Stamboom Glasmeier (Dld) » Geertruij Cornelisse Baars (1696-????)

Persoonlijke gegevens Geertruij Cornelisse Baars 


Gezin van Geertruij Cornelisse Baars

Zij is getrouwd met Wouter Arijse van Doorn.

Zij zijn getrouwd.


Kind(eren):

  1. Jacob van Doorn  1733-1793 


Notities over Geertruij Cornelisse Baars

Details of selected personDetails of selected person

1. Cornelis NN, geb. ca. 1535.

Vermoedelijke stamvader van het geslacht Baers, waarbij slechts zijn zoon Pieter Cornelisz zich Baers noemt. De andere zoons noemen zich Sebastiaen Cornelisz Schuytenaer en Adriaen Cornelisz Schipper. Wellicht was ook Jan Cornelisz de Snees een zoon van hem. Daar zijn zoons te Puttershoek vermeld worden, zal ook Cornelis vrijwel zeker aldaar gewoond hebben.

Hij trouwde met Elisabeth (Lijsken) NN.

2. Pieter Cornelisz Baers, geb. ca. 1565, ovl. 06.1629/24.03.1637, van beroep visser.

Woonde te Puttershoek, wordt 1619/21 vermeld als pachter van de visrechten op de Oude Maas onder Oud-Beijerland, die van 1622/31 aan (zijn zoon) Pieter Baers verpacht werden. De te Puttershoek onder patroniem Pieter Cornelisz vermelde persoon is vrijwel zeker dezelde als Pieter Cornelisz Baers. Zijn oudste zoon Cornelis Pietersz draagt naast de naam Baers vaak de alias (de oude) Hoogheyt, evenals diens zoon DirckCornelisz (de) Hoogheyt. Pieters zoon Jan noemt zich Baers, terwijl zoon Pieter Baers ook wel Pieterman genoemd wordt.

Hij trouwde met NN.

3. Pieter Pietersz Baers, ook bekend als Pieterman, geb. ca. 1592 in Oud-Beijerland (ca. 28 jaar in 1620), ovl. 01.01/16.01.1667 in Oud-Beijerland, van beroep zalmvisser, aannemer.

Pieter nam in zijn jonge jaren werk aan, bv. in 1619 de aanleg van een 440 m lange dam ten noorden van de Goidschalkoordse gorzen. Ook was hij 1622/24 betrokken bij de aanleg van de haven en de hoofden te Oud-Beijerland. Zijn eigenlijke beroep was echter visser. Hij pachtte 1622 de visrechten op de Oud-Beijerlandse kreek voor 5 jaar, daarna op de Oude Maas en het Spui onder Oud- en Nieuw-Beijerland eveneens voor 5 jaar. Pieter was verschillende keren in processen verwikkeld, o.a. betreffend belasting over de zalmverkoop.

Hij trouwde met Lydewey Cornelisdr Rooster, getrouwd ca. 1620 in Oud-Beijerland, (dochter van Cornelis Cornelisz Rooster en Trijntje Centen) ovl. na 09.04.1646. Weduwe van Arien Ariensz, visser en eigenaar van een huis in de Linchoek, dat in 1624 nog op de naam van Ariens erfgenamen stond. Lydewey maakt met Pieter 09.04.1646 een testament, zij ziekelijk van lichaam, in een stoel zittende, nochtans bijhaar verstand. De langstlevende moest voor onderhoud en scholing van de kinderen zorgen. Bij meerderjarigheid of huwelijk moesten de kinderen een goede uitzet en 150 gulden ontvangen.

Zalm werd op de rivier gevist met een

vrij platte boot, een zgn. zalmschouw

4. Cornelis Pietersz Baers, geb. ca. 1620 in Oud-Beijerland, ovl. 05.1659/16.01.1667 in Oud-Beijerland, van beroep zalmvisser.

Cornelis was zalmvisser, zoals zijn vader. Er zijn slechts weinig acten over hem gevonden. Hij kocht kort na zijn eerste huwelijk een huis aan de zuidzijde van de Hoogstraat (Oostdijk) voor f 550,-. Dit huis werd door hem bewoond, later door zijn weduwe en vervolgens door zijn zoon. In 1659 kocht hij een huis in de Linckhoek voor f 200,-. Hij trouwde (1) 27.04.1642 te Oud-Beijerland Ariaentje Cornelisdr.

Hij trouwde (2) met Machteld Laurensdr van den Bloesem, getrouwd 17.01.1644 in Oud-Beijerland, geb. voor 1618 in Oud-Beijerland, (dochter van Laurens Jansz van den Bloesem, scheepstimmerman te Oud-Beijerland, en Jannetje Voctoorsd) begraven 01.05.1694 in Oud-Beijerland (kerk, grote klok overluid). Machtelts vader had vermogende familieleden in Amsterdam, die hun geld verdiend hadden met een graanhandel op Rusland en de Oostzeelanden. De familie voerde vanwege dit vermogen een proces voor het Hof van Holland 1679/80 tegen heer Lodewijk de Bas, over de nalatenschap van diens tweede vrouw Maria Jacobsdr van Stralen, die van moederszijde o.a. 2,5 ton (!) goud had geërfd. Ze wonnen dit proces in eerste instantie wel, maar na een reeks verdere processen tot voor de Hoge Raad, werd er maar een zeer bescheiden deel van het totale vermogen, voornamelijk onroerend goed, aan Machteld en haar aanhang toegewezen.

5. Laurens Cornelisse Baars, geb. ca. 1650 in Oud-Beijerland, begraven 06.04.1728 in Oud-Beijerland (grote klok, overluid), van beroep zalmvisser, fruitteler.

Laurens was evenals zijn vader en grootvader zalmvisser. Omstreeks 1690 was de zalmvisserij op de plaat "de Beer"bij Oud-Beijerland ten einde, de gronden waren verland en daardoor ongeschikt geworden. Laurens heeft zich ook met de fruitteeld bezig gehouden, hij bezat boomgaarden in de polders Oud- en Nieuw-Beijerland. Ondanks de teruggang van de visserij kon hij zijn leven op de oude voet voortzetten en hij is niet in financiële problemen geraakt.

Hij trouwde met Maria Matthijse Berck, getrouwd 02.05.1687 in Oud-Beijerland (otr), geb. in Sliedrecht, (dochter van Matthijs Huymansz Berck, meester timmerman te Sliedrecht, en Lijntje Corstiaensd Hartogh) begraven 14.07.1701 in Oud-Beijerland (grote klok). Maria Berck (reeds ernstig ziek) en Laurens Baars maken op 23.06.1701 een testament. In dit testament wordt merkwaardigerwijze het zgn. aasdomserfrecht toegepast, waarbij ook de ouders van hun kinderen erven. Dit erfrecht gold aanvankelijk alleen ten noorden van de Maas en IJssel, ten zuiden daarvan was het schependomserfrecht van toepassing, waar de vererving alleen in neergaande lijn plaatsvindt.

6. Matthijs Laurensse Baars, gedoopt 04.04.1690 in Oud-Beijerland, begraven 21.10.1748 in Oud-Beijerland (grote klok overluid), van beroep vlasser.

Kocht in 1722 een huis, schuur en vuurhuisin de Grimhoek voor 368 gulden. Hier legde hij de grondslag voor het vlasserijbedrijf, dat na hem nog door 4 generaties van de oudste familietak tot het einde van de 19e eeuw is voorgezet. Werd in 1720 kerkelijk vermaand vanwege dobbelen en spelen.

Hij trouwde met Neeltje Cornelisdr in 't Veld, getrouwd 13.02.1715 in Oud-Beijerland, gedoopt 27.05.1696 in Oud-Beijerland, (dochter van Cornelis Leenderts in 't Veld, vlasser te Oud-Beijerland, en Maria Teunisse Roos) ovl. 06.04.1779 in Mijnsherenland (aang.). Neeltje heeft haar eerste man 31 jaar overleefd. In 1750 kreeg ze vergunning voor het verkopen van brandewijn, azijn en boter. In 1770 hertrouwd met Ary Imansz Kamp, beiden 74 jaar oud.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Geertruij Cornelisse Baars?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Geertruij Cornelisse Baars

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Geertruij Cornelisse Baars

Geertruij Cornelisse Baars
1696-????



Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Historische gebeurtenissen



Dezelfde geboorte/sterftedag

Bron: Wikipedia


Over de familienaam Baars

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Baars.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Baars.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Baars (onder)zoekt.

Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
Fons Glasmeier, "Stamboom Glasmeier (Dld)", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-glasmeier-dld/I149690.php : benaderd 2 februari 2026), "Geertruij Cornelisse Baars (1696-????)".