About the day » Tuesday November 3, 1835Calender converter

November 4, 1835 Next pagePrevious page November 2, 1835


Born on Tuesday November 3, 1835
Died on Tuesday November 3, 1835

Source: Delpher (KB | national library) Newspapers from November 3, 1835 at Delpher


Born on November 3

Died on November 3

Names that were popular for boys in 1835
Names that were popular for girls in 1835

Source: Wikipedia Historical events 1835
  •  This page is only available in Dutch.
    De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
  • The Netherlands had about 2.9 million citizens.
  • January 8 » The United States national debt is zero for the only time.
  • January 24 » Slaves in Salvador da Bahia, Brazil, stage a revolt, which is instrumental in ending slavery there 50 years later.
  • February 1 » Slavery is abolished in Mauritius.
  • February 20 » The 1835 Concepción earthquake destroys Concepción, Chile.
  • May 6 » James Gordon Bennett, Sr. publishes the first issue of the New York Herald.
  • October 28 » The United Tribes of New Zealand are established with the signature of the Declaration of Independence.
Weather November 3, 1835

The temperature on November 3, 1835 was about 2.0 °C. Wind direction mainly east-southeast. Weather type: half bewolkt omtrent helder.

Source: KNMI