Vlaanderen; 1307 ?; ca 1318; 1317, Le Quesnoy, Nord, Nord-Pas-de-Calais
Willem Willemsz
28; slag bij Warns (Worms ?); 07-06-1337 ?,Valenciennes, Nord,
Comtâ© de Hainaut
Hij is getrouwd met Johanna van Brabant.
Zij zijn getrouwd in het jaar 1334 te Brussel, Hertogdom Brabant, Belgiâ´ (Heiliges Rââmisches Reich), hij was toen 48 jaar oud.
Zij zijn getrouwd in het jaar 1334 te Le Quesnoy, Nord, Nord-Pas-de-Calais, France, hij was toen 48 jaar oud. Zij zijn getrouwd in het jaar 1336, hij was toen 50 jaar oud.
Eigenaar van deze stamboom : Henk PEETERS (janniewestra
M Willem IV van Holland
Geboren in 1317
Overleden op 26 september 1345 (zondag) - Stavoren , leeftijd bij overlijden: 28 jaar oud
Als Willem IV van Holland graaf van Holland en Zeeland en als Willem II van Henegouwen graaf van Henegouwen. Hij stamde uit het huis Avesnes.
1 media beschikbaar
Ouders
Willem III van Holland 1287-1337
Johanna van Valois ·Äâ 1342
Relaties
Gehuwd in 1336 met Johanna van Brabant, geboren op 24 juni 1322 (woensdag), overleden op 1 september 1406 (maandag) - Brussel (B) leeftijd bij overlijden: 84 jaar oud (Ouders : M Jan III van Brabant 1300-1355 & V Maria van Evreux 1302-1335)
Broers en zusters
M Jan van Holland 1306-1316
V Margaretha II van Henegouwen 1310-1356
V Filippa van Henegouwen 1314-1369
V Johanna van Holland 1315-1374
V Agnes van Holland
V Isabella van Holland 1323-1361
M Lodewijk van Holland 1325-1328
Half broers en zusters
Van 's kant Willem III van Holland 1287-1337
met Jonkvrouw de Moor
M Jan Aelman ca 1310-1389
Notities
Aantekeningen
Afkomst
Veel is er niet over hem bekend. Hij werd in 1308 geboren als tweede zoon van Willem III en Jeanne de Valois. Hij volgde zijn vader Willem III op. Hij staat bekend als Willem de Stoute (Le comte hardi) en moet een moedig ridder zijn geweest. In 1336 trad hij in het huwelijk met Johanna van Brabant in Limburg. Op het moment van zijn dood had hij geen wettige nakomelingen.[1] Hun gemeenschappelijke zoon Willem stierf op jeugdige leeftijd. Willem IV had twee bastaardzonen, Adam van Berwaerde en Johan van Vlissingen.
Hij hield er een dure levensstijl op na, met vele veldtochten die voortkwamen uit het ridderideaal. Holland, 1/4 groot, geslagen te Geertruidenberg onder Willem IV als Graaf van Holland Betrokkenheid bij de beginfase Honderdjarige Oorlog
Hij sloot een verbond met zijn zwager Eduard III van Engeland, (getrouwd met Willems jongere zuster Filippa van Henegouwen), die daarop ten strijd trok tegen Frankrijk, wat uit zou groeien tot de Honderdjarige Oorlog. Ondanks aandringen van keizer Lodewijk IV trok Willem echter niet op tegen Frankrijk. Eduard trok hierop plunderend door Henegouwen, waarna Willem zich aansloot bij Filips VI van Frankrijk. Dit verbond duurde echter ook niet lang en Willem had zich alweer aangesloten bij Eduard, nadat de Engelsen de Franse vloot vernietigden in de slag bij Sluis in 1340. Deelname aan kruistochten
In zijn jonge jaren vocht hij in Spanje en reisde hij ook naar het Heilige Land. Later nam Willem driemaal deel aan de zogenaamde Pruisentochten. Dit waren zomerkruistochten van de Duitse Orde tegen de heidense Litouwers en Pruisen. Hier namen afgevaardigden van de gehele West-Europese adel aan deel. Om deze reizen te financieren, verkocht hij veel privileges aan de steden. Ook nam hij vertegenwoordigers van de steden op in de hof van Holland (raad van Hillegom). De steden groeiden in deze periode uit totbelangrijke machtsfactoren. Zo verleende hij op 7 juni 1340 stadsrechten aan Rotterdam. Verhouding met Utrecht
Hij had veel invloed op de aanstelling van Jan van Arkel als bisschop van Utrecht. Deze keerde zich tegen hem. Willem voelde zich daarop gedwongen om in 1345 een beleg rondom Utrecht te slaan. De bisschop stemde na acht weken in met een bestand, waarbij de positie van de graaf werd erkend. Overlijden, slag bij Warns Willem IV van Holland sneuvelt bij Warns.
Van zijn dood tijdens de Slag bij Warns op 26 september 1345 is veel bekend. Samen met zijn oom, Jan van Beaumont, graaf van Soissons, trok hij op naar Friesland, en wel naar Stavoren om daar bij het Sint-Odulphusklooster een sterke vesting te maken. Geharnast, maar zonder paarden, trokken ze brandschattend op. De plaatselijke bevolking had echter een hinderlaag voorbereid en in het moerassige landschap werden de Hollanders verpletterend verslagen. Ook Willem verloor hierbij zijn leven. Opvolging
Willem had bij zijn dood geen wettige kinderen en werd opgevolgd door zijn zuster Margaretha van Beieren, de vrouw van keizer Lodewijk IV. Tijdens de heerschappij van Margaretha braken de Hoekse en Kabeljauwse twisten uit. Bijzetting
De neef van Willem IV, Albrecht van Beieren, wist vijftig jaar later tijdens de Friese veldtocht van 1396 zijn stoffelijk overschot te traceren in het Friese klooster Bloemkamp. Hij nam het mee naar Henegouwen, waar het werd bijgezet in een bestaande graftombe in de Artois-kapel van de kerk van de minderbroeders in Valencijn.
Bronnen
Persoon: https://nl.wikipedia.org/wiki/Willem_IV_van_Holland
Overzicht van de stamboom
Jan II van Avesnes Filippa van Luxemburg 1252-1311
|
|
|
Willem III van Holland 1287-1337 Johanna van Valois ·Äâ 1342
|
|
|
Willem IV van Holland 1317-1345
De getoonde gegevens hebben geen bronnen.