzamelingen onder de bevolking werrden de fondsen geworven om kanonnen en musketten aan te schaffen. Het waren jonge idealisten, en er ontstond al snel een leger van bijna drieduizend man dat in de streek rond Hasselt getraind werd. Commandant van dit volkslegertje was de Vlaming Jan Andries Vandermeersch, een oud-officier van het Oostenrijkse leger. Ook de jonge Johannes Nijs moet hier getuige van zijn geweest, en heeft zich wellicht aangesloten bij deze opstandelingen.

De Oostenrijkers bereidden echter een tegenactie voor, waar de partiotten lucht van kregen. Omdat Vandermeersch besefte dat hij met zijn matig geoefende allegaartje van gewapende burgers geen schijn van kans had tegen de ervaren Oostenrijkse strijdmacht, verplaatste hij zijn leger begin oktober 1789 richting het veilige Nederland, waar ze in en rondom Breda onderdak vonden. Gedurende de komende strijd zou deze stad het hoofdkwartier en basiskamp blijven van het patriottenleger, waar zij hun leidinggevende vergadering, het Comité van Breda oprichtten. Zo kan ook Johannes Nijs voor het eerst in Breda terecht zijn gekomen?

Op 24 oktober 1789 viel het patriottenleger vanuit Breda de Kempen binnen. Na eerst Hoogstraten veroverd te hebben, viel op 27 oktober Turnhout in hun handen, na een chaotisch gevecht in de straten van deze stad. Een algemene volksopstand tegen de Oostenrijkers bleef echter uit, het patriottenleger was klein, slecht uitgerust en weinig gedisciplineerd, dus Vandermeersch durfde de mars op Brussel niet aan, en hij trok zich weer terug naar Breda. Daar werkte hij in de weken erna aan de training van zijn troepen. Ook in de streek rondom Hasselt en Bilzen had het patriottenleger nog enkele operatiebases, waar ook druk geoefend werd in de wapenkunst door de vele duizenden toestromende vrijwilligers. Ondertussen had een deel van het patriottenleger enkele successen geboekt in de rest van België, waarbij onder meer de steden Diest, Mons en Namen werden veroverd. De Oostenrijkers verloren zoveel terrein, dat ze uiteindelijk vluchtten naar Luxemburg, waarna het Comité van Breda de macht overnam in Brussel. Al snel ontstond er echter verdeeldheid tussen de Vonckisten en de Statisten, onder meer over het bevelhebberschap van Vandermeersch. Deze werd vervangen als opperbevelhebber en zelfs enige tijd gevangen gezet.

Eind 1790 waren de Oostenrijkers weer bij machte om terug te slaan, onder meer omdat ze hun gelijktijdige oorlog tegen de Turken hadden beëindigd. Ze heroverden grote gebieden op de vluchtende Belgische legers. Op 2 december 1790 capituleerde Brussel en trokken de Oostenrijkers de stad binnen, en herstelden hun gezag over België. De voormalige opstandelingen vluchtten naar Noord-Brabant en Frankrijk. Iedereen die had meegevochten in de patriottische zaak (zoals wellicht Johannes Nijs), werd genadeloos vervolgd. De Oostenrijkse overwinning duurde maar kort, want vanaf 1793 trokken de revolutionaire Franse legers de Nederlanden binnen, en wisten al snel het land te veroveren. Johannes is echter niet terugggekeerd naar Bilzen, maar trouwde in 1795 met Johanna van Gils en vestigde zich permanent in het oude patriottische 'opstandelingenkamp' Breda.

Als tegenargument voor deze 'romantische' verklaring van de emigratie naar Breda: in 1785 kreeg ene Joannes Nijs in Breda met ene Joanna Maas een bastaardzoon die ook Joannes heette. Ook deze Joannes Nijs was afkomstig uit Bilzen, en was wellicht de oom van 'onze' Joannes. Bij de doop van dochter Joanna Elisabeth zijn Joannes Nijs en Joanna Maas peter en meter van het kind van 'onze' Joannes en zijn vrouw Joanna van Gils. Het kan dus ook zijn dat de jonge neef Joannes op familiebezoek ging bij zijn ome Jan, en niet meer is teruggekeerd naar Bilzen?

Avez-vous des renseignements supplémentaires, des corrections ou des questions concernant Johannes Nijs?
L'auteur de cette publication aimerait avoir de vos nouvelles!


Barre chronologique Johannes Nijs

  Cette fonctionnalité n'est disponible que pour les navigateurs qui supportent Javascript.
Cliquez sur le nom pour plus d'information. Symboles utilisés: grootouders grand-parents   ouders parents   broers-zussen frères/soeurs   kinderen enfants

Ancêtres (et descendants) de Johannes Nijs

Willem Nijs
1745-1806

Johannes Nijs
1769-1833

1795
Willem Nijs
1793-1859

Avec la recherche rapide, vous pouvez effectuer une recherche par nom, prénom suivi d'un nom de famille. Vous tapez quelques lettres (au moins 3) et une liste de noms personnels dans cette publication apparaîtra immédiatement. Plus de caractères saisis, plus précis seront les résultats. Cliquez sur le nom d'une personne pour accéder à la page de cette personne.

  • On ne fait pas de différence entre majuscules et minuscules.
  • Si vous n'êtes pas sûr du prénom ou de l'orthographe exacte, vous pouvez utiliser un astérisque (*). Exemple : "*ornelis de b*r" trouve à la fois "cornelis de boer" et "kornelis de buur".
  • Il est impossible d'introduire des caractères autres que ceux de l'alphabet (ni signes diacritiques tels que ö ou é).

Les données affichées n'ont aucune source.

Des liens dans d'autres publications

On rencontre cette personne aussi dans la publication:

Événements historiques

  • La température le 2 mars 1769 était d'environ 8,0 °C. Il y avait 26 mm de précipitationLe vent venait principalement de l'/du ouest-sud-ouest. Caractérisation du temps: regen. Source: KNMI
  • En l'an 1769: Source: Wikipedia
    • 8 mai » bataille de Ponte Novu. Les troupes paolistes perdent la bataille contre les troupes de Louis XV, la Corse est conquise militairement par la France.
    • 9 mai » les indépendantistes corses sont défaits par l'armée française, à la bataille de Ponte-Novo (aujourd'hui en Haute-Corse).
    • 14 août » Tremblement de terre en Haïti.
  • La température le 17 mai 1795 était d'environ 14,0 °C. Le vent venait principalement de l'/du est-sud-est. Caractérisation du temps: omtrent helder. Source: KNMI
  •  Cette page est uniquement disponible en néerlandais.
    De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
  • En l'an 1795: Source: Wikipedia
    • 19 janvier » occupation des Provinces-Unies par l'armée française.
    • 23 janvier » le général Jean-Charles Pichegru et sa cavalerie capturent la flotte hollandaise, au Helder. Elle était prise dans les glaces.
    • 17 février » signature du traité de La Jaunaye entre notamment Charette, Sapinaud et Albert Ruelle pendant la guerre de Vendée.
    • 7 juin » fin du siège de Luxembourg.
    • 8 septembre » prise de Düsseldorf.
    • 25 novembre » abdication du roi Stanislas II.
  • La température le 21 septembre 1833 était d'environ 16,0 °C. Le vent venait principalement de l'/du nord-est. Caractérisation du temps: omtrent betrokken. Source: KNMI
  •  Cette page est uniquement disponible en néerlandais.
    De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
  • En l'an 1833: Source: Wikipedia
    • La population des Pays-Bas était d'environ 2,9 millions d'habitants.
    • 16 mars » première de Beatrice di Tenda, opéra de Vincenzo Bellini au Teatro della Pergola de Florence.
    • 22 mars » en Allemagne, à Berlin, signature d'un traité d'unification douanière entre, d'une part, la Bavière et le Wurtemberg et, de l'autre, la Prusse et la Hesse-Darmstadt. Metternich ne peut s'opposer à l'adhésion dans les mois suivants de la plupart des États allemands, un phénomène qui illustre la prépondérance de la Prusse.
    • 5 juillet » l'escadre britannique de Charles Napier défait la flotte de Dom Miguel lors de la bataille du cap Saint-Vincent.
    • 28 août » abolition de l'esclavage dans l'Empire britannique par le Slavery Abolition Act 1833.
    • 29 septembre » mort du roi Ferdinand VII d'Espagne; elle entraînera une guerre civile entre carlistes et partisans d’Isabelle II d'Espagne.
    • 20 décembre » arrivée du premier vaisseau venant rétablir la souveraineté britannique aux îles Malouines.


Même jour de naissance/décès

Source: Wikipedia

Source: Wikipedia


Sur le nom de famille Nijs

  • Afficher les informations que Genealogie Online a concernant le patronyme Nijs.
  • Afficher des informations sur Nijs sur le site Archives Ouvertes.
  • Trouvez dans le registre Wie (onder)zoekt wie? qui recherche le nom de famille Nijs.

Lors de la copie des données de cet arbre généalogique, veuillez inclure une référence à l'origine:
J Eijsermans, "Arbre généalogique des Eijsermans", base de données, Généalogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-eijsermans/I615560.php : consultée 9 janvier 2026), "Johannes Nijs (1769-1833)".