Stamboom Van Dijk / Dijck » Mencía de Mendoza y Fonseca (1508-1554)

Persoonlijke gegevens Mencía de Mendoza y Fonseca 

Bron 1
  • Zij is geboren op 30 november 1508.Bron 2

    Waarschuwing Let op: Leeftijd bij trouwen (27 juni 1524) lag beneden de 16 jaar (15).

  • Zij is overleden op 4 januari 1554, zij was toen 45 jaar oud.Bron 3

Gezin van Mencía de Mendoza y Fonseca

Zij is getrouwd met Hendrik III Graaf van Nassau, Vianden, heer van Breda en de Lek, en heer van Asse.

Zij zijn getrouwd op 27 juni 1524, zij was toen 15 jaar oud.Bron 4


Notities over Mencía de Mendoza y Fonseca

Mencía de Mendoza y Fonseca, (30 november 1508 – 4 januari 1554) was markiezin van Zenete. Ze is in de Lage Landen bekend als derde vrouw van Hendrik III van Nassau-Breda, graaf van Nassau, heer van Breda en de Lek, met wie ze op 27 juni 1524 trouwde.

Levensloop:
Ze was de dochter van Rodrigo Díaz de Vivar y Mendoza en zijn tweede vrouw María de Fonseca y Toledo. Ze volgde haar vader op veertienjarige leeftijd op als markiezin van Zenete en erfde het familiefortuin van de Mendoza’s. Dit maakte haar tot een van de meest begeerde huwelijkskandidaten van haar tijd. Aanvankelijk schoof de hertog van Alva zijn kleinzoon, Fernando Álvarez de Toledo, de latere landvoogd van de Nederlanden, naar voren als huwelijkskandidaat. Koning Karel I van Spanje was echter bang dat het Huis van Alva op die manier te machtig zou worden en huwelijkte haar uit aan Hendrik III van Nassau-Breda, oom van de latere Willem de Zwijger, die op dat moment als raadsman en opperkamerheer werkzaam was aan het hof van Karel V. In 1524 trouwden Hendrik en Mencía; zij bleven aanvankelijk in Spanje wonen. Intussen werd aan de Brabantse architect Rombout II Keldermans opdracht gegeven het kasteel van Breda volgens ideeën van Hendrik en Mencía te verbouwen van een middeleeuws kasteel tot een renaissancekasteel, passend bij de weelderige levensstijl van de Spaanse adel.

In 1530 verhuisden Hendrik en Mencía naar Breda en werden zij daar plechtig ingehuldigd. Mencía, die opgegroeid was in de kunstlievende sfeer van het Spaanse hof, maakte van het kasteel een trefpunt voor kunstenaars en humanisten. Zo nodigde zij bijvoorbeeld de Spaanse pedagoog Juan Luis Vives en de schilders Jan van Scorel en Orley uit voor een verblijf in Breda en bracht ze hier een verzameling schilderijen bijeen van toonaangevende schilders, zoals Jheronimus Bosch. Zelf beoefende zij graag de letteren, o.a. in het Grieks, Latijn en Nederlands. Grote werken kwamen er in deze tijd tot stand, zoals de verdere uitbreiding van het kasteel onder leiding van architect Bologna, de inrichting en versieringvan de Prinsenkapel, de kooromgang en de versiering van de Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk.

Toen Hendrik in 1538 stierf en zijn zoon René van Chalon hem als heer van Breda opvolgde, verliet Mencía definitief de Nederlanden. Terug in Spanje hertrouwde zij met Ferdinand van Aragón, hertog van Calabrië en onderkoning van Valencia (Andria, 15 december 1488 – Valencia, 26 oktober 1550), zoon van koning Frederik IV van Napels, met wie zij zich in Valencia vestigde. Hier zette ze haar kunstverzameling voort. Uit brievenblijkt dat een gedeelte van deze verzameling verloren was gegaan, mogelijk tijdens een schipbreuk op weg naar Spanje. Om het gat in haar collectie te vullen vroeg ze in 1539 haar zaakwaarnemer in Antwerpen, Arnoadel Plano, op zoek te gaan naar nieuwe werken van Jheronimus Bosch. Een van deze werken is wellicht het 'Passie-drieluik' van een navolger van Bosch, dat dienstdeed als altaarstuk in haar grafkapel in het Dominicanenklooster in Valencia. Mencía overleed kinderloos. Haar erfgenamen waren de latere landvoogd Requesens en zijn dochter Mencia.

Eerbetoon:
Het Mencia de Mendozalyceum in Breda is naar haar vernoemd.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Mencía de Mendoza y Fonseca?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).

Bronnen

  1. https://nl.wikipedia.org/wiki/Menc%C3%ADa_de_Mendoza
  2. https://nl.wikipedia.org/wiki/Menc%C3%ADa_de_Mendoza
  3. https://nl.wikipedia.org/wiki/Menc%C3%ADa_de_Mendoza
  4. https://nl.wikipedia.org/wiki/Menc%C3%ADa_de_Mendoza

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen

  • Graaf Karel II (Oostenrijks Huis) was van 1515 tot 1555 vorst van Nederland (ook wel Graafschap Holland genoemd)
  • In het jaar 1554: Bron: Wikipedia
    • 25 januari » São Paulo (Brazilië) wordt gesticht.
    • 16 maart » Filips III van Nassau-Saarbrücken doet afstand ten gunste van zijn broers Johan III en Adolf.


Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia

Bron: Wikipedia


Over de familienaam De Mendoza y Fonseca


Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Wilko van Dijk, "Stamboom Van Dijk / Dijck", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-van-dijk-dijck/I8997.php : benaderd 5 februari 2026), "Mencía de Mendoza y Fonseca (1508-1554)".