Stamboom Anthonius (Ton) Kortekaas » Hendrik I Hertog Van Neder-Lotharingen Graaf Van Arlon En Limburg (1050-1119)

Persoonlijke gegevens Hendrik I Hertog Van Neder-Lotharingen Graaf Van Arlon En Limburg 


Gezin van Hendrik I Hertog Van Neder-Lotharingen Graaf Van Arlon En Limburg

Hij is getrouwd met Adelheid Van Botenstein.

Zij zijn getrouwd in het jaar 1080, hij was toen 30 jaar oud.


Kind(eren):



Notities over Hendrik I Hertog Van Neder-Lotharingen Graaf Van Arlon En Limburg

Hendrik I van Limburg

1059-1118
Hertog van Neder-Lotharingen
Periode 1101-1106
Voorganger Godfried van Bouillon
Opvolger Godfried I
Hertog van Limburg
Periode 1078-1118
Voorganger Udo van Limburg
Opvolger Walram I 'Paganus' van Limburg

Vader Udo van Limburg
Moeder Judith (Jutta) van Luxemburg

Hendrik I (ca. 1070 - 1118) was de oudste zoon van Udo van Limburg en Jutta van Luxemburg, dochter van Frederik van Luxemburg, hertog van Neder-Lotharingen.

Geschiedenis[bewerken]

Hendrik volgde in 1078 zijn vader op als graaf van Limburg. Hij verzette zich in 1094 tegen de benoeming van Arnold I van Loon als voogd van Sint-Truiden voor de bezittingen in het prinsbisdom Metz. Rond 1100 blijkt hij toch samen met Giselbrecht IIvan Duras voogd van Sint Truiden te zijn. Zij stonden bekend als 'de grootste rovers'.[1]

Zelf werd Hendrik in 1095 benoemd tot paltsgraaf van Neder-Lotharingen. Hij volgde zijn hertog Godfried van Bouillon in de Eerste Kruistocht en keerde daarna naar huis terug.

Hendrik kwam 1081 na de dood van Walram II van Arlon in het bezit van de Graafschap van Arlon door zijn familie de kinderloze Udo van Toul Graaf Udo van Heerlen de latere Bisschop van Toul 1052-1069 hij was gehuwd met Gravin Mechthilde van Heerlen uit Arlon, waardoor deze familie de rechten op de Graafschap Arlon verkreeg. Mechthilde van Arlon wordt reeds in 10.. (1700 ?) door Johann Hubner vermeld als gehuwd met Arnold van Aspremont. Als deze Arnold de 1e x was gehuwd met Mathilde dan waren de rechten op de Graafschap Arlon zeer waarschijnlijk naar de heren van Aspremont gegaan. Dus kunnen we aannemen dat dit de Mathilde van Arlon was die de 1e x met Udo Graaf van Heerlen moet zijn gehuwd geweest. Mathilde Comtessa van Heerlen werd vermeld voor 1050 in de "Miracula S.Trudensis" van de Monnik Steppolinus. Zo lezen we ook in het boek van Ute Bader over de heren van Are dat na Udo's dood zijn Allodium Heerlen de zijn Cousin de heer van Are krijgt en Hendrik I van Limburg hier ook wordt genoemd en in 1081 de Graafschap Arlon verkrijgt.

Hertogstitel[bewerken]

Na het overlijden van Godfried van Bouillon benoemde keizer Hendrik IV graaf Hendrik als opvolger en werd hem op kerstdag 1101 de titel van hertog van Neder-Lotharingen en markgraaf van het markgraafschap Antwerpen verleend, waarmee hij in de voetsporen van zijn grootvader Frederik van Luxemburg trad. De hertogstitel van Neder-Lotharingen wordt gezien als 'de parel aan de kroon' van de Limburgers.

Zijn bestuur wordt vooral herinnerd omdat hij de schenking van tienden door Godfried aan Antwerpse kerken, ongedaan maakte. In 1106 moest Hendrik zijn functie opgeven omdat hij trouw bleef aan de afgezette keizer Hendrik IV na de coup van diens zoon, de latere keizer Hendrik V. Hertog Hendrik werd zelfs gevangengezet maar wist te ontsnappen.

In 1108 nam Hendrik paltsgraaf Siegfried gevangen die een complot tegen Hendrik V zou hebben beraamd. Hierdoor kwam Hendrik terug in de gunst van de keizer. Maar in de volgende jaren koos ook Hendrik de kant van de tegenstanders van de koning. Hij vocht mee met de Lotharingse edelen die in 1114 de keizer versloegen bij Andernach. In 1115 was hij een van de aanvoerders van de Lotharingse troepen die de Saksen hielpen tegen de keizer in de slag bij Welfesholz, waar de keizer opnieuw werd verslagen. Op de terugweg veroverden de Lotharingers Münster (stad), en verwoestten ze de palts van Dortmund en een aantal kastelen. In Mainz werd vervolgens een wapenstilstand bemiddeld. Daarna zijn geen bijzonderheden over Hendrik bekend.

Huwelijk en kinderen[bewerken]

Hendrik was getrouwd met de erfdochter van graaf Walram II van Aarlen, vermoedelijk Adelheid geheten.[2] Van Hendrik en Adelheid zijn de volgende kinderen bekend:
Walram I 'Paganus' van Limburg
Agnes (ovl. 1136), gehuwd met Frederik van Putelendorf (twee zoons en een dochter) en daarna met Walo van Veckenstedt
Adelheid (ovl. 6 februari ca. 1145, begraven in Sint-Michael te Bamberg), gehuwd met Frederik van Werl-Arnsberg (ca. 1075 - 1124; een dochter), daarna Kuno van Horburg (geen kinderen) en daarna Koenraad van Dachau (een zoon: Koenraad, hertog van Merano).
Mathilde, gehuwd met Hendrik van Durbuy

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Hendrik I Hertog Van Neder-Lotharingen Graaf Van Arlon En Limburg?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Hendrik I Hertog Van Neder-Lotharingen Graaf Van Arlon En Limburg

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Hendrik I Hertog Van Neder-Lotharingen Graaf Van Arlon En Limburg


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

    Over de familienaam Graaf Van Arlon En Limburg


    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    Marco Kortekaas, "Stamboom Anthonius (Ton) Kortekaas", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-kortekaas/I2574.php : benaderd 27 januari 2026), "Hendrik I Hertog Van Neder-Lotharingen Graaf Van Arlon En Limburg (1050-1119)".