Family tree Bas » Boudewijn VIII "de Moedige" van Vlaanderen (1148-1195)

Personal data Boudewijn VIII "de Moedige" van Vlaanderen 

  • He was born in the year 1148.
  • (Geschiedenis) .Source 1
    Boudewijn (?, ca. 1150 – Bergen (België), 17 december 1195), bijgenaamd de Moedige, was als Boudewijn V graaf van Henegouwen (1171–1195), als Boudewijn I markgraaf van Namen (1188–1195) en als Boudewijn VIII graaf van Vlaanderen (1191–1194).

    Hij was de zoon van Boudewijn IV van Henegouwen en Aleidis van Namen, en verwierf in zijn tijd aanzienlijke invloed in het politieke leven van West-Europa. Boudewijn was in april 1169 getrouwd met Margaretha van de Elzas, zuster van Filips van de Elzas, graaf van Vlaanderen. Hiermee werd de vrede definitief die een einde had gemaakt aan een vete tussen de graven van Vlaanderen en Henegouwen die een eeuw had geduurd. In 1171 volgde Boudewijn zijn vader op als graaf van Henegouwen. In 1180 arrangeerde de kinderloze Filips een huwelijk tussen Boudewijns dochter Isabella en Filips II van Frankrijk. Isabella kreeg van haar oom het graafschap Artois mee als bruidsschat.

    Boudewijn had bereikt dat zijn rijke en machtige oom Hendrik de Blinde, die kinderloos was, hem tot erfgenaam had benoemd. Maar Hendrik hertrouwde op hoge leeftijd met een jonge vrouw en kreeg bij haar alsnog een dochter, die hij in plaats van Boudewijn aanwees als erfgename. Boudewijn beschouwde dit als een inbreuk op de gemaakte afspraken en begon een oorlog met zijn oom. Hendrik kreeg steun van de hertog Godfried III van Leuven, Hendrik III van Limburg, Floris III van Holland en een aantal kleinere heren, maar toch wist Boudewijn hem te verslaan. Keizer Frederik I van Hohenstaufen trad op als arbiter en bepaalde dat Boudewijn Namen zou erven en de status van rijksvorst zou krijgen, dat de dochter van Hendrik Longwy, La Roche-en-Ardenne en Durbuy zou erven en dat Luxemburg terug zou vallen aan de Duitse kroon.

    Door zijn huwelijk met Margaretha, erfgename van de kinderloze graaf van Vlaanderen, Filips van de Elzas, had Boudewijn ook een aanspraak op Vlaanderen. Koning Filips II van Frankrijk was echter van plan om het graafschap aan de kroon te laten terugvallen. Toen Filips van de Elzas in 1191 in het Heilige Land overleed, had het nieuws lange tijd nodig om Europa te bereiken. Boudewijns kanselier, Giselbert van Bergen, was in Italië toen hij het nieuws hoorde. Het lukte hem om Boudewijn te informeren voordat het nieuws koning Filips bereikte. Boudewijn had nu gelegenheid om Vlaanderen binnen te trekken en zijn vrouw als gravin te laten erkennen, voordat Filips II in actie kon komen. Uiteindelijk accepteerde Filips II de situatie in ruil voor 5000 zilveren marken, Boulogne, Saint-Pol en Guînes. Bij de dood van zijn vrouw Margaretha (15 november 1194) deed hij afstand van het graafschap Vlaanderen ten voordele van zijn oudste zoon Boudewijn.

    Boudewijn is begraven in de Waltrudiskerk van Bergen.
  • He died on December 17, 1195 in Mons (=Bergen), he was 47 years old.
  • He is buried in Mons, Saint Wedru.
  • A child of Boudewijn IV "de Bouwer" van Henegouwen and Aleidis van Namen
  • This information was last updated on August 17, 2012.

Household of Boudewijn VIII "de Moedige" van Vlaanderen

He is married to Margaretha van de Elzas.

They got married April 1169 at Le Quesnoy, Frankrijk, he was 21 years old.Source 2


Child(ren):

  1. Filips I van Namen  1175-1212

Do you have supplementary information, corrections or questions with regards to Boudewijn VIII "de Moedige" van Vlaanderen?
The author of this publication would love to hear from you!


Timeline Boudewijn VIII "de Moedige" van Vlaanderen

  This functionality is only available in Javascript supporting browsers.
Click on the names for more info. Symbols used: grootouders grandparents   ouders parents   broers-zussen brothers/sisters   kinderen children

Ancestors (and descendant) of Boudewijn VIII "de Moedige" van Vlaanderen


    Show complete ancestor table

    With Quick Search you can search by name, first name followed by a last name. You type in a few letters (at least 3) and a list of personal names within this publication will immediately appear. The more characters you enter the more specific the results. Click on a person's name to go to that person's page.

    • You can enter text in lowercase or uppercase.
    • If you are not sure about the first name or exact spelling, you can use an asterisk (*). Example: "*ornelis de b*r" finds both "cornelis de boer" and "kornelis de buur".
    • It is not possible to enter charachters outside the standard alphabet (so no diacritic characters like ö and é).



    Visualize another relationship

    Sources

    1. http://nl.wikipedia.org/wiki/Boudewijn_V_van_Henegouwen
    2. http://www.genealogieonline.nl/stamboom-voorhaar/I5310.php en eeks_18_Wierdeman_Molendijk.htm
    

    Same birth/death day

    Source: Wikipedia


    About the surname Van Vlaanderen


    The Family tree Bas publication was prepared by .contact the author
    When copying data from this family tree, please include a reference to the origin:
    Andre Bas, "Family tree Bas", database, Genealogy Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-bas/I15585.php : accessed January 14, 2026), "Boudewijn VIII "de Moedige" van Vlaanderen (1148-1195)".