Genealogische data Golse Genen » Symon Maess van Methorst (± 1494-± 1565)

Personal data Symon Maess van Methorst 


Household of Symon Maess van Methorst

He is married to Gijsbertien N.N..

They got married.


Child(ren):

  1. Maes Symonsz van Methorst  ± 1531-± 1612 


Notes about Symon Maess van Methorst

Symon was beleend met het landgoed Butselaar of een deel hiervan.

Hij daagt in 1537 Wylhem Thoniss en Evert Lubberts voor het gericht om hen te laten getuigen, wat zij weten van zeker goed genaamd Methorst, dat de vader van Symon Maess voorheen en nu Symon Maess zelf hiertoe bezeten hebben in eigendom. Zij moeten getuigen wat voor "hout" er op stond toen zijn vader het goed kreeg en wie dat hout daarop gepoot heeft. De twee getuigen verklaren gelijkluidend, dat op 't voorstelde goed geen hout stond, toen de oude Maes er kwam, dan één appelboom en één of twee andere boomkens. De bomen die er nu staan, zijn er op gewassen gedurende de tijd, dat Symon en wijlen zijn vader dit goed in bezit hadden en zij zijn door hen beiden er op gepoot. Symon en zijn vader hebben het goed Methorst naar hun beste weten circa 40 of 50 jaar in hun bezit.

In de rekeningen van het Hertogelijk archief komt hij afwisselend met zijn vader voor. In de schattingslijst van 1515 komt Symon Maes voor met een schatting van 2 stuivers. In de schattinslijst van 1541 komt hij voor met een bedrag van 4½ stuivers, de op één na hoogst voorkomende schatting.

Hij komt in de akten van het gericht Ede voor als Symon Maes op Methorst en wordt als zodanig vermeld van 1534 tot 1565. Ook treedt hij verscheidene malen op met zijn vrouw Gijsbertien.

Symon Maes leefde in de rumoerige tijden der Gelderse oorlogen en werd in 1543 (het jaar van het verdrag van Venlo), op de dag "dat de Prins Arnhem besogt" door Cornelis van Zweeten met 10 of 12 knechten te voet en te peerde gevangen genomen en voor losprijs weggevoerd. Hij werd gevangen gezet te Vianen, Utrecht en Amersfoort en zijn paard werd verbeurd verklaard. Na zijn terugkeer deed hij in 1544 Cornelis van Zweeten een proces voor schadevergoeding aan, dat eerst in 1553 na de dood van Cornelis door een minnelijke schikking tussen diens erfgenamen en het slachtoffer Symon Maes werd beëindigd. Van deze voorvallen komen in het Rechterlijk Archief van Veluwe de volgende akten voor:
* Gericht Barneveld 24.6.1544: Symon Maess op Methorst spreekt aan Cornelis van Zweeten en beschuldigt hem, dat hij Symon ten tijde van het verdrag van Venlo gevangen heeft genomen en op een paard naar Vianen heeft gevoerd, hem daar 10 dagen heeft vastgehouden en hem zijn paard heeft ontstolen.
* Gericht Ede 8,5,1546: Gijsbertgen, echte huisvrouw van Symon Maess op Methorst, will Ott Everts en Gerrit Lubberts laten getuigen, dat haar man op de dag, dat de Prins Arnhem bezocht door Cornelis van Zweeten met 10 of 12 knechten te voet of te peerde, is gevangen genomen en weggevoerd. Hij heeft Symon toen in Utrecht en in Amersfoort gevangen gezet en zijn paard afgenomen. Het doel van Cornelis van Zweeten zal een losgeld zijn geweest.

Op 16 mei 1558 had Symon Maess van Methorst met enige buren een rechtsgeding tegen Johan Mom, de koster van Scherpenzeel, over het recht van afgraving van 7 à 8 morgen veen, gelegen te Ederveen.

Het Rechterlijk archief Veluwe vermeldt 4 maart 1565 het volgende: Symon Maess op Methorst en Gijsbertgen zijn vrouw
verhuren en verpachten aan Adriaen Hendriks en Gryetgen zijn vrouw hun erf en goed "De Sponthorst" in Ede in 't Wolt
gelegen, gelijk Arnt Wolters dit tegenwoordig gebruikt, met 3 scharen op Butselers Buytenvelt "Het Broeck" genaamd. Hun zoon Maes Symonss verkoopt dit goed later aan Hendrick Reyners van Lichtenberg, die ook van Lichtenhorst wordt genoemd.

In een opgave van het koren van het jaar 1566 staat dat Symon Maess op Methorst bezat: 40 vim rogge; nog in een berg
40 vim haver; nog 25 vim boekweit en 6 mud rogge in zakken. Voor die tijd een zeer behoorlijk bezit.

Do you have supplementary information, corrections or questions with regards to Symon Maess van Methorst?
The author of this publication would love to hear from you!


Timeline Symon Maess van Methorst

  This functionality is only available in Javascript supporting browsers.
Click on the names for more info. Symbols used: grootouders grandparents   ouders parents   broers-zussen brothers/sisters   kinderen children

Ancestors (and descendant) of Symon Maess van Methorst

Symon van Methorst
± 1425-> 1461

Symon Maess van Methorst
± 1494-± 1565


Gijsbertien N.N.
± 1494-> 1531


With Quick Search you can search by name, first name followed by a last name. You type in a few letters (at least 3) and a list of personal names within this publication will immediately appear. The more characters you enter the more specific the results. Click on a person's name to go to that person's page.

  • You can enter text in lowercase or uppercase.
  • If you are not sure about the first name or exact spelling, you can use an asterisk (*). Example: "*ornelis de b*r" finds both "cornelis de boer" and "kornelis de buur".
  • It is not possible to enter charachters outside the standard alphabet (so no diacritic characters like ö and é).

The data shown has no sources.

Matches in other publications

This person also appears in the publication:

About the surname Van Methorst


The Genealogische data Golse Genen publication was prepared by J. Eijsermans.contact the author
When copying data from this family tree, please include a reference to the origin:
J. Eijsermans, "Genealogische data Golse Genen", database, Genealogy Online (https://www.genealogieonline.nl/genealogische-data-golse-genen/I615195.php : accessed August 9, 2025), "Symon Maess van Methorst (± 1494-± 1565)".