Stamboom Lobé en verwanten. » Willem Willemsz. Lobé van Ostende OR Lobi van Ostende (1463-1561)

Persoonlijke gegevens Willem Willemsz. Lobé van Ostende OR Lobi van Ostende 


Gezin van Willem Willemsz. Lobé van Ostende OR Lobi van Ostende

Waarschuwing Let op: Partner (Maria OR Marijtje Ghijlberts OR Ghysberts OR van Zuylen) is 32 jaar jonger.

Hij is getrouwd met Maria OR Marijtje Ghijlberts OR Ghysberts OR van Zuylen.

Zij zijn getrouwd


Kind(eren):

  1. Elisabeth Lobé  1519-????
  2. Jesina Lobé  1525-????
  3. Steven Willemse Lobé  1527-1595 


Notities over Willem Willemsz. Lobé van Ostende OR Lobi van Ostende

Het is een verslaving de laatste tijd. Het ene na het andere vel móet ik gewoon transcriberen. Om te kijken of er op de volgende regel of de volgende pagina misschien die verhelderende opmerking staat. En zo zit ik momenteel avond aan avond een zestiende-eeuwse rekening te lezen en over te schrijven, van de hand van de beheerder van de wijnkelder van het Domkapittel te Utrecht. Het ontrolt zich voor je ogen, wat deze beheerder, Willem Lobe, in 1531 zo door het jaar allemaal beleeft: een reisje naar Vreeswijk, om de wijn te proeven die de koopman uit het Rijngebied heeft meegebracht. Een wandelingetje naar de Plaets, om te checken of de wijnen in de van de kuiper gehuurde kelder wel veilig liggen. Even langs de Kraan, om de dragers voor de volgende dag in te huren, als er weer een vat van de gehuurde kelder naar de kelder onder de sacristie van de Dom kan verhuizen. Een bezoekje aan de herberg, om zelf even een biertje (!) te pakken.


Je ziet hem gebogen over zijn boekhouding, bij het licht van een aantal stevige kaarsen, aan het werk om alle getapte kannen nauwkeurig te noteren. Hij moet wel enige kennis van de wijnen gehad hebben, want in sommige jaren lagen er in de diverse kelders meer dan vijf soorten: Rijnse wijnen in een aparte kelder, wijnen uit Frankrijk en het Middellandse zeegebied in een andere. Bastert, petouwen(uit Poitou), malevezyen (uit Griekenland of van Sicilië), romeny (uit Italië), pilgetten (ingekocht in Amsterdam). Van sommige wijnen hebben we tegenwoordig nog wel een idee waar ze vandaan kwamen. Maar andere vergen wat speurwerk. Zo puzzelde ik dagen op ‘pilgetten’ en ‘deelwijn’. Wat betekenen die benamingen? Waar kwamen ze vandaan? Van de pilgetten wist ik dat ze in okshoofden geleverd werd en in Amsterdam aangekocht was. Verder was het een ‘westersche’ wijn, en kwam dus niet uit het Rijnland. Net vind ik een verwijzing naar ‘paylgetten’, in het werk van Ronald De Buck (Van wijn in Gent tot Gent in wording, Gent 1995). Paylgetten was een bleekrode (Engels pale!) wijn uit Gascogne. Dat zou kunnen kloppen met het vervoer in okshoofden: okshoofd is een verbastering van hogshead, een Engelse benaming voor een groot wijnvat. En de Engelsen waren de grootste afnemers van de Gascognse wijnen.


De deelwijn wordt daarentegen weer wel bij de Rijnse wijnen genoemd. Hij wordt in 1532 zelfs voor 4,5 stuver per kan getapt, in tegenstelling tot de 3 stuver voor een kan ‘gewone’ Rijnse wijn. Was het een wijn die uitgedeeld werd, of juist verkregen bij een uitdeling door het stadsbestuur? Was het misschien een wijn voor de mis of voor een begrafenis? Zo dacht ik eerst. Maar dezelfde De Buck, die ik er net op nasloeg, vermeldt dat het een verbastering is van een wijn uit Zell (spreek waarschijnlijk uit tzeel, wat al snel deel wordt) aan de Moezel. Een Middelnederlands woordenboek heb iker nog niet op nageslagen, maar dat schijnt deze verklaring te bevestigen. Hiermee hebben we dan wel een aanwijzing dat ook al in de middeleeuwen de afkomst van een wijn er zeker toe deed. En dat er kwaliteiten Rijnwijn bestonden. Zelfs in Utrecht waren wat we nu ‘Bereichen’ zouden noemen bekend! Naast Zell/Deel komt in de rekening van 1531 bovendien ook drie voeder ‘Rijnckgouwer’ voor, wat De Buck identificeert met wijn uit het huidige Anbaugebiet Rheingau. Overigens komt deelwijn nog voor in een toneelstuk van P.C. Hooft en een novelle van Bosboom-Toussaint (tik in ‘deelwijn’ bij Google!).


En dan de bastert. Vele kenners hebben deze benaming verklaard, maar zelden zijn ze het eens. Was het een ‘bastaard’-wijn, een mengsel van niet-gegist druivensap met honing? Of een mengsel van minderwaardige wijn met honing? Of was het gewoon een wijn van de druif bastardo, die ook nu nog voorkomt, onder andere in Portugal en op Madeira? In Portugal maakt de druif een aanzienlijk bestanddeel uit van port, in Madeira werd hij gebruikt voor madeira …De Utrechtse kanunikken deden er ook iets bijzonders mee: hij werd gebruikt in de pastei ….(‘Eten met de broeders in de Dom. Vis, vis en nog eens vis’, door A.J. van Hoven van Genderen in: Jaarboek Oud-Utrecht 2003)

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Willem Willemsz. Lobé van Ostende OR Lobi van Ostende?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Willem Willemsz. Lobé van Ostende OR Lobi van Ostende

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Willem Willemsz. Lobé van Ostende OR Lobi van Ostende


Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Historische gebeurtenissen

  • Graaf Filips III (Oostenrijks Huis) was van 1555 tot 1581 vorst van Nederland (ook wel Graafschap Holland genoemd)
  • In het jaar 1561: Bron: Wikipedia
    • 26 februari » Paus Pius IV creëert achttien nieuwe kardinalen, onder wie de Franse bisschop van Atrecht Antoine Perrenot de Granvelle.
    • 10 maart » Benoeming van kardinaal Antoine Perrenot de Granvelle tot eerste aartsbisschop van Mechelen.
    • 15 mei » Albrecht en Filips IV van Nassau-Weilburg verdelen hun bezittingen, Albrecht krijgt Weilburg en Filips Neuweilnau.
    • 24 augustus » Willem van Oranje en Anna van Saksen treden in het huwelijk.
    • 25 augustus » Willem de Zwijger treedt voor de tweede keer in het huwelijk, deze keer met de vermogende Anna van Saksen. Van haar kinderen blijven Anna, Maurits en Emilia in leven.
    • 2 november » Guido de Brès biedt de Nederlandse Geloofsbelijdenis aan aan de koning van Spanje Filips II. Deze geloofsbelijdenis is nog steeds van kracht in alle calvinistische kerken.


Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Lobé van Ostende OR Lobi van Ostende


Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Gé Lobé, "Stamboom Lobé en verwanten.", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-lobe/I166.php : benaderd 12 januari 2026), "Willem Willemsz. Lobé van Ostende OR Lobi van Ostende (1463-1561)".