Family tree Van Leeuwen-Van der Speck en vele anderen » Dirck van der Specke (1374-????)

Personal data Dirck van der Specke 

  • Also known as Willemszn.
  • He was born in the year 1374 in Rijswijk.
  • A child of Willem van der Specke and Alijt ??
  • This information was last updated on February 2, 2008.

Household of Dirck van der Specke


Notes about Dirck van der Specke

Een andere vroege inwoner van Rijswijk is Dirc Willemszn van der Speck. In 1484 bewoont hij de hofstede Sculenborgh, die echter niet zijn eigendom is. Eigenaresse is dan Baert Jan Burchsdr, die op de hofstede een jaarrente vestigt. De hofstede, in 1566 eigendom van de Regulieren van Bethanyen te 's-Gravenzande, komt voor in het kaartboek van die instelling.

Het zal deze Dirc zijn, die in een akte van 1461 genoemd wordt als gebruiker van 13 hond land. Dat perceel is aan de westzijde begrensd door Jan Ruychrock, aan de oostzijde aan Jan van der Leek, aan de zuidzijde aan de Brede Weg en aan de noord-zijde aan de Haagwetering. Het perceel is eigendom van de Kerk te Rijswijk en brengt jaarlijks vijf pond hall. en vijf schellingen op

Do you have supplementary information, corrections or questions with regards to Dirck van der Specke?
The author of this publication would love to hear from you!


Timeline Dirck van der Specke

  This functionality is only available in Javascript supporting browsers.
Click on the names for more info. Symbols used: grootouders grandparents   ouders parents   broers-zussen brothers/sisters   kinderen children

Ancestors (and descendant) of Dirck van der Specke

Alijt ??
????-1443

Dirck van der Specke
1374-????


    Show complete ancestor table

    With Quick Search you can search by name, first name followed by a last name. You type in a few letters (at least 3) and a list of personal names within this publication will immediately appear. The more characters you enter the more specific the results. Click on a person's name to go to that person's page.

    • You can enter text in lowercase or uppercase.
    • If you are not sure about the first name or exact spelling, you can use an asterisk (*). Example: "*ornelis de b*r" finds both "cornelis de boer" and "kornelis de buur".
    • It is not possible to enter charachters outside the standard alphabet (so no diacritic characters like ö and é).



    Visualize another relationship

    The data shown has no sources.

    About the surname Van der Specke


    When copying data from this family tree, please include a reference to the origin:
    Marjo van Leeuwen, "Family tree Van Leeuwen-Van der Speck en vele anderen", database, Genealogy Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-van-leeuwen-van-der-speck/R7322.php : accessed May 7, 2025), "Dirck van der Specke (1374-????)".