Family tree Sieba » Hanna Wilhelmina (Hansje) van Loghem (1921-1983)

Personal data Hanna Wilhelmina (Hansje) van Loghem 

  • She was born on April 12, 1921 in laren Noord Holland Nederland.
  • She died on October 10, 1983 in Diepenveen Overijsel Nederland, she was 62 years old.
  • This information was last updated on June 2, 2025.

Household of Hanna Wilhelmina (Hansje) van Loghem

(1) She is married to Pieter Adriaan Meerburg.

They got married on April 29, 1944 at laren Noord Holland Nederland, she was 23 years old.

Het huwelijk van Piet Meerburg en Hansje werd ontbonden op 9-8-62 te Laren Noord Holland.

Zij trouwde op 1-07-1963 opnieuw met Willem Gustaaf Zeijlstra in Amsterdam.
bron registratie kaart amsterdam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
huwelijksadvertentie
Algemeen Handelsblad
29-04-1944
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Child(ren):

  1. Jeanine Meerburg  1948-2019
  2. (Not public)
  3. (Not public)


(2) She is married to (Not public).

They got married on July 1, 1963 at Amsterdam, she was 42 years old.


Notes about Hanna Wilhelmina (Hansje) van Loghem

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie
Hansje van Loghem
Plaats uw zelfgemaakte foto hier
Volledige naam      Hanna Wilhelmina van Loghem
Geboren      12 april 1921, laren
Overleden      10 oktober 1983, Diepenveen
Land      Vlag van Nederland Nederland
Groep      Amsterdamse Studenten Groep
Portaal Portaalicoon      Tweede Wereldoorlog
Hanna Wilhelmina (Hansje) van Loghem (Amsterdam, 12 april 1921 '96 Diepenveen, 10 oktober 1983) was een Nederlands verzetsvrouw in de Tweede Wereldoorlog.[1] Als lid van de Amsterdamse Studenten Groep (ASG) hield zij zich bezig met het laten onderduiken van Joodse kinderen.

Jeugd en opleiding
Hansje van Loghem was de dochter van Johannes Jacobus van Loghem sr. en notarisdochter Johanna Christina Wilhelmina Pouw. Haar vader was microbioloog, immunoloog en epidemioloog. Tevens was hij hoofdredacteur van het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde en rector magnificus van de Gemeente Universiteit van Amsterdam (GU). Haar broer Joghem van Loghem trad in zijn vaders voetsporen; hij specialiseerde zich als immunoloog in rhesusfactoren en werd hoogleraar aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam.

Waarschijnlijk was Hansje van Loghem net als haar verloofde, rechtenstudent Piet Meerburg een leerling van het Amsterdamse Vossius Gymnasium. Na haar eindexamen studeerde zij geschiedenis aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam. In 1942 behaalde ze het kandidaatsexamen.[2] Zij was lid van het oudste meisjesdispuut van de Amsterdamse Vrouwelijke Studentenvereniging, E.O.O.S.

Verzetswerk
Hansje kreeg antipathie tegen de nazi's van huis uit mee. Bij het uitbreken van de oorlog was haar vader rector magnificus van de GU. Na de capitulatie van het Nederlandse leger besloot hij in overleg de universiteit open te houden. Enkele maanden na de bezetting van Nederland gaf hij zijn ambt op en hield een afscheidsrede waarin hij de Joodse geleerde Spinoza citeerde. Wegens zijn anti-nazihouding werd hij in augustus 1941 van zijn hoogleraarsambt ontheven.

Intussen woonde Hansje van Loghem met haar vriendin, studente medicijnen Iet van Dijk en haar huisgenotes rechtenstudente Gisela Söhnlein, studente medicijnen Mieke Mees en studente Engels Alice Brunner op Rubensstraat 32. Dit dispuutshuis van E.O.O.S. stond tegenover het SD-hoofdkwartier aan de Euterpestraat. Hansje, Iet, Gisela, Mieke en Alice zagen dagelijks het geweld waar Joodse landgenoten aan bloot stonden. Hansjes verloofde Piet Meerburg was er geregeld te gast.

De vijf studentes vormden met Piet Meerburg, wiskundestudent Wouter van Zeytveld en zijn verloofde, maatschappelijk werkster Tineke Haak de ASG. De ASG hield zich bezig met het laten onderduiken van Joodse kinderen, in naoorlogse bronnen aangeduid als het kinderwerk. Na de eerste grote razzia in Amsterdam van 14 juli 1942, zwierf een aantal Joodse kinderen alleen over straat. De Utrechtse studente Ad Groenendijk nam een tiental mee naar haar studentenhuis en bracht ze vervolgens onder bij bevriende families, onder andere in het ouderlijk huis van Jan Meulenbelt. Jan Meulenbelt benaderde daarop collegastudenten voor het realiseren van een structurele oplossing en richtte daartoe samen met Rut Matthijsen het Utrechts Kindercomité op.

Omdat de bezetter Joodse families dwong naar Amsterdam te verhuizen, legde Jan Meulenbelt contact met een Amsterdamse vriend, wiskundestudent Jur Haak, die zijn zus Tineke Haak erbij betrok. Zij benaderde haar vriend van het Amsterdams Montessori Lyceum Wouter van Zeytveld, die weer rechtenstudent Piet Meerburg inschakelde. Piet Meerburg was lid van het (oorspronkelijk Joodse) dispuut D.I.D.O en al enige tijd actief in het Amsterdams Studenten Verzet als Piet van Doorn.

De ASG richtte zich eerst op het te vondeling leggen van Joodse baby's op de stoep van ingelichte pleegouders, daartoe benaderd door kinderarts Hein Fiedeldij Dop. Toen de Duitse overheid bepaalde dat iedere vondeling in het vervolg als Joods kind zou worden beschouwd, werd deze methode verlaten. Vanaf de zomer van 1942 werkte de ASG voor het laten onderduiken van Joodse kinderen nauw samen met het Utrechts Kindercomité. Gisela Söhnlein was tot haar arrestatie in 1943 de contactpersoon met Utrecht. De eerste stop voor de onderduikertjes was meestal Kindjeshaven, de Utrechtse crèche van Trui van Lier en Jet Berdenis van Berlekom. Na verraad in 'het Utrechtse' in 1943, bouwde de ASG eigen netwerken op in Friesland en Limburg. Rond deze tijd begon het systematisch wegsmokkelen van Joodse kinderen uit de crèche tegenover de Hollandsche Schouwburg. Walter Süskind van de Joodse Raad, directrice van de crèche tegenover de Hollandse Schouwburg Henriëtte Pimentel, enkele van haar kinderverzorgsters, onder wie Sieny Kattenburg en Virrie Cohen, en de directeur van de Hervormde Kweekschool Johan van Hulst zitten in het complot. Hansje van Loghem en Iet van Dijk waren de contactpersonen voor de crèche.

De blonde onderduikertjes gingen naar pleeggezinnen in Friesland, de donkere kinderen naar Limburg, zodat zij qua uiterlijk zo min mogelijk opvielen. De kinderen werden voorzien van een 'Rotterdams certificaat' om aan te tonen dat zij overlevers waren van het bombardement op Rotterdam in de meidagen van 1940. In de periode 1942- 1943 heeft de ASG naar schatting 300-400 Joodse kinderen uit de crèche gesmokkeld. In september 1943 werden de laatste crèchekinderen, het personeel en directrice Henriëtte Pimentel op transport gesteld via Kamp Westerbork naar vernietigingskampen. De Hollandsche Schouwburg en de crèche aan de Plantage Middenlaan werden gesloten. De Duitse bezetter verklaarde Amsterdam Judenrein.

De 'meisjes' van de ASG bleven reizen. Ze bezochten de pleeggezinnen maandelijks om hen te voorzien van geld en bonkaarten en om de kijken hoe de pleegkinderen het maakten. Omdat Hansje van Loghem en Piet Meerburg beseften dat een van hen het einde van de oorlog mogelijk niet zou halen, trouwden ze op 19 april 1944 in Laren. Bijna alle leden van de ASG en het Utrechts Kindercomité waren aanwezig. Het bruidspaar had een vervangende, 'goede' trouwambtenaar geregeld omdat de Larense burgemeester Knipscheer een notoire NSB'er was. Iet van Dijk was Van Loghems getuige. Het echtpaar Meerburg-Van Loghem ging op huwelijksreis naar Tienray, een belangrijke opvangplek voor hun joodse kinderen in Noord Limburg.[3]

Na de Tweede Wereldoorlog
Het echtpaar ging wonen aan de Herengracht 91 te Amsterdam en kreeg drie kinderen. In juni 1945 betrok Iet van Dijk hun zolderverdieping. In 1954 was Hansje een van de paranimfen bij de promotie van Iet van Dijk. Begin jaren '60 scheidden Van Loghem en Meerburg. Hansje hertrouwde met een Nederlandse diplomaat en vertrok naar het buitenland (onder andere Congo-Kinshasa).

Do you have supplementary information, corrections or questions with regards to Hanna Wilhelmina (Hansje) van Loghem?
The author of this publication would love to hear from you!

Ancestors (and descendant) of Hanna Wilhelmina (Hansje) van Loghem

Hanna Wilhelmina (Hansje) van Loghem
1921-1983

(1) 1944
(2) 1963
(Not public)

With Quick Search you can search by name, first name followed by a last name. You type in a few letters (at least 3) and a list of personal names within this publication will immediately appear. The more characters you enter the more specific the results. Click on a person's name to go to that person's page.

  • You can enter text in lowercase or uppercase.
  • If you are not sure about the first name or exact spelling, you can use an asterisk (*). Example: "*ornelis de b*r" finds both "cornelis de boer" and "kornelis de buur".
  • It is not possible to enter charachters outside the standard alphabet (so no diacritic characters like ö and é).



Visualize another relationship

The data shown has no sources.

Matches in other publications

This person also appears in the publication:

Historical events

  • The temperature on April 12, 1921 was between 3.8 °C and 18.1 °C and averaged 11.3 °C. There was 12.0 hours of sunshine (88%). The average windspeed was 4 Bft (moderate breeze) and was prevailing from the north-northeast. Source: KNMI
  • Koningin Wilhelmina (Huis van Oranje-Nassau) was from 1890 till 1948 sovereign of the Netherlands (also known as Koninkrijk der Nederlanden)
  • In The Netherlands , there was from September 9, 1918 to September 18, 1922 the cabinet Ruys de Beerenbrouck I, with Jonkheer mr. Ch.J.M. Ruys de Beerenbrouck (RKSP) as prime minister.
  • In the year 1921: Source: Wikipedia
    • The Netherlands had about 6.9 million citizens.
    • March 17 » The Second Polish Republic adopts the March Constitution.
    • March 18 » The Kronstadt rebellion is suppressed by the Red Army.
    • April 11 » Emir Abdullah establishes the first centralised government in the newly created British protectorate of Transjordan.
    • July 11 » The Red Army captures Mongolia from the White Army and establishes the Mongolian People's Republic.
    • July 29 » Adolf Hitler becomes leader of the National Socialist German Workers Party.
    • November 11 » The Tomb of the Unknowns is dedicated by US President Warren G. Harding at Arlington National Cemetery.
  • The temperature on July 1, 1963 was between 11.0 °C and 18.1 °C and averaged 15.3 °C. There was 3.0 mm of rain during 4.5 hours. There was -0.1 hours of sunshine (0%). The partly or heavily clouded was. The average windspeed was 1 Bft (weak wind) and was prevailing from the south east. Source: KNMI
  • Koningin Juliana (Huis van Oranje-Nassau) was from September 4, 1948 till April 30, 1980 sovereign of the Netherlands (also known as Koninkrijk der Nederlanden)
  • In The Netherlands , there was from May 19, 1959 to July 24, 1964 the cabinet De Quay, with Prof. dr. J.E. de Quay (KVP) as prime minister.
  • In The Netherlands , there was from July 24, 1963 to April 14, 1965 the cabinet Marijnen, with Mr. V.G.M. Marijnen (KVP) as prime minister.
  • In the year 1963: Source: Wikipedia
    • The Netherlands had about 11.9 million citizens.
    • April 16 » Dr. Martin Luther King Jr. pens his Letter from Birmingham Jail while incarcerated in Birmingham, Alabama for protesting against segregation.
    • May 30 » A protest against pro-Catholic discrimination during the Buddhist crisis is held outside South Vietnam's National Assembly, the first open demonstration during the eight-year rule of Ngo Dinh Diem.
    • July 22 » Crown Colony of Sarawak gains self-governance.
    • July 26 » An earthquake in Skopje, Yugoslavia (present-day North Macedonia) leaves 1,100 dead.
    • November 1 » The 1963 South Vietnamese coup begins.
    • December 31 » The Central African Federation officially collapses, subsequently becoming Zambia, Malawi and Rhodesia.
  • The temperature on October 10, 1983 was between 10.4 °C and 14.7 °C and averaged 13.2 °C. There was 1.4 mm of rain during 1.9 hours. The heavily clouded was. The average windspeed was 3 Bft (moderate breeze) and was prevailing from the southwest. Source: KNMI
  • Koningin Beatrix (Huis van Oranje-Nassau) was from April 30, 1980 till April 30, 2013 sovereign of the Netherlands (also known as Koninkrijk der Nederlanden)
  • In The Netherlands , there was from Thursday, November 4, 1982 to Monday, July 14, 1986 the cabinet Lubbers I, with Drs. R.F.M. Lubbers (CDA) as prime minister.
  • In the year 1983: Source: Wikipedia
    • The Netherlands had about 14.3 million citizens.
    • January 18 » The International Olympic Committee restores Jim Thorpe's Olympic medals to his family.
    • January 27 » The pilot shaft of the Seikan Tunnel, the world's longest sub-aqueous tunnel (53.85km) between the Japanese islands of Honshū and Hokkaidō, breaks through.
    • March 1 » First collection of twelve Swatch models was introduced in Zürich, Switzerland.
    • March 6 » The first United States Football League games are played.
    • April 25 » Cold War: American schoolgirl Samantha Smith is invited to visit the Soviet Union by its leader Yuri Andropov after he read her letter in which she expressed fears about nuclear war.
    • September 1 » Cold War: Korean Air Lines Flight 007 is shot down by a Soviet Union jet fighter when the commercial aircraft enters Soviet airspace, killing all 269 on board, including Congressman Lawrence McDonald.


Same birth/death day

Source: Wikipedia

Source: Wikipedia

  • 1979 » Christopher Evans, English psychologist, computer scientist, and author (b. 1931)
  • 1982 » Jean Effel, French painter and journalist (b. 1908)
  • 1983 » Ralph Richardson, English actor (b. 1902)
  • 1985 » Orson Welles, American actor, director, producer, and screenwriter (b. 1915)
  • 1985 » Yul Brynner, Russian actor (b. 1920)
  • 1986 » Gleb Wataghin, Ukrainian-Italian physicist and academic (b. 1899)

About the surname Van Loghem


The Family tree Sieba publication was prepared by .contact the author
When copying data from this family tree, please include a reference to the origin:
H.J. Sieba, "Family tree Sieba", database, Genealogy Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-sieba/I1749.php : accessed January 18, 2026), "Hanna Wilhelmina (Hansje) van Loghem (1921-1983)".