Stamboom Martijn » Ghysbrech Mr. Med "Adam" Back (Naturael) (1516-1578)

Persoonlijke gegevens Ghysbrech Mr. Med "Adam" Back (Naturael) 

  • Roepnaam is Adam.
  • Hij is geboren in het jaar 1516 in Hilvarenbeek, Noord-Brabant, Nederland.
  • Hij werd gedoopt.
  • Beroep: Stadsdokter Rotterdam..
    Vermelding tot 1566: Stadsdokter in Rotterdam.Bron 1
    Mr Gysbert Back M.D.13 is in 1516 geboren als bastaard van Kathelijn Claessen van Wuestenborch. Hij was doctor in de medicijnen en vestigde zich te Rotterdam, waar hij in den Groenendael opt oosteynde binnensdycx woonde. Hij was stadsdokter en kreeg na de bouw van het pesthuis in 1556 een weddeverhoging. In 1574 a 1578 stierf hij. Hij liet vier kinderen na.[14]
    14) Aanvulling op de in 1977 gepubliceerde stamboom-Metten: Katheryne
    mr Gysbert Back trouwde met Claes Cornelis van Dryel, koopman in rogge en magistraat van Rotterdam, weduwnaar van Maritgen Barents Groenhout. Hij had een bastaard bij Neeltgen Jbris, zijn dienstmeid (Gemeentearchief Rotterdam, N 4, f 58, 14 mei 1593. Schepen archief 486, f 12, 10 juni 1578. Idem 487, f 23V, 7 juli 1581; f 26, 24 juli 1581. Idem 488, p. 65, 23 november 1583; p. 551, 23 september 1587. Idem 489, p.224, 17 maart 1590; p. 225, 24 maart 1590; p. 227, 30 maart 1590; p. 228, 29 maart 1590; p. 299, 8 augustus 1590; p. 446, 22 juni 1595; p. 450, 28 oktober 1596. J.H.W. Unger en W. Bezemer, De oudste stadsrekeningen van Rotterdam {Rotterdam, 1899) 465. E.A. Engelbrecht, De vroedschap van Rotterdam 1572-1795 (Rotterdam, 1973) 22, 23, 84, 164.
  • Geloof: Rooms Katholiek.
  • Hij is overleden in het jaar 1578 in Rotterdam, Zuid-Holland, Nederland, hij was toen 62 jaar oud.
  • Een kind van Adaem Ghyselbert Wouter Metten en Kathalijn Claessen van den Wuestenborch
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 4 januari 2017.

De auteur van deze publicatie heeft toestemming van de persoon in kwestie (voor zover het een levende persoon betreft) voor het vermelden van de gegevens.


Gezin van Ghysbrech Mr. Med "Adam" Back (Naturael)


Notities over Ghysbrech Mr. Med "Adam" Back (Naturael)

Vermelding: Lijfrente.
Mr. Ghysbrecht zoen naturael Adam Ghysbrechts Metten (69), meestal genoemd Mr. Ghysbrecht Back. Hij was doctor in de medicijnen. Evenals zijn zus Mary genoot hij een lijfrente van 12Vz gulden op de stad 's-Hertogenbosch.
Bron: Brab Leeuw 1977-11;pag157-166
Als bastaard had Ghysbrecht
geen recht op de nalatenschap van zijn ouders, laat staan pp die van andere familieleden. Daarentegen ontving hij, al dan niet bij testamentaire beschikking, schenkingen, puerlyck om godtswillen ende in gerechten aelmoesen. Zijn vader gaf voor zijn opvoeding 40 peters van 18 stuivers, die zijn moeder omzette in een jaarlijkse rente van 2 rijnsguldens; deze som mocht Ghysbrecht pas lossen als hij 25 geworden was. Zijn moeder vermaakte hem bij testament in 1526 al haar haeffefycke gueden, die zij gedetailleerd opsomde (tinnen kannen en schotels, zoutvaatjes, kommen en schotels, potten, kandelaars, een bed met een deken en drie paar slaaplakens, 6 oorkussens, een kist, drie zitkussens, een koeketel en nog een ketel, de beste tabberd om in een rente om te zetten, enz.); Ghysbrecht mocht deze huisraad pas aanvaarden na het overlijden van zijn grootmoeder, Peternella weduwe Claes van Wuestenborch. Rond 1530 overleed Ghysbrechts moeder en haar nalatenschap werd verdeeld onder haar drie broers Adriaen, Corstiaen en Wynrick. Kort daarop maakte Wynrick Claessen van Wuestenborch zijn testament voor de priester die hem de laatste sacramenten toediende en de aanwezige buren; Wynrick, die kinderloos was, bepaalde dat zijn neef Ghysbrecht Back alle roerende en onroerende goederen zou erven, die hem van Ghysbrechts moeder (Katelyn Claessen van Wuestenborch) waren aanbestorven. Wynricx familie weigerde evenwel dit testament te erkennen en te executeren.
Daarop vernieuwde Nelleken weduwe Claesen van Wuestenborch in 1533 in recompense haar testament, waarin zij haar kleinzoon Ghysbrecht heeft g&geuen gemaect gelaten ende beset testamentelyck, allen haer haeffelycke ende beruerlycke gueden daer zy inne besteruen sal ende nae haeren doot achterlaten sa/, hoedanich die zyn moegen tsy huysraet geit deynoden sculden verschenen renten ende pachten. De rest van haar goederen zou in drie kloften worden verdeeld onder haar twee wettige kinderen en haar natuurlijke kleinkind. Tenslotte erfde Ghysbrecht nog van zijn oom Wouter Metten alias Back (erfgenaam van de helft van zijn broers bezit) minstens twee mudden rogge erfpacht en de beemd duymkens laer te Hilvarenbeek.
Voor alle giften gold de restrictie, dat zij naar de erfgenamen van de g,ifters zouden moeten terugkeren, als Ghysbrecht zonder wittige geboerte zou sterven. Dat is niet gebeurd blijkens
een Bossche schepenakte uit 1565, volgens welke Ghysbrecht namens zichzelf en tevens als gemachtigde (geprocureerd voor
de schepenbank van Rotterdam) van zijn kinderen verkocht, wat
hem van zijn oom Wouter Back was aanbestorven. Die kinderen
waren:
1. Adam Ghysbrecht Metten alias Back.
2. Katheryne Ghysbrechts Metten alias Back, gehuwd met
Claes Corneliszoen.
3. Aleydt Ghysbrechtss dochter Metten alias Back.
4. Maritgen Ghysbrechts dochter Metten alias Back.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Ghysbrech Mr. Med "Adam" Back (Naturael)?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Ghysbrech Mr. Med "Adam" Back (Naturael)

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Ghysbrech Mr. Med Back (Naturael)


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Over de familienaam Back (Naturael)


De publicatie Stamboom Martijn is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Ruud Martijn, "Stamboom Martijn", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-martijn/I29879.php : benaderd 3 februari 2026), "Ghysbrech Mr. Med "Adam" Back (Naturael) (1516-1578)".