Family tree Stuijts / Schalk en verbonden familieleden » Jan III "Manke Jan" van Egmond (1438-1516)

Personal data Jan III "Manke Jan" van Egmond 


Household of Jan III "Manke Jan" van Egmond

He is married to Magdalena van Werdenburg.

They got married in the year 1484, he was 45 years old.

Jan III had een verhouding had met een zekere Josina van Waervershoef met wie hij een zoon had genaamd Allert (of Albert) Groot. Jan trouwde in 1484 met Magdalena van Werdenburg. Uit dit huwelijk werden tien kinderen geboren, waaronder:

1. Josina van Egmond (1485 - 1523). Zij huwde in 1511 met Jan II van Wassenaar.

2. Walburga van Egmond (1490 - 1529). Zij trouwde met graaf Willem de Rijke, vader van Willem van Oranje.

3. Catharina van Egmond (1491 - 1544). Zij trouwde met Frank van Borselen (- Tervueren, 22 november 1522). Hij was een zoon van Floris van Borselen en Barbara van Wassenaer en kleinzoon van Frank van Borssele (ca. 1395 - Brielle, 19 november 1470)

4. Anna van Egmond (1493-1563), abdis cistercienserabdij Loosduinen.

5. Johanna van Egmond (1498 - 1541). Zij trouwde in 1526 met stadhouder Georg Schenck van Toutenburg.

6. Jan IV van Egmond (1499 - 1528), erfgenaam van zijn vader.

7. Philip van Egmond (1502 - 1529), heer van Baer.

8. Jurrien van Egmond (1503), abt van St. Amant, heer van Baer. Hij schonk de heerlijkheid Baer aan Karel, de oudste zoon van zijn broer Jan.

9. Joris "George" van Egmond (1504 - 1559)

Child(ren):

  1. Josina van Egmond  1485-1523 
  2. Walburga van Egmond  1490-1529
  3. Johanna van Egmond  1498-1541
  4. Jan IV van Egmond  1499-1528 
  5. Philip van Egmond  1502-1529


Notes about Jan III "Manke Jan" van Egmond

Jan III van Egmont, (Hattem, 3 april 1438 – Egmond, 21 augustus 1516), bijgenaamd Manke Jan, was heer van Egmont, Baer, Lathum, Hoogwoude en Aarstwoude en heer van Purmerend, Purmerland en Ilpendam. Hij was ook stadhouder van Holland, Zeeland en West-Friesland.

Jan was de oudste zoon van Willem IV van Egmont en Walburga van Meurs. Zijn vader was de jongere broer en voornaamste raadgever van Arnold van Egmont, hertog van Gelre.

Net als zijn vader steunde Jan van Egmont de Bourgondisch-Habsburgse vorsten in de strijd om het hertogdom Gelre. Toen de Bourgondische hertog Karel de Stoute in 1473 de macht in Gelre verwierf, stelde hij Jan aan als baljuw van Zutphen. In 1474 werd hij tevens tot baljuw van West-Friesland benoemd. Eind juni 1474 werd hij bovendien gouverneur van Arnhem.

Omwille van zijn leiderschap van de Kabeljauwse factie (zie Hoeken en Kabeljauwen) werd Jan op 5 augustus 1483 door Maximiliaan I van Oostenrijk aangesteld als stadhouder van Holland, Zeeland en West-Friesland, een functie die hij bleef vervullen tot 19 november 1515, de datum waarop hij ontslag nam.

De goede verstandhouding met het Habsburgse huis bleek ook uit het huwelijk dat Jan in 1484 aanging met Magdalena van Werdenburg, een nicht van Maximiliaan van Oostenrijk. In 1486 werd Jan verheven tot graaf van Egmont. Dit hield in dat de heren van Egmont vanaf dat moment geen leenman meer waren van de graaf van Holland maar als rijksgraaf direct onder de keizer van het Heilige Roomse Rijk vielen. Hij werd in 1491 gekozen als ridder in de Orde van het Gulden Vlies.

In november 1488 brak in zijn territoir een Hoekse opstand uit in navolging van het Vlaams verzet tegen het regentschap van Maximiliaan I. De Jonker Fransenoorlog breidde zich vanuit Zeeland uit naar het zuiden van Holland, waar vanuit Rotterdam plundertochten werden gehouden. Jan omsingelde de stad en zette de vaarwegen af, waarmee hij de rust in de omgeving herstelde. Toen de Hoeken ten slotte de stad ontruimden, achtervolgde hij hen naar Zeeland, waar hij hen versloeg en daarmee een einde maakte aan de Hoekse en Kabeljauwse Twisten.

In 1491 werd Jan geconfronteerd met een boerenopstand in West-Friesland. De opstandelingen hadden het voorzien op de hoge belastingen, die zij door de economische crisis niet meer konden opbrengen. Het lukte de stadhouder niet het oproer met vage beloftes te bezweren. De burgers van Alkmaar voegden zich in 1492 bij de boeren en samen veroverden ze Haarlem.

Jan van Egmont riep de hertog van Saksen te hulp. Deze stuurde een leger onder Witwolt von Schaumburg, dat de West-Friezen in Heemskerk in de pan hakte. Deze episode wordt de opstand van het Kaas- en broodvolk genoemd.

Enkele portretten van Jan van Egmont worden bewaard in het Rijksmuseum Amsterdam en het Centraal Museum te Utrecht. Een diptiek, geschilderd door de Meester van Alkmaar, waarop Jan samen met zijn echtgenote staat afgebeeld, wordt bewaard in het Metropolitan Museum of Art te New York.

Jan van Egmont was de vader van bisschop George van Egmont van Utrecht.

Do you have supplementary information, corrections or questions with regards to Jan III "Manke Jan" van Egmond?
The author of this publication would love to hear from you!


Timeline Jan III "Manke Jan" van Egmond

  This functionality is only available in Javascript supporting browsers.
Click on the names for more info. Symbols used: grootouders grandparents   ouders parents   broers-zussen brothers/sisters   kinderen children

With Quick Search you can search by name, first name followed by a last name. You type in a few letters (at least 3) and a list of personal names within this publication will immediately appear. The more characters you enter the more specific the results. Click on a person's name to go to that person's page.

  • You can enter text in lowercase or uppercase.
  • If you are not sure about the first name or exact spelling, you can use an asterisk (*). Example: "*ornelis de b*r" finds both "cornelis de boer" and "kornelis de buur".
  • It is not possible to enter charachters outside the standard alphabet (so no diacritic characters like ö and é).



Visualize another relationship

The data shown has no sources.

Matches in other publications

This person also appears in the publication:

Historical events

  • Graaf Filips I de Goede (Beiers Huis) was from 1433 till 1467 sovereign of the Netherlands (also known as Graafschap Holland)
  • In the year 1438: Source: Wikipedia
    • January 24 » The Council of Basel suspends Pope Eugene IV.
    • February 2 » Nine leaders of the Transylvanian peasant revolt are executed at Torda.
    • March 18 » Albert II of Habsburg becomes Holy Roman Emperor.
    • July 6 » A temporary compromise between the rebellious Transylvanian peasants and the noblemen is signed in Kolozsmonostor Abbey.
  • Graaf Karel II (Oostenrijks Huis) was from 1515 till 1555 sovereign of the Netherlands (also known as Graafschap Holland)
  • In the year 1516: Source: Wikipedia
    • April 23 » The Munich Reinheitsgebot (regarding the ingredients of beer) takes effect in all of Bavaria.
    • May 8 » A group of imperial guards, led by Trịnh Duy Sản, murdered Emperor Lê Tương Dực and fled, leaving the capital Thăng Long undefended.
    • August 13 » The Treaty of Noyon between France and Spain is signed. Francis I of France recognizes Charles's claim to Naples, and Charles V, Holy Roman Emperor, recognizes Francis's claim to Milan.
    • August 24 » The Ottoman Empire under Selim I defeats the Mamluk Sultanate and captures present-day Syria at the Battle of Marj Dabiq.
    • October 28 » Ottoman–Mamluk War: Mamluks fail to stop the Ottoman advance towards Egypt at the Battle of Yaunis Khan.


Same birth/death day

Source: Wikipedia

Source: Wikipedia


About the surname Van Egmond


When copying data from this family tree, please include a reference to the origin:
Frans Stuijts, "Family tree Stuijts / Schalk en verbonden familieleden", database, Genealogy Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-stuijts-schalk/I71595.php : accessed August 8, 2025), "Jan III "Manke Jan" van Egmond (1438-1516)".