geboren tussen 1370-1380
(1) Hij is getrouwd met Johanna van Polanen, vrouwe van Breda en de Lek.
Zij zijn getrouwd op 1 augustus 1403 te Breda, Noord-Brabant, Nederland.Bron 3
Johanna was 11 jaar bij trouwen
Kind(eren):
(2) Hij is getrouwd met ?? Onbekend.
Zij zijn getrouwd
Kind(eren):
Engelbrecht I van Nassau (Dillenburg, tussen 1370-1380 - Breda, 3 mei 1442) was de zoon van graaf Johan I van Nassau-Dillenburg en Margaretha,gravin van der Marck, dochter van graaf Adolf II van der Mark en volgde zijn vader op als graaf van Nassau-Dillenburg.
Hij was student in Keulen in 1389 en domproost te Münster tot 1399. Hijwerd raadsheer van de hertog van Brabant, eerst voor Anton van Bourgondië en later ook voor zijn zoon Jan IV van Brabant. Engelbrecht speeldetevens een belangrijke rol bij het tot stand komen van het huwelijk tussen hertog Jan IV van Brabant en Jacoba van Beieren, dat uiteindelijk zou leiden tot wederopleving van de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Na het overlijden van Jan IV trad hij rond 1430 in dienst van Filips de Goede.
Huwelijk en nageslacht
Engelbrecht I van Nassau deed afstand van de proosdij omdat zijn beide broers kinderloos waren en trouwde op 1 augustus 1403 met Johanna van Polanen (1392 - 1445), vrouwe van Breda en de Lek, in Breda. Tot haar erfenis behoorden vele heerlijkheden en ridderhofsteden in Holland en Brabant, Henegouwen, Utrecht en Zeeland. Door dit huwelijk begon de opkomst van het Huis Nassau in de Nederlanden. Zij kregen samen zes kinderen:
Jan IV geboren op 1 augustus 1410, trouwde met Maria van Loon-Heinsberg
Hendrik II geboren op 7 januari 1414, trouwde met Genoveva van Virneburg en Irmgard van Schleiden-Junkerath
Margaretha geboren 1415, trouwde met Diederik, graaf van Sayn
Willem geboren in december 1416.
Maria geboren 2 februari 1418, trouwde met graaf Johan van Nassau-Wiesbaden-Idstein,
Filips geboren 13 oktober 1420, overleden 1429.
Engelbrecht had 1 bastaarddochter bij een onbekende vrouw:
Margaretha van Nassau. Zij trouwde met Hugo Wijnrix
Daarnaast had Engelbrecht nog een zoon:
Johan van Nassau, rentmeester in de graafschap Vianden. Johan trouwde met Johanna von Raven (Jeanette de Rauw). Hij werd de stamvader van de bastaardtak die in 1772 uitstierf.
Verworven bezittingen
Engelbrecht was heer van Breda van 1403-1442 en woonde in het Kasteel van Breda. Ook bezat hij huizen in Brussel, een residentie op de Koudenberg die later zou omgebouwd worden tot het paleis van Nassau, en Mechelen.
In 1411 kocht hij Drimmelen en erfde in 1417 van zijn bloedverwante Elisabeth van Sponheim het graafschap Vianden, verder Sankt Vith en Bütgenbach (die hij reeds sinds 1411 in pand had), alsook Grimbergen, Corroy,Frasnes en Londerzeel. Ook werd hij heer van Geertruidenberg, Niervaart, Zundert en Princenhage, Sprundel, Castricum, Monster, Rijswijk, Naaldwijk en andere plaatsen.
De grootvader van Engelbert, Otto II van Nassau-Dillenburg, huwde met Adelheid van Vianden, dochter van graaf Filips II van Vianden. Adelheidsbroer Hendrik II van Vianden overleed in 1337 en liet alleen een jongedochter na, Maria van Vianden, die later trouwde met Simon III van Sponheim. Van de kinderen van Maria van Vianden en Simon van Sponheim bleef alleen een dochter in leven, Elisabeth van Sponheim. Elisabeth huwde tweemaal, haar beide echtgenoten overleden echter zonder kinderen te verwekken. Na het overlijden van Elisabeth in 1417 liet zij haar bezittingen na aan Engelbrecht I van Nassau, de kleinzoon van haar oom Otto II van Nassau-Dillenburg.
Overlijden
Hij stierf op 3 mei 1442 te Breda. Tussen 1460 en 1490 werd voor hem een praalgraf gebouwd: het Praalgraf van Engelbrecht I van Nassau in de Grote- of Onze-Lieve-Vrouwekerk aan de Grote Markt in Breda.
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Engelbrecht I Graaf van Nassau-Dillenburg | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(1) 1403 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(2) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
?? Onbekend | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||