Stamboom Vredeling » Engelbrecht I van Nassau (± 1375-1442)

Persoonlijke gegevens Engelbrecht I van Nassau 


Gezin van Engelbrecht I van Nassau

(1) Hij is getrouwd met Jehenne van Polanen.

Zij zijn getrouwd op 1 augustus 1403.

Het was gebruikelijk bij de laat middeleeuwse adel, dat jongere zoons een geestelijke carrière volgden om het familie bezit niet al te zeer te versnipperen. De oudere broers van Engelbrecht van Nassau-Dillenburg bleken echter geen wettige nazaten te krijgen, zodat voor Engelbrecht een geschikte huwelijkskandidaat gezocht werd. Engelbrecht I van Nassau trouwde op 1 augustus 1403 met Johanna (Jehenne) van Polanen, Vrouwe van Breda en de Lek,
geboren 10 januari 1392, gestorven 15 mei 1445.

Engelbrecht I van Nassau (Dillenburg, tussen 1370-1380 - Breda, 3 mei 1442) was de zoon van graaf Johan I van Nassau-Dillenburg en Margaretha, gravin van der Marck, dochter van graaf Adolf II van der Mark.

Hij was student in Keulen in 1389 en domproost te Münster tot 1399. Hij werd raadsheer van de hertog van Brabant, eerst voor Anton van Bourgondië, later ook voor zijn zoon Jan IV van Brabant. Engelbrecht speelde ook een belangrijke rol bij het tot stand komen van het huwelijk van hertog Jan IV van Brabant en Jacoba van Beieren, dat uiteindelijk zou leiden tot de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Als gevolg hiervan trad hij uiteindelijk na afloop hiervan in 1430 in dienst van Filips de Goede.

Engelbrecht I van Nassau deed omdat zijn beide broers kinderloos waren afstand van de proosdij en trouwde op 1 augustus 1403 met Johanna van Polanen (1392 - 1445), vrouwe van Breda en de Lek, in Breda. Tot haar erfenis behoorden vele heerlijkheden en ridderhofsteden in Holland en Brabant, Henegouwen, Utrecht en Zeeland. Door dit huwelijk begon de opkomst van het Huis Nassau in de Nederlanden. Zij kregen samen zes kinderen:

Jan IV geboren op 1 augustus 1410, trouwde met Maria van Loon-Heinsberg
Hendrik II geboren op 7 januari 1414, trouwde met Genoveva van Virneburg en Irmgard van Schleiden-Junkerath
Margaretha geboren 1415, trouwde met Diederik, graaf van Sayn
Willem geboren in december 1416.
Maria geboren 2 februari 1418, trouwde met graaf Johan II van Nassau-Wiesbaden-Idstein,
Filips geboren 13 oktober 1420, overleden 1429.

Engelbrecht had 1 bastaarddochter bij een onbekende vrouw:

Margaretha van Nassau. Zij trouwde met Hugo Wijnrix

Daarnaast had Engelbrecht nog een zoon:

Johan van Nassau rentmeester in de graafschap Vianden. Johan trouwde met Johanna von Raven (Jeanette de Rauw). Hij werd de stamvader van bastaardtak die in 1772 uitstierf.

Engelbrecht was heer van Breda van 1403-1442 en woonde in het Kasteel van Breda. Ook bezat hij huizen in Brussel en Mechelen.

In 1411 kocht hij Drimmelen en erfde in 1417 van zijn bloedverwante Elisabeth van Spanheim het graafschap Vianden, verder Sankt Vith en Bütgenbach (die hij reeds sinds 1411 in pand had), als ook Grimbergen, Corroy, Frasnes en Londerzeel. Ook werd hij heer van Geertruidenberg, Niervaart, Zundert en Princenhage, Sprundel, Castricum, Monster, Rijswijk, Naaldwijk en andere plaatsen.

De grootvader van Engelbert, Otto II van Nassau-Dillenburg, huwde met Adelheid van Vianden, dochter van graaf Filips II van Vianden. Adelheids broer Hendrik II van Vianden overleed in 1337 en liet alleen een jonge dochter na, Maria van Vianden die later trouwde met Simon III van Spanheim. Van de kinderen van Maria van Vianden en Simon van Spanheim bleef alleen een dochter in leven, Elisabeth van Spanheim. Elisabeth huwde tweemaal, haar beide echtgenoten overleden echter zonder kinderen te verwekken. Na het overlijden van Elisabeth in 1417 liet zij haar bezittingen na aan Engelbrecht I van Nassau, de kleinzoon van haar oom Otto II van Nassau-Dillenburg.

Hij stierf op 3 mei 1442 te Breda. Tussen 1460 en 1490 werd voor hem een praalgraf gebouwd: het Praalgraf van Engelbrecht I van Nassau in de Grote- of Onze Lieve Vrouwekerk aan de Grote Markt in Breda.

Kind(eren):

  1. Johan IV van Nassau  1410-1475 
  2. Willem van Nassau  1416-????
  3. Maria van Nassau  1418-????
  4. Filips van Nassau  1420-1429


Kind(eren):


Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Engelbrecht I van Nassau?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Engelbrecht I van Nassau

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Engelbrecht I van Nassau


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    Bronnen

    1. http://www.genealogieonline.nl/stamboom-de-leeuw/I1074000820.php

    Aanknopingspunten in andere publicaties

    Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

    Historische gebeurtenissen

    • Graaf Filips I de Goede (Beiers Huis) was van 1433 tot 1467 vorst van Nederland (ook wel Graafschap Holland genoemd)
    • In het jaar 1442: Bron: Wikipedia
      • 27 februari » Filips II van Nassau-Weilburg en Johan II van Nassau-Saarbrücken verdelen hun bezittingen: Filips krijgt het graafschap Nassau-Weilburg en Johan het graafschap Saarbrücken.
      • 3 mei » Engelbrecht I van Nassau-Dillenburg wordt opgevolgd door zijn zoons Johan IV en Hendrik II.
      • 26 november » In 's-Hertogenbosch wordt door Reinier van Arkel een zinlozenhuis opgericht. Het is de oudste psychiatrische inrichting van Nederland.
    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam Van Nassau


    De publicatie Stamboom Vredeling is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Rob Vredeling, "Stamboom Vredeling", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-vredeling/I3391.php : benaderd 1 januari 2026), "Engelbrecht I van Nassau (± 1375-1442)".