Stamboom Serrij » Robert Ii van Artesië (1250-1302)

Persoonlijke gegevens Robert Ii van Artesië 

  • Hij is geboren op 17 september 1250 in .

    Waarschuwing Let op: Leeftijd bij trouwen (??-??-1262) lag beneden de 16 jaar (12).

  • Hij is overleden op 11 juli 1302 in Kortrijk, hij was toen 51 jaar oud.
  • Hij is begraven in Abdij van Maubuisson (Frankrijk).
  • Een kind van Robert I van Artesië en Mathilde Van Brabant
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 23 november 2020.

Gezin van Robert Ii van Artesië

(1) Hij is getrouwd met Amicia van Courtenay.

Zij zijn getrouwd in het jaar 1262 te , hij was toen 11 jaar oud.


Kind(eren):

  1. Filips van Artesië  1269-1298 


(2) Hij is getrouwd met Agnes Ii Van Nevers.

Zij zijn getrouwd in het jaar 1277 te , hij was toen 26 jaar oud.


(3) Hij is getrouwd met Margaretha Van Avesnes.

Zij zijn getrouwd na 1288 te .


Notities over Robert Ii van Artesië

Robert II (?, 17 september 1250 – Kortrijk, 11 juli 1302) was een postume zoon van graaf Robert I van Artesië en Mathilde van Brabant (en dus een kleinzoon van de Franse koning Lodewijk VIII), en was graaf van Artesië van bij zijn geboorte. Hij was, net zoals Jacques de Châtillon, de landvoogd van Vlaanderen, een oom van de toenmalige koningin van Frankrijk, Johanna van Navarra.

In 1270 nam Robert deel aan de Achtste Kruistocht naar Tunis. In 1296 versloeg hij de Engelsen in Aquitanië. Op 20 augustus 1297 versloeg hij in Bulskamp bij Veurne de Vlamingen, waarna de Fransen het graafschap bezetten. In die slag raakte zijn zoon Filips dodelijk gewond.

In Frankrijk werd Robert beschouwd als de beste krijgsheer van zijn tijd. Hij was de bevelhebber van het Franse leger dat in Kortrijk een smadelijke nederlaag opliep tegen de Vlamingen tijdens de Guldensporenslag in 1302. Tijdens de slag drong hij diep in de Vlaamse rangen door en scheurde zelfs een stuk uit de Vlaamse banier. Daarna werd hij echter door Willem van Saeftinghe met een goedendag van zijn strijdros Morel geslagen, en ook zijn paard werd geveld. Hij zou gevraagd hebben om zijn paard te sparen, en volgens sommige kroniekschrijvers wilde hij zich ook overgeven, maar de Vlamingen kenden geen genade en sloegen hem dood. Volgens de monniken die hem begroeven had hij meer dan 30 verwondingen opgelopen.

Historici stellen zich vragen bij het feit dat hij tijdens die slag zijn cavalerie een aanval liet inzetten dwars over de Grote Beek en de Groeningebeek. Dit terrein bleek namelijk zo drassig dat het de Franse aanval afremde, zodat de Vlaamse liniesde ruiters makkelijk konden uitschakelen. Hij moet deze plek nochtans gekend hebben, aangezien hij meermaals in Kortrijk had verbleven bij zijn tante, gravin Beatrijs, die in de Kortrijkse burcht woonde.

Hij werd begraven in de Abdij van Maubuisson (Frankrijk).

Robert was getrouwd,
in 1262 getrouwd met Amicia van Courtenay (1250-1275),
in 1277 met Agnes II van Nevers (1237-1288), dochter van Archambald IX van Bourbon,
en met Margaretha van Avesnes (-1342), dochter van graaf Jan I van Henegouwen, en werd vader van:

Filips van Artesië (1269-1298), de vader van pretendent Robert III van Artesië
Mathilde (1270-1329)
Robert (1271-1272).

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Robert Ii van Artesië?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Robert Ii van Artesië

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Robert Ii van Artesië

Robert Ii van Artesië
1250-1302

(1) 1262
(2) 1277
(3) > 1288

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen



Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Van Artesië


De publicatie Stamboom Serrij is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Paul Serry, "Stamboom Serrij", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-serrij/I14178.php : benaderd 28 januari 2026), "Robert Ii van Artesië (1250-1302)".