Pedigree Jade Bergman (Bergman-Vlietman-Haentjens Dekker-Adama van Scheltema) » Dirck Jansz VAN HODENPIJL (> 1326-1426)

Personal data Dirck Jansz VAN HODENPIJL 

Source 1

Household of Dirck Jansz VAN HODENPIJL

He is married to Machteld Gerritsdr VAN HEEMSTEDE.Source 2

They got married.


Child(ren):



Notes about Dirck Jansz VAN HODENPIJL

[http://nl.wikipedia.org/wiki/Dirk_van_Hodenpyl_%281321-1406%29 Dirk van Hodenpyl (1321-1406)]

Dirk Janszn van Hodenpyl (ca.1321 - overleden rond 1406) was heer van Rijswijk-Blotinge, Maasland, Rodenrijs en Nieuwkerk aan den Alm en baljuw van Delfsland.

Hij was een zoon van Jan van Hodenpyl en Aleid van der Made. In 1340 werd Dirk tot ridder geslagen en hij trouwde kort daarna met Machteld van Heemstede, een dochter van Gerrit van Heemstede. In de volgende jaren verkreeg hij de heerlijkheden Maasland en Rodenrijs waar hij tevens een stenen huis liet bouwen onder de naam huize Rodenrise; dit werd bekostigd door Jan I van Brederode. Hij stichtte ook het huis Te Blotinghe wat het stamhuis der Hodenpyls werd. In 1360 wod hij tot rentemeester benoemd voor het noordelijk deel van Holland, dit blijft hij tot zijn dood doen. In 1383 wist Dirk het leven van Albrecht van Beieren te redden tijdens een van de tochten tegen de West-Friezen.

Dirk kreeg minstens twee kinderen met Machteld:

Jan van Hodenpyl, deze zoon sneuvelde bij de slag bij Brouwershaven in 1426. Jan trouwde met Elisabeth van Haamstede (1391-1456). Jan en Elisabeth verkregen een dochter:

Johanna van Hodenpijl trouwde met Willem I van Beieren-Schagen

Goede (Alijt) van Hodenpyl, huwt met Dirck van den Hoorn

Referenties
*genealogie Karel de Grote;
* Jacobus Kok en Jan Fokke, Vaderlandsch woordenboek, Volumes 19-20

Ridder; heemraad van Delfland; rentmeester van Noord-Holland. Vermeld 1360-1406. Lijftocht voor Machteld van Dirk van Hodenpijl in 1376 en op 21-3-1384:  eDirk van Hodenpijl bij opdracht met lijftocht van Machteld, dochter van heer Gerard van Heems tede, zijn vrouw, op de mindere helft”. Hij was gegoed o.a. onder Maasland en te Rodenrijs, waar hij de  ewoning tot Rodenrise” in leen hield van Brederode. In 1398 moet Dirk van Hodenpijl, ridder, met zijn vijf gewapende mannen graaf Albert te hulp komen tegen de Friezen. Zijn zegel: geschuinbalkt van 6 stukken (1398). tondeunhouwer: - XIII; - Van Karel de Grote naar Wessels - http://home-3.tiscali.nl/~t758994/content/karel/ksgenealogy.htm; - www.zuiderent.ch/kwst; - http://home.tiscali.nl/alsemgeest/Deelpublicaties/Kwartierstaat%20KS-tableau/Alsemgeest/ks.htm - kwartierstatenboek Prometheus XIII;; kwartierstatenboek Prometheus XIII; - Van Karel de Grote naar Wessels - http://home-3.tiscali.nl/~t758994/content/karel/ksgenealogy.htm; - www.zuiderent.ch/kwst; - http://home.tiscali.nl/alsemgeest/Deelpublicaties/Kwartierstaat%20KS-tableau/Alsemgeest/ks.htm
Zijn wapen: een hoekige dwarsbalk, gevoerd door Herbaren ver Katherinenz en zijn nakomelingen, wellicht een onbekende tak van Foreest (?). 1422: Willem Hugensz van den Horn verkoopt aan zijn pachter Dirick van den Hoorn Henricxz 1/8 van 15 morge n land met huis, berg en geboomte, waarin deze woont en dat de verkoper is aangekomen door zijn huwelijk met Alijt, de weduwe van Jacob Hugenz; en 11/2 morgen land te Hodenpijl gemeen met de koper en diens zwager Jan van Hodenpijl en de vrouw van Cornelis Ghijsbrechtsz (OV1984p333). Katrijn, weduwe van Dirc van den Hoorn, verkoopt land 1457, 1464, 1465.

Do you have supplementary information, corrections or questions with regards to Dirck Jansz VAN HODENPIJL?
The author of this publication would love to hear from you!


Timeline Dirck Jansz VAN HODENPIJL

  This functionality is only available in Javascript supporting browsers.
Click on the names for more info. Symbols used: grootouders grandparents   ouders parents   broers-zussen brothers/sisters   kinderen children

Ancestors (and descendant) of Dirck Jansz VAN HODENPIJL


    Show complete ancestor table

    With Quick Search you can search by name, first name followed by a last name. You type in a few letters (at least 3) and a list of personal names within this publication will immediately appear. The more characters you enter the more specific the results. Click on a person's name to go to that person's page.

    • You can enter text in lowercase or uppercase.
    • If you are not sure about the first name or exact spelling, you can use an asterisk (*). Example: "*ornelis de b*r" finds both "cornelis de boer" and "kornelis de buur".
    • It is not possible to enter charachters outside the standard alphabet (so no diacritic characters like ö and é).

    Relationship Dirck Jansz VAN HODENPIJL



    Visualize another relationship

    Sources

    1. https://gw.geneanet.org/bergsmit (13/07/2024)
    2. https://gw.geneanet.org/bergsmit (13/07/2024)

    Matches in other publications

    This person also appears in the publication:

    Historical events

    • Gravin Jacoba (Beiers Huis) was from 1417 till 1433 sovereign of the Netherlands (also known as Graafschap Holland)
    • In the year 1426: Source: Wikipedia
      • May 16 » Gov. Thado of Mohnyin becomes king of Ava.
      • November 7 » Lam Sơn uprising: Lam Sơn rebels emerge victorious against the Ming army in the Battle of Tốt Động – Chúc Động taking place in Đông Quan, in now Hanoi.

    About the surname VAN HODENPIJL


    When copying data from this family tree, please include a reference to the origin:
    Fred Bergman, "Pedigree Jade Bergman (Bergman-Vlietman-Haentjens Dekker-Adama van Scheltema)", database, Genealogy Online (https://www.genealogieonline.nl/kwartierstaat-jade-bergman/I1205.php : accessed August 9, 2025), "Dirck Jansz VAN HODENPIJL (> 1326-1426)".