Stamboom Van Berg » Abraham van Berg (1909-1989)

Persoonlijke gegevens Abraham van Berg 


Gezin van Abraham van Berg

Hij is getrouwd met Henderike (Hendrike) de Boer.

Zij zijn getrouwd op 12 juli 1934 te Groningen (Gr), hij was toen 24 jaar oud.


Kind(eren):

  1. (Niet openbaar)
  2. (Niet openbaar)


Notities over Abraham van Berg

.
Met dank aan bevrijdingsportretten.nl en Hans Piek

Groninger Abraham van Berg (1909) wist door zijn gemengde huwelijk lange tijd buiten de Jodenvervolging te blijven. Eind september 1944 kwam hij alsnog in kamp Westerbork terecht. Een portret geschreven door Hans Piek.

Werkkamp Twilhaar.

Abraham van Berg groeide op in het centrum van Groningen, vlak bij het Zuiderdiep en de Folkingestraat, een wijk waar voor de oorlog veel Joodse mensen woonden en waar ook de synagoge stond. Het was in die tijd een levendige buurt: bijna iedere dag was er markt op het Zuiderdiep en waren veel kleine bedrijfjes en handelaren te vinden.

De vader van Abraham was meubelmaker en koopman. Abraham begon al op jonge leeftijd een winkel in kruidenierswaren en tabak aan de Verlengde Visserstraat 8 in Groningen. In 1934 trouwde hij met een niet-Joodse vrouw, Hendrike de Boer. Het stel ging boven hun winkel wonen. Ze kregen twee kinderen, Louisa en Cornelis.

Toen in 1941 de maatregelen tegen de Joodse gemeenschap steeds scherper werden moest Abraham zijn bedrijf staken. Een jaar later kreeg hij met een volgende anti-Joodse maatregel te maken: hij, evenals zijn vader en broer Mozes, werden verplicht te werk gesteld in Twilhaar, in de omgeving van Nijverdal. Dit was aanvankelijk een werkverruimingskamp, maar in 1942 moesten de arbeiders plaatsmaken voor bijna honderd Joodse mannen. Ze werden in de landontginning en bosbouw aan het werk gezet.

Toen in 1941 de maatregelen tegen de Joodse gemeenschap steeds scherper werden, moest Abraham zijn bedrijf staken. Een jaar later kreeg hij met een volgende anti-Joodse maatregel te maken: hij, evenals zijn vader en broer Mozes, werd verplicht te werk gesteld in Twilhaar, in de omgeving van Nijverdal.

Het verblijf in Twilhaar duurde voor Abraham van Berg en zijn familie niet lang. In oktober 1942 werd het werkkamp leeggehaald. De meeste mannen waaronder zijn vader en broer werden naar Westerbork gebracht en na korte tijd doorgevoerd naar het Oosten. Zijn vader Izaak van Berg werd in oktober 1942 in Auschwitz vermoord; broer Mozes werd met zijn vrouw en kind in de zomer van 1943 naar Sobibor gedeporteerd, waar zij direct bij aankomst om het leven werden gebracht.

Vanwege zijn huwelijk met een niet-Joodse vrouw mocht Abraham in oktober 1942 naar Groningen terug. Hij zou pas in september 1944 met een groep van 25 gemengd gehuwde mannen in kamp Westerbork terecht komen.

Na een verblijf van enkele maanden in de strafbarak, verliet Abraham op 16 april 1945 zonder toestemming kamp Westerbork. Hij vertrok naar Groningen waar hij zijn winkel aan de Verlengde Visserstraat – en later de Westerbinnensingel – in de herfst van 1945 heropende.

Abraham van Berg overleed op 16 mei 1989 in zijn geliefde Groningen.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Abraham van Berg?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Abraham van Berg

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Abraham van Berg


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

    Historische gebeurtenissen

    • De temperatuur op 25 september 1909 lag tussen 7,7 °C en 18,0 °C en was gemiddeld 12,4 °C. Er was 1,0 uur zonneschijn (8%). De gemiddelde windsnelheid was 2 Bft (zwakke wind) en kwam overheersend uit het zuiden. Bron: KNMI
    • Koningin Wilhelmina (Huis van Oranje-Nassau) was van 1890 tot 1948 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 12 februari 1908 tot 29 augustus 1913 was er in Nederland het kabinet Heemskerk met als eerste minister Mr. Th. Heemskerk (AR).
    • In het jaar 1909: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 5,8 miljoen inwoners.
      • 16 januari » Ernest Shackleton ontdekt de magnetische zuidpool.
      • 2 februari » In de Franse krant Le Figaro publiceert de Italiaanse schrijver Filippo Tommasso Marinetti zijn futuristisch manifest: een loflied op de dynamiek van het machinetijdperk.
      • 18 april » Jeanne d'Arc wordt in Rome zalig verklaard.
      • 29 juli » In Barcelona wordt op bloedige wijze de Tragische week beëindigd, een opstand tegen de mobilisatie van het leger.
      • 15 oktober » Ontploffende lading (picrinezuur) bij opruiming wrak bij Katwijk, 6 doden.
      • 7 december » Leo Baekeland verkrijgt octrooi op bakeliet.
    • De temperatuur op 12 juli 1934 lag tussen 8,2 °C en 24,8 °C en was gemiddeld 17,6 °C. Er was 0,2 mm neerslag gedurende 0,2 uur. Er was 10,9 uur zonneschijn (66%). De gemiddelde windsnelheid was 2 Bft (zwakke wind) en kwam overheersend uit het noord-noord-westen. Bron: KNMI
    • Koningin Wilhelmina (Huis van Oranje-Nassau) was van 1890 tot 1948 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 26 mei 1933 tot 31 juli 1935 was er in Nederland het kabinet Colijn II met als eerste minister Dr. H. Colijn (ARP).
    • In het jaar 1934: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 8,3 miljoen inwoners.
      • 23 februari » Leopold III wordt na de dood van zijn vader Albert I koning der Belgen.
      • 11 maart » De 'kopbal à la Bakhuys' ziet het licht. Met een snoekduik passeert Beb Bakhuys de Belgische doelman André Vandeweijer in de door Nederland met 9-3 gewonnen wedstrijd in het Olympisch Stadion in Amsterdam.
      • 19 maart » Bisschopswijding van de Nederlander Willem Cobben, apostolisch vicaris van Finland.
      • 1 april » Bonnie en Clyde vermoorden twee jonge highway patrol-agenten nabij Grapevine (Texas).
      • 23 mei » Bonnie Parker en Clyde Barrow lopen in een hinderlaag van de politie en worden doodgeschoten.
      • 22 oktober » De beruchte bankrover Charles Arthur "Pretty Boy" Floyd wordt neergeschoten door FBI-agenten in East Liverpool.
    • De temperatuur op 16 mei 1989 lag tussen 5,8 °C en 22,9 °C en was gemiddeld 15,2 °C. Er was 11,7 uur zonneschijn (74%). Het was licht bewolkt. De gemiddelde windsnelheid was 2 Bft (zwakke wind) en kwam overheersend uit het noord-westen. Bron: KNMI
    • Koningin Beatrix (Huis van Oranje-Nassau) was van 30 april 1980 tot 30 april 2013 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van dinsdag 4 november 1986 tot dinsdag 7 november 1989 was er in Nederland het kabinet Lubbers II met als eerste minister Drs. R.F.M. Lubbers (CDA).
    • Van dinsdag 7 november 1989 tot maandag 22 augustus 1994 was er in Nederland het kabinet Lubbers III met als eerste minister Drs. R.F.M. Lubbers (CDA).
    • In het jaar 1989: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 14,8 miljoen inwoners.
      • 9 april » Sovjettroepen maken een bloedig einde (achttien doden) aan een demonstratie van enkele duizenden Georgiërs in de hoofdstad Tbilisi.
      • 15 april » Bij de Hillsboroughramp in het stadion van Sheffield Wednesday FC in Engeland, komen 96 toeschouwers om het leven als 4000 voetbalfans zonder kaartje de overvolle tribunes opkomen.
      • 22 juni » In de Andes stort een vliegtuig van de Peruviaanse luchtmacht neer, alle 59 inzittenden komen om het leven.
      • 18 oktober » Egon Krenz vervangt Erich Honecker als president van de DDR en blijft tot de val van de Berlijnse Muur staatshoofd van het communistische Oost-Duitsland.
      • 15 december » In Disney's Hollywood Studios wordt de attractie Star Tours geopend.
      • 28 december » De Angolese verzetsorganisatie UNITA dreigt een grootscheeps offensief te lanceren als de linkse MPLA-regering in Luanda niet bereid is tot onderhandelingen.
    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam Van Berg

    • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Van Berg.
    • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Van Berg.
    • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Van Berg (onder)zoekt.

    De publicatie Stamboom Van Berg is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Roelf Schrik, "Stamboom Van Berg", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-van-berg/I178.php : benaderd 12 januari 2026), "Abraham van Berg (1909-1989)".