Hij is getrouwd met Othelhildis van Saksen-Billung.
Zij zijn getrouwd op 26 juli 1083 te , hij was toen 29 jaar oud.
Kind(eren):
Dirk V (1054 - 17 juli 1091) was graaf van Holland, zoon van Floris I en Geertruida van Saksen.
Floris sneuvelde in 1061 oorlog met de bisschop van Utrecht. Dirk was toen minderjarig en zijn moeder trad op als regentes. Bisschop Willem I van Utrecht maakte van deze situatie gebruik om het Rijnland en het Kennemerland te annexeren. Deze annexatie werd formeel bevestigd door keizerin Agnes van Poitou (1024-1077), de regentes van Duitsland. Van Dirks graafschap bleven alleen de meest noordelijke en zuidelijke gebieden over. Zijn moeder besefte dat Dirk een sterke bondgenoot nodig had en ze trouwde in 1063 met Robrecht I van Vlaanderen, de broer van de graaf Boudewijn VI van Vlaanderen. Die gaf zijn aanspraken in Vlaanderen op (ten gunste van zijn neef Arnulf III van Vlaanderen) en wijdde zich aan zijn Friese belangen. Daaraan ontleenthij in Vlaanderen zijn bijnaam "de Fries". Dirk ontving Vlaanderen ten oosten van de Schelde en de eilanden ten westen van de Schelde (o.a. Walcheren), als apanage.
Robrecht en Boudewijn wisten het Rijnland en Kennemerland weer terug te veroveren maar de keizer gaf hertog Godfried III van Lotharingen van Neder-Lotharingen opdracht om de bisschop te verdedigen. Godfried werd op 26 februari 1076 vermoord in Delftof Vlaardingen, volgens de overlevering werd hij toen hij zijn behoefte deed, van onderen dodelijk verwond. Toen bisschop Willem een paar maanden later ook overleed, verzamelde Dirk een Vlaams leger en probeerde opnieuw zijn graafschap te heroveren.De nieuwe bisschop Koenraad verschanste zich in het kasteel van IJsselmonde. De gevechten werden beslist doordat Dirk het kasteel kon veroveren: Koenraad sloot vrede en gaf daarbij het Rijnland en Kennemerland terug aan Dirk.
Dirk koos in de investituurstrijd de kant van de paus en hij werd begraven in de abdij van Egmond.
Dirk is vermoedelijk getrouwd met Othelhildis van Saksen (ca. 1065 - 18 november 1120) maar hier kan ook sprake zijn van een verwarring met zijn grootvader. Dirk kreeg twee kinderen:
Floris II
Mathilde
Notities bij Dirk V Graaf van West-Friesland
Graaf van Holland (van 28-06-1061 tot 17-06-1091), eerst onder voogdij van zijn moeder en kort daarna ook onder die van zijn stiefvader.
Zij werden in 1071 uit Kennemerland verdreven, doch herkregen de macht in 1076 door de moord op Godfried III van Neder-Lotharingen en wisten de Zuidhollandse edelen te onttrekken aan de macht van het bisdom Utrecht.
Hij volgde in 1061, nog minderjarig, zijn vermoorde vader op. Uit zijn huwelijk met Othilde, die waarschijnlijk van Saksische afkomst was, werden twee kinderen geboren, zoon Floris, die hem als Floris II opvolgde, en een niet met naam bekende dochter. Omdat Dirk V bij de opvolging nog minderjarig was, nam zijn moeder Geertruida tot aan zijn meerderjarigheid de taken waar. Waarschijnlijk om haar positie tegen de door de Duitse Keizer Hendrik IV beschermde bisschoppen te versterken hertrouwde zijn moeder twee jaar later met Robrecht, een zoon van graaf Boudewijn V van Vlaanderen. Deze werd hierna Robrecht de Fries genoemd. Kort na dit huwelijk, op 28-12-1063, gaf de Keizer de Echternachse kerken aan de bisdommen Utrecht en Echternach terug.Dit waren de moederkerken Vlaardingen, Oegstgeest, Velzen, Heiloo en Petten die ooit door Willibrord aan de abdij van Echternach waren geschonken. Zij zouden door Dirk III en zijn nakomelingen zonder enig recht daarop in bezit zijn genomen. De keizer ging echter nog verder door op 30-04-1064 de gehele graafschappen Rijnland en Westflinge aan de bisschop van Utrecht te schenken. 'Op papier' heersten Robrecht en Geertruida toen alleen nog maar in het zuidelijk deel van het latere Holland waar Vlaardingen het centrum van was. Feitelijk bleef alles echter bij het oude en zelfs de Echternachse kerken bleven in bezit van gravin Geertruid en Robert de Fries. Na 1069 trok Godfried III met de Bult als hertog van Lotharingen ten strijde tegen hetgraafschap. Hij had van de abt van Echternach de helft van de Echternachse kerken in leen gekregen tegen een jaarlijkse vergoeding die hij pas diende te betalen als hij deze ook daadwerkelijk in handen had. Geertruida en Robrecht waren genoodzaakt naar Gent uit te wijken. Maar de strijd om het graafschap bleef doorgaan want hertog Godfried III moest nog twee keer terug keren om de orde te herstellen. Bij de laatste, in 1076, vond er te Vlaardingen een aanslag op hem plaats. Deze aanslag zou dooreen dienaar van Dirk V zijn gepleegd. Godfried overleed aan de bij deze aanslag opgelopen verwondingen. Toen kort hierna ook de bisschop van Utrecht overleed zag Dirk V zijn kans schoon. Samen met zijn stiefvader Robrecht bracht hij de nieuwe elect Koenraad bij IJsselmonde een zware nederlaag toe waardoor de Zuid-Hollandse eilanden aan het Utrechtse bisdom werden ontnomen. De Utrechtse bisschop Koenraad en graaf Dirk V bleven elkaars tegenstanders. Koenraad steunde de Duitse keizerHendrik IV en Dirk V de pauselijke partij. Hij erkende in 1078 ook de door de paus gesteunde tegenkoning Rudolf. Op 17 juni 1091 overleed Dirk V, nog slechts ongeveer 37 jaar oud.
grootouders
ouders
broers/zussen
kinderen
Dirk V van Holland | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
1083 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Othelhildis van Saksen-Billung | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
De getoonde gegevens hebben geen bronnen.