Stamboom Hakkert » Patroclus Roemelingh (1481-1571)

Persoonlijke gegevens Patroclus Roemelingh 


Gezin van Patroclus Roemelingh

(1) Hij is getrouwd met Lucke Funke.

Zij zijn getrouwd

----------------------------------------
Arie Hakkert

De zoon van Arie Hakkert en Hilligje Ruinen, Werner Willem (onderwijzer) was gehuwd met de zus van mijn (paternal) grootvader Gerritdina Johanna Hendrika Muench, dus hun dochter Hilligje Gezina Hakkert (geboren in Nederlands Indie) en mijn vader Johan Muench waren nicht en neef. Mijn grootvader's naam was Lodewijk Karel Philippus Muench gehuwd met Louise Zoe Juliette Mac Gillavry. Hij was administrateur van de suiker omderneming 'Kemanglen' bij Tegal in Centraal Java. My grandparents took 'Tante Hilly' (to me) in when both her parents died on Java. 'Tante Hilly' en haar man 'Oom Jo' Moret took us in when we (my father, pregnant mother, sister and I) arrived 'berooid' in Holland from Indonesia after the War in August 1946. Hilligje Gezina Moret-Hakkert is named after both her grandmothers, Geziena Muench-van Heek and Hilligje Hakkert-Ruinen. Muench (with umlaut) was spelled Munch after the War. If you need more information, you can certainly write me in
Dutch--ik lees en versta het uitstekend, maar schrijven en spreken zijn moeilijker en gaan te langzaam.

Ingrid Frank
QUAY

Kind(eren):

  1. Andres Conrad Roemelingh  1530-> 1589 


(2) Hij is getrouwd met Anna Droeps.

Zij zijn getrouwd


Notities over Patroclus Roemelingh

SURN Roemelingh
----------------------------------------
Arie Hakkert

De zoon van Arie Hakkert en Hilligje Ruinen, Werner Willem (onderwijzer) was gehuwd met de zus van mijn (paternal) grootvader Gerritdina Johanna Hendrika Muench, dus hun dochter Hilligje Gezina Hakkert (geboren in Nederlands Indie) en mijn vader Johan Muench waren nicht en neef. Mijn grootvader's naam was Lodewijk Karel Philippus Muench gehuwd met Louise Zoe Juliette Mac Gillavry. Hij was administrateur van de suiker omderneming 'Kemanglen' bij Tegal in Centraal Java. My grandparents took 'Tante Hilly' (to me) in when both her parents died on Java. 'Tante Hilly' en haar man 'Oom Jo' Moret took us in when we (my father, pregnant mother, sister and I) arrived 'berooid' in Holland from Indonesia after the War in August 1946. Hilligje Gezina Moret-Hakkert is named after both her grandmothers, Geziena Muench-van Heek and Hilligje Hakkert-Ruinen. Muench (with umlaut) was spelled Munch after the War. If you need more information, you can certainly write me in
Dutch--ik lees en versta het uitstekend, maar schrijven en spreken zijn moeilijker en gaan te langzaam.

Ingrid Frank
QUAY
Geboren te Borgele (bij Soest,Dld). Was eerst Franciscaner monnik, daarna Predikant, aanvankelijk zonder vaste standplaats.Van 1527/28, predikant te Diepholz,later aldaar Superintendent (een soort regionale opzichter voor de kerken van de” Nieuwe Leer”.Volgens Mw. de Koster tot op zeer hoge leeftijd niet te vermurwen assistentie te aanvaarden, totdat tegen zijn negenste een vm.kapelaan, die in Farmsum (Groningen)”stond”, hem hulpdiensten kwam bewijzen. Dat is opmerkelijk omdat zijn kleinzoon na lange tijd in Ruinen te hebben “gestaan” naar Farmsum overging. Deze Patroclus, geb. 1575, heeft zijn Opa niet meer meegemaakt, maar mogelijk wel diens assistent en het begrip “Farmsum”was hem derhalve misschien niet helemaal onbekend, hoewel hij pas in 1621 in Farmsum werd beroepen (bron: Corrie Foppes-Arendz).
Corrie Foppes-Arendz voegt daaraan toe:
De herkomst van PATROCLUS als voornaam gaat ver terug, (1481)wanneer ROELOF (ROLF)VON ROMELINGH. rechter in Soest (Westfalen Duitsland) zijn dertiende kind noemt naar de patroonheilige van de Domkerk aldaar,DE HEILIGE PATROCLUS. ROLF was een zoon van LUDEKE VON REMLINGE uit Braunswick.
Wie was de de HEILIGE PATROCLUS ?
PATROCLUS was een Romeins soldaat die tot het Christendom was bekeerd en in 275 op bevel van Keizer AURELIUS aan de Seine werd onthoofd wegens zijn standvastige Christelijke overtuiging.In het stadsmuseum in Vendome (Fr.) hangt een schilderij met een vreselijke marteldood op de brandstapel van de H.Patroclus, maar gezien de overdracht van zijn GEBEENTE als geschenk van de Bisschop bij diens bezoek aan de tien jaar tevoren gestichte kerk in Soest, door de Bisschop als een belangrijke voorpost in Westfalen beschouwd,logenstraft de versie van Vendome.Overigens had deze bisschop BRUNO, (een broer van Keizer Otto de Groote) de relikwieen vier jaar eerder van zijn ambstbroeder in Troyes (Fr.)gekregen.Met het geschenk werd Patroclus de patroonheilige van de Patroklikirche en de stad Soest.Te dateren in 964.
De kerk is later afgebouwd. Wie in de buurt van Soest komt, wordt van ganzer harte aanbevolen een bezoek aan de kerk te brengen.Behalve de relekwieen(zie foto’s)is het vooral interessant om het meer dan grote houten beeld te zien van de Heilige.Niet omdat het een byzondere kunstwaarde heeft (het is in de stijl van de bekende Rolandsbeelden gesneden) maar wel omdat het dateert van 1320 en dus ook al gekend was door die Rolf en dezijnen. Toen ik er voor de eerste keer was, vond ik dat een indrukwekkende gedachte.
Deze gegevens heb ik voor het merendeel uit het boekje “St.Patroklikirche in Soest”,samengesteld door Eberhard Linnhof in de serie”Die Blauen Bucher”.Nu ik toch met de kerk in Soest bezig ben en in onze familie de Reformatie nogal een rol speelt, neem ik nog enige alinea (in een vrije vertaling over):
“Aan de deur van de “Munster” sloeg op 20 November de Dominikaner Monnik THOMAS BORCHWEDE een uit 22 Stellingen bestaande geloofsbelijdenis aan en eiste van de z.g. Stiftsherren dse annaame van de nieuwe geloofsleer-----Als predikant=monnik hield hij op Zon- en Feestdagen in de Petrikkirche, die inmiddels hoofdkerk van Soest was, zijn belangrijke preken, waarin hij de nieuwe leer verkondigde. Hij vond bij de bevolking een grote aanhang, gehoorzaamde zijn meerderen niet meer en zo voltrok zich een breuk met de Katholieke Kerk.OOK ANDERE KATHOLIEKE GEESTELIJKE PREEKTEN IN DE ANDERE KERKEN VAN DE STAD DE NIEUWE LEER .(Eindecitaat).
Waarom dit citaat en de met grote letters aangegeven laatste zin ? Omdat onze eigenste PATROCLUS, die Franciskaner Monnik was eveneens was gegrepen door de Nieuwe Leer en, weliswaar iets eerder, in ieder geval voor 1527,uit de Kerk is getreden. Mevrouw de Koster uit Amsterdam,ook een Romelingh-speurder, maar naar een andere tak, vertelde me de bij het voorgaande aansluitende verhaal: toen Patroclus aan zij meerderen en medebroeders te kennen gaf de Nieuwe Leer aan te hangen en het Klooster te willen verlaten, deden zij hem vriendelijk uitgeleide en gaven hem zelfs een brief mee (ter aanbeveling) voor een adres onderweg. De tocht was kennelijk lang en vermoeiend en onze voorvader sukkelde op een gegeven moment van zijn rijdier en met hem zijn tas met geschriften. Daarbij viel de brief van zijn kloosteroverste leesbaar open en wat bleek de “aanbeveling”?”Neemt hem gevangen en doodt hem!!!”Patroclus heeftin de ontdekking vermoedelijk een Vingerwijzing Gods gezien en het adres niet aangedaan.”En hij leefde nog lang (hij werd 90 jaar)en gelukkig ? In ieder geval kon er nu worden gehuwd en nakomelingschap verwekt. Daardoor is de naam PATROCLUS tot op de huidige dag doorgegeven.
Hoe weten we dit alles? Het verhaal wil dat op een gegeven moment (plm.1920?) een Nederlandse Romelingh in Denemarken reizende door een hevige kiespijn werd overvallen en in Koge, waar hij op dat ogenblik was, terecht kwam bij een tandarts (Erik?) Romelingh (met een schuin streepje door de O). Die man bleek over een stamboom te beschikken met alle takken van de familie (die inmiddels over Europa en Amerika waren uitgezworven). Zo werd ook de patient getraceerd en hij kreeg een afschrift van de stukken mee.Waarvan overigens vele copieen zijn gemaakt. Ik bezit een paar van die rollen en put mijn gegevens daaruit.Ik stel mij voor een rechte lijn te trekken vanaf de eerste PATROCLUS naar LUBBERTUS PATROCLUS, geb 1 Februari 1788,gest. 9 Oct. 1857, onze Over Over Grootvader (“Ons” is de generatie van plm .1920).
Maar eerst dient dan nog genoemd te worden ons aller Familiecronikeur: Drs.O.D.J Roemelingh,die veel speurwerk heeft verricht en over zijn bevindingen heeft gepubliceerd. Daar moet men niet te licht over denken want het natrekken van vele generaties kan veelal (en zeker in de vroegste tijden) uitsluitend plaats vinden aan de hand van Notariele of andere ambtelijke akten. Die bronnen zijn soms over hele gebieden verspreid en het opzoeken vergt veel tijd en kennis. De byzonderheden die bij diverse generaties worden vermeld zijn van zijn hand.We mogen hem dus wel zeer erkentelijk zijn voor zijn “sneupers” activiteiten.Hij is daardoor onze vraagbaak en gezaghebbende.DANK dus aan OTTO ROEMELINGH!!!!!

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Patroclus Roemelingh?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Patroclus Roemelingh

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Patroclus Roemelingh

Patroclus Roemelingh
1481-1571

(1) 
(2) 

    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

    Aanknopingspunten in andere publicaties

    Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

    Historische gebeurtenissen

    • Graaf Filips III (Oostenrijks Huis) was van 1555 tot 1581 vorst van Nederland (ook wel Graafschap Holland genoemd)
    • In het jaar 1571: Bron: Wikipedia
      • 7 oktober » Slag bij Lepanto, waarin de Turkse vloot door de christelijke alliantie werd verslagen.
    

    Dezelfde geboorte/sterftedag

    Bron: Wikipedia


    Over de familienaam Roemelingh


    De publicatie Stamboom Hakkert is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    A. Hakkert , "Stamboom Hakkert", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-hakkert/I3717.php : benaderd 3 januari 2026), "Patroclus Roemelingh (1481-1571)".