Genealogy Van Leeuwen, Broekema, Anderklooster, Vanderlugt » unico ll ripperda heer van farmsum (1411-1475)

Personal data unico ll ripperda heer van farmsum 

  • He was born in the year 1411.

    Waarschuwing Attention: Was older than 65 years (131) when child (hayo ripperda) was born (??-??-1542).

  • He died in the year 1475, he was 64 years old.

    Fout Attention: Died 9 months (??-??-1475) prior to the birth (??-??-1542) of child (hayo ripperda) .

  • A child of haye ripperda heer van farmsum en loppersum
  • This information was last updated on March 7, 2018.

Household of unico ll ripperda heer van farmsum

He has/had a relationship with ulske ukena vrouwe van dijkhuizen.


Child(ren):

  1. hayo ripperda  1542-1504 


Notes about unico ll ripperda heer van farmsum

Baron Ripperda; heer van Farmsum, Loppersum, Oostwijtwerd, Dijkhuizen, Holwierde, Uitwierde, Winsum en Otterdum; in 1474 voor de Ommelanden van Groningen als gezant afgevaardigd naar de toen te Keulenvertoevende Duitse keizer Frederik IV en bij die gelegenheid door deze erkend als "Reichsunmittelbarer Hauptling und Freiherr".
Hij overleed aan de pest na nog voorbereidingen te hebben getroffen om gewapenderhand de aan zijn schoonvader Focco Ukena ontnomen goederen in Oostfriesaand te heroveren. Zijn zonen hebben deze plannen niet doorgezet, maar "hebben voor een seker teken gehouden, dat Godt de Heer een quaed behagen heeft gehat an dese saeke, om dat hij seer schylyk uyt dese weerlt gescheiden, maer bent seer well te vreede geweest met het geene sy hebben gehat", zoals ons het 17de eeuwse geslachtsboek der Ripperda’s mededeelt.

Zowel de Ripperda’s als de Ukena’s stonden in de in de 15e eeuw in Friesland woedende strijd tussen de partijen van de Schieringers en Vetkopers aan de zijde van de laatsten.

Reeds in 1401 was daarbij de borg Farmsum van de Ripperda’s belegerd en ingenomen. In 1422 kwam een overeenkomst tot stand tussen de Schieringers en de Vetkopers, waarbij een afgrenzing tot standkwam zodanig, dat Westlauwers Friesland Schierings zou zijn en tot de invloedssfeer van Holland zou behoren en de Ommelanden beoosten Lauwers en de stad Groningen in handen bleven van de nauw met Oostfriesland verbonden Vetkopers en het aldaar leidende hoofdelingen-geslacht Torn Brocke.

Do you have supplementary information, corrections or questions with regards to unico ll ripperda heer van farmsum?
The author of this publication would love to hear from you!


Timeline unico ll ripperda heer van farmsum

  This functionality is only available in Javascript supporting browsers.
Click on the names for more info. Symbols used: grootouders grandparents   ouders parents   broers-zussen brothers/sisters   kinderen children

With Quick Search you can search by name, first name followed by a last name. You type in a few letters (at least 3) and a list of personal names within this publication will immediately appear. The more characters you enter the more specific the results. Click on a person's name to go to that person's page.

  • You can enter text in lowercase or uppercase.
  • If you are not sure about the first name or exact spelling, you can use an asterisk (*). Example: "*ornelis de b*r" finds both "cornelis de boer" and "kornelis de buur".
  • It is not possible to enter charachters outside the standard alphabet (so no diacritic characters like ö and é).



Visualize another relationship

The data shown has no sources.

Matches in other publications

This person also appears in the publication:

About the surname Ripperda heer van farmsum


When copying data from this family tree, please include a reference to the origin:
Ineke van Leeuwen, "Genealogy Van Leeuwen, Broekema, Anderklooster, Vanderlugt", database, Genealogy Online (https://www.genealogieonline.nl/genealogie-van-leeuwen-broekema-anderklooster-vanderlugt/I1375.php : accessed May 10, 2025), "unico ll ripperda heer van farmsum (1411-1475)".