Stamboom Westerman » Johannes Cornelisz Sijlvius (± 1563-1638)

Persoonlijke gegevens Johannes Cornelisz Sijlvius 


Gezin van Johannes Cornelisz Sijlvius

Hij is getrouwd met Aeltie Pieters van Uylenburg.

Johannes en Aeltie hadden 10 kinderen waarvan er meerdere jong stierven. Een zoon is vermoord door "woestelingen" in Brazilie.

Zij zijn getrouwd in het jaar 1595.


Kind(eren):



Notities over Johannes Cornelisz Sijlvius

http://www.jan-werkman.nl/stamboom/sijlvius_johannes_cornelisz_27795.html

Predikant, geboren 1563/1564 te Amsterdam, overleden op dinsdag 19 oktober 1638 te Amsterdam, bron: Jaap Bottema. "Het geslacht Sylvius in Stad en Ommeland" tot het begin van de 19e eeuw.
In het Groningerland komt men telgen uit dit geslacht tegen met de familienaam Sylvius, Silvius en Zelvius. De spelling moge variëren, doch het zijn allen nazaten van de predikant Johannes Cornelisz. Sylvius, geboren in 1563/1564 te Amsterdam. InFriesland hoedde hij de schapen Christi in Tzummarum en Firdgum (1593-1597), Balk en Harich (1597-1602 en Sloten (1604-1610). Op voorspraak van de Amsterdamse regent Jacob de Graeff, tevens ambachtsheer van Sloten, werd hij in 1610 beroepen naarAmsterdam, waar hij twaalf jaar lang predikant was van de gasthuiskerk. In 1622 werd de Graeff’s beschermeling dienaar van het Gods Woord in de Oude Kerk aan de Oudezijds Voorburgwal, waar de De Graeff’s hun laatste rustplaats kregen. Hij zou degemeente dienen tot zijn overlijden op 19 oktober 1638.

In 1595 huwde hij Aeltie Uylenburgh, geboren ca.1572 te Leeuwarden, en overleden in 1638 te Amsterdam, dochter van Pieter Uylenburgh, lakenverkoper te Leeuwarden en Maritgen Thomasdr. Aeltie Uylenburgh was de oudere nicht van Saskia Uylenburgh, dochter van Dr. Rombertus Ulenburch, burgemeester van Leeuwarden en Suickien Uulckedr.Aessinga. Op 22 juni 1634 zou Saskia te St. Annaparochie in het huwelijksbootje stappen met Rembrandt Harmenszn. van Rijn. De levens van Rembrandt en Saskia waren nauw verweven met die van het Predikantengezin Sylvius. Na het overlijden van Saskia’s vader in 1624, werd Johannes Sylvius voogd over Saskia. In 1634 was hij voor Saskia getuige bij haar ondertrouw met Rembrandt. Op 15 december 1635 was hij doopgetuige bij Rembrandt en Saskia’s eerstgeboren zoon Rombartus en op 27 juli 1638 doopte de bejaarde Sylvius zelf hun dochter Cornelia.

Het is dan ook niet verwonderlijk dat Rembrandt in 1633 een geëtst portret van Sylvius vervaardigde. In 1646, acht jaar na Sylvius dood, volgde een tweede ets. Deze werd voorzien van een randschrift met een "notedop biografie" en een Latijns gedicht van de remonstrantse geleerde Caspar Barlaeus, waarin Sylvius eenvoud, voorbeeldfunctie en welbespraaktheid worden bewierookt. Het geheel wordt afgesloten met een gedichtje van de humanist Petrus Scriverius:
"De gaven van deez’man kan ik niet schilderen (dan Barlaeus)
Ik poog hem na te volgen maar in verzen doe ik dat vergeefs".
https://nl.wikipedia.org/wiki/Johannes_Silvius
Ets van ds Johannes Sylvius door Rembrandt 1646 met gedicht van Barlaeus Zo was het gezicht van Sylvius, wiens welbespraaktheid de mensen leerde dat zij Christus moeten eren En hen de ware weg wees naar het hemelrijk. Wij allen hebben hem gehoordals hij door deze mond predikte voor de burgers van de Amstelstad. Met deze mond ook gaf hij regels aan de Friezen. Godsvrucht en eredienst waren in veiligheid zolang hun strenge hoeder hen bewaakte. Een lichtend tijdvak, dat vanwege Syvlius' deugden geëerd moet zijn: volwassen mannen heeft hij zelfs totdat hij oud en moe was onderwezen in de leer. Hij beminde oprecht eenvoud en verachtte valse schijn. Hij was niet uit om zich bij personen alleen door uiterlijk vertoon geliefd te maken.Hij zei het zo; Jezus kan juister worden onderricht door het leiden van een beter leven en minder door het bulderen van stemgeluid. Amsterdam, blijf denken aan uw dode, hij stichtte u.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Johannes Cornelisz Sijlvius?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Johannes Cornelisz Sijlvius

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Johannes Cornelisz Sijlvius

Johannes Cornelisz Sijlvius
± 1563-1638

1595

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen



Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Sijlvius

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Sijlvius.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Sijlvius.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Sijlvius (onder)zoekt.

De publicatie Stamboom Westerman is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Harry Westerman, "Stamboom Westerman", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-westerman/X192.php : benaderd 31 december 2025), "Johannes Cornelisz Sijlvius (± 1563-1638)".