Stamboom Serrij » Willem Hendriksz Hoogewerf (1579-1658)

Persoonlijke gegevens Willem Hendriksz Hoogewerf 


Gezin van Willem Hendriksz Hoogewerf

Hij is getrouwd met Neeltje Aertsdr van Driel.

Zij zijn getrouwd op 2 november 1605 te Poortugaal, hij was toen 26 jaar oud.

Zij is begraven in een zerk in de kerk.

Kind(eren):



Notities over Willem Hendriksz Hoogewerf

?landbouwer op de hofstede "De Hoge Werf" aan de Kerkstraat te Poortugaal, schepen 1607-1617 en schout van Poortugaal 1614-1658, schepen/heemraad van Roozand 1634, begr. in de kerk onder een zerk met een wapen 20-5-1658, op 15-4-1652 maken zij hun testament op te Poortugaal.

Door zijn huwelijk met een ongeveer acht jaar oudere weduwe kwam Willem min of meer in een gespreid bedje terecht. Vrijwel onmiddelijk kreeg hij zitting in het dorpsbestuur van Poortugaal en in 1614 wist hij het schoutambt naar zich toe te trekken,dat voorheen door wijlen zijn schoonvader was uitgeoefend. Willem wordt beschouwd als de stichter van de hofstede "De hooge-werf" in de Kerckraat te Poortugaal, die later in de volksmond ten onrechte "Het Jagthuys van de graven van Egmond" werd genoemd. De bekende architect en schilder J. Verheil Dzn. reconstrueerde in de eerste decennia van deze eeuw een tekening van deze kapitale hofstede naar zeer oppervlakkige schetsen van A. van der Poest Clement. In 1867 werd het bouwwerk gesloopt, maar de prachtige rijk versierde eikenhouten dubbele bedstede werd overgebracht naar het museumvan Oudheden te Rotterdam.

Een akte van 1 juli 1615 maakt melding van een Willem Heijndricxs als belender van een stuk land in het binnenland van Carnis. Het is aan- nemelijk dat deze persoon identiek was met Hoogewerff, die dan met ouderlijk erfgoed zal zijn genoemd.
Op 25 april 1630 attesteerde Hoogewerff met zijn stiefzoon Doen Jansz Hoogeweff ten verzoeke van jonker Johan d'Hiniosa, baljuw en ruwaard van de Lande van Putten.

Neeltgen Aertsdr van Driel, circa 62 jaar oud, attesteerde op 5 juni 1633 met haar zoon, de Poortugaalse schepen Doen Jansz Hoogeweff, ten verzoeke van Willem Heijndricxz Hoogewerff, schout van Poortugaal, respektievelijk echtgenoot en stiefvader van de attestanten. Het betrof een verklaring over de voormalige bloedvoogden van de weeskinderen van wijlen Jan Doensz, respektievelijk eerste man en vader der attestanten, die Willem zou hebben gelast geen land meer voor de weeskinderen aan te kopen, noch gelden tegen rente uit te zetten. Dit zou hebben plaatsgevonden op 17 juli 1619, toen Willem aan de voogden rekening had gedaan. Kennelijk beheerde Hoogeweff het erfdeel zijner stiefkinderen. Op de vraag wat dan met het kapitaal te doen, zeiden de bloedvoogden dat zij dit onder zijn beheer moest houden. Willem verklaarde hier echter geen rente over te willen betalen, waarna de bloedvoogden verklaard hadden dit ook niet van hem te willen eisen. Uit deze akte moet wel blijken dat Hoogeweff een zakelijk man moet zijn geweest, die de moeite nam om het vermogen van zijn stiefkinderen te vermeerderen door beleggingen in land en obligaties e.d. Bij akte van 8 mei 1638 machtigde Hoogewerff een "amptman van de Groede" om voor de burgemeesters en schepenen te Sluis in Vlaanderen aan Dirck Jansz Koevoet een hofstede met landerijen en recht op huurlanden in de nieuwe "dijckagie" van de Groede te transporteren. In deze akte wordt melding gemaakt van een giftbrief van 20 november 1621 en een akte met verkoopcondities van 3 juli 1631. Men krijgt de indruk dat Hoogewerff deze akte van procuratie voor hem persoonlijk liet opmaken, waarmee het ons niet duidelijk is geworden op welke wijze hij aan dit bezit in hetverre Groede is gekomen.Mogenlijk betrof het een van zijn investeringen in onroerend goed.

Op 3 december 1644 transporteerde Willem Heijndrixsz Hoogewerff, schout van Poortugaal, aan de aldaar wonende Bastiaen Adriaensz Poortugael, 2 gemeten 75 roeden weiland in de polder Deijffel onder Pernis. In de lente van det jaar had de verkoop plaatsgevonden voor 1.260 carolus gulden en nog daarboven f 11 speldegeld voor de vrouw van de verkoper.>

Mr. Franchois van Born, advocaat te Dordrecht, transporteerde namens joffr. Anna van Herff, weduwe en boedelhoudster van Heijndrick van Born, bij akte van 5-7-1646 aan Willem Heijndricxz Hoogeweff circa 2 gemet weiland in "koddehouck aen blindewech"onder Poortugaal, hetwelke aan de zuidzijde grensde aan land van Hoogwerff. Dit perceel was erfpachtland van de grafelijkheid van Holland en oorspronkelijk gefondeerd "op 't cruijsaltaer in de kercke van Poortugael". De koopsom bedroeg 600 carolusgulden.

Jan Pouwelsz Bijlewerff, wonende op 't Roonse Veer, en Willem Heijndricxsz Hoogewerff, schout, ruilden in de herfst van 1643 een stuk land in de polder Welhouck, 1 gemet 23 roeden, aan de "Arienswech" van Hoogewerff tegen 1 gemet bouwland "in den hoeck van Kerckerch" van Bijlewerff/Bijlevelt en het transport vond op 31 december 1646 plaats, waarbij Hoogewerff nog f 30,= toekreeg.
Willem Jacobsz Poortugael, man en voogd van Ariaentgen Leendertsdr, transporteerde bij akte van 7 februari 1648 aan Hoogwerff 7 lijnen weiland genaamd "de schaepsweije" in de polder Welhouck. De verkoop had reeds op 23 december 1647 plaatsgevonden voor 980 carolus gulden.
Willem en Leendert Jacobsz Poortugael, mondige kinderen van Jacob Ariensz Poortugael en Judick Bastiaensdr, beide zaliger, voor henzelf en mede namens de drie onmondige kinderen van het genoemde paar, transporteren op 17 mei 1649 aan Hoogwerff voor4.550 carolus gulden 7 gemeten 50 roeden weiland onder Poortugaal in de polder "de Roon" en 5 gemeten 1 lijn weiland in de polder Welhouck bij "den hoffwechse houck".

Willem Heijndricxsz Hoogewerff, schout van Poortugaal, en zijn zieke vrouw Neeltjen Aertsdr van Driel compareerden op 15 april 1652 en legateerden uit hun na te laten goederen aan de kerk, aan de armen, aan de diakonie en aan "de schoolastorije" vanPoortugaal elk een bedrag van f 200,=, terwijl de armen van Barendrecht, "alwaer de voornoemde Willem
Heijndricxsz gewonnen ende geboren is", een zelfde bedrag kregen gelegateerd. Deze legaten zouden "voor meye ofte ten langsten meye dach des eerstcomende jaers" 1653 uit hun gemene boedel en goederen, ofwel bij vooroverlijden van een der comparantenvoor die tijd, moeten worden uitgekeerd. De betreffende instellingen zouden deze gelden tegen interest moeten uitzeten "tot een memorie ende gedachtenisse van hen lieden comparanten ende hun(ieder) nacomelingen". Uit deze te hunnen huize gepasseerdeakte moet men wel opmaken dat in het bijzonder de vrouw dacht niet lang meer te leven te zulen hebben.

Zij vormden toen inderdaad een zeer kras paar, want Neeltje was al de tachtig jaren gepaseerd (een akte van 5 juni 1633 noemde haar toen al62 jaar oud), terwijl de man een jaar of acht jonger was. Neeltje stierf inderdaad in het erop volgende jaar en op 15 juni 1655 transporteerde Willem Heijndericksz Hoogewerff, schout van Poortugaal, aan Biatrix Andriesdr van der Wael, weduwe van zijn overleden zoon Heijndrick Willemsz Hoogewerff, een "wooninge off lant stede, als huys, erve, schuyr, duyffhuys, bargen, plantagie, thuyn ende geboomte daer op en omstaende", zoals Willem en zijn overleden huisvrouw Neeltjen Aertsdr van Driel dit bezetten en bewoond hadden en gelegen "alhier in Poortugael neffens 't dorp, aen oostsijde van Kerckstraet".Aan de zuidkand grensde dit goed aan de woning en het erf van wijlen Cornelis Aerts van Driel, hetwelke toen toebehoorde aan de kinderen, kindskinderen en (verdere) erfgenamen van Neeltje Aerts (van Driel). Tevens transporteerde Hoogewerff nog 5 gemeten minus 125 roeden achter de woning, een erfpacht van f 11,= per jaar voor deze 125 roeden boomgaard, die tot de voornoemde 5 gemeten behoord hadden, en nog 275 roeden, gelegen ten noorden van de 5 gemeten weiland. Dit alles was begin 1654 door Hoogewerff aan zijn schoondochter verkocht voor f 8.650,=, waarvan f 650 kontant was betaald en het restant met een schuldbrief.
Op 25 juni 1655 compareerde Biatricx Andriesdr van der Wael, wonende te Poortugaal en geassisteerd met haar broer en gekozen voogd Bastiaen Andriesz van der Wael, en bekende aan haar schoonvader Hoogewerff f 8.000,= schuldig te zijn. Dit kapitale goed moet wel "de Hooge-werf" zijn geweest.

Bijna tachtig jaar oud stierf Hoogewerff in 1658, na ongeveer 44 jaar lang schout van Poortugaal te zijn geweest. De dorpsgemeenschap moet toen een markant en vertrouwd figuur hebben verloren, een man die bijna een mensenleven lang als een welhaast"ongekroonde koning" over Poortugaal moet hebben geheerst.

Een akte van 20 juni 1664 maakt melding van een akte van Procuratie van 15-6-1664, verleden door de gemene erfgenamen van zalige Willem Heijndricksz Hogerweff, in leven schout van Poortugaal, in een zaak tegen Maerten Philipsz Vermaet, wonende in Nieuw-Beierlansd. De armen van Barendrecht hebben inderdaad het legaat van f 200,= gekregen, want de Barendrechtse kerkrekeningen maken hiervan nog decennia later melding.

Overige bronnen:
- De oudere generaties van het boeren-regentengeslacht Weij op het eiland IJsselmonde (1450-1850), blz. 20, door K.J. Slijkerman, Rotterdam 1981.
- Gen. Welhouck, door K.J. Slijkerman, NL. 1983, kol. 362.
- Vragen en antwoorden, door K.J. Slijkerman, OV 1987, blz. 411.
- De oudere generaties van het geslacht met de takken Hoogewerff, Jongendijckgraef, Bootser, Cranendonck en Nieuwenboer uit Barendrecht, door K.J. Slijkerman, NL 1989, kol. 88 met op kol. 87 zijn zegel uit 1619 en op kol. 88 zijn grafzerk.
- De parenteel van Doen Beijensz, blz. 32, door J.J. Vervloet, Rotterdam 1989.

- Gen. Hoogewerff, door K.J. Slijkerman, NL 1989, kol. 90.
- Kwst. De Hoog, kwnr. 1.758, door M. de Hoog, GVP 5, blz. 103.
- Kwst. Den Boer, kwnr. 260, door H. den Boer, GVP 6, blz. 17.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Willem Hendriksz Hoogewerf?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Willem Hendriksz Hoogewerf

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Willem Hendriksz Hoogewerf

Willem Dijckgraeff
± 1520-????
N.n.
????-
Trijntje Jorisse N.n.
± 1550-± 1625

Willem Hendriksz Hoogewerf
1579-1658

1605

    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

    Aanknopingspunten in andere publicaties

    Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

    Historische gebeurtenissen

    • Graaf Filips III (Oostenrijks Huis) was van 1555 tot 1581 vorst van Nederland (ook wel Graafschap Holland genoemd)
    • In het jaar 1579: Bron: Wikipedia
      • 6 januari » De Unie van Atrecht wordt opgericht.
      • 23 januari » De Unie van Utrecht wordt getekend in de kapittelzaal van de Domkerk in Utrecht. Deze unie legt de grondslag voor de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden.
      • 6 februari » Oprichting van het Bisdom Manila in de Filipijnen.
      • 12 maart » Begin van het beleg van Maastricht.
      • 17 juni » Sir Francis Drake eist Californië voor Engeland op.
    • Stadhouder Prins Maurits (Huis van Oranje) was van 1585 tot 1625 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
    • In het jaar 1605: Bron: Wikipedia
      • 1 april » Kardinaal Alessandro Ottaviano de' Medici wordt gekozen tot Paus Leo XI.
      • 10 april » Kroning van Paus Leo XI in Rome.
      • 16 mei » Kardinaal Camillo Borghese wordt gekozen tot Paus Paulus V.
      • 19 juni » Lodewijk II van Nassau-Saarbrücken erft het graafschap Nassau-Idstein van Johan Lodewijk II van Nassau-Idstein en verenigt zodoende alle bezittingen van de Walramse Linie van het Huis Nassau in één hand.
      • 19 oktober » Zaligverklaring van Stanislaus Kostka (1550-1568), Pools jezuïet, en Aloysius Gonzaga (1568-1591), Italiaans jezuïet, door Paus Paulus V.
      • 5 november » Het buskruitverraad vindt plaats. Hierdoor is 5 november voor de Engelsen nog steeds een feestdag, onder de naam Guy Fawkes' Day. In de film V for Vendetta wordt verwezen naar deze gebeurtenis.
    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam Hoogewerf


    De publicatie Stamboom Serrij is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Paul Serry, "Stamboom Serrij", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-serrij/I16442.php : benaderd 17 februari 2026), "Willem Hendriksz Hoogewerf (1579-1658)".