Stamboom De Klark » Berend Schonewille (1806-1877)

Persoonlijke gegevens Berend Schonewille 


Gezin van Berend Schonewille

(1) Hij is een partner van Elisabeth Keizer.

Ze werden partners in het jaar 1828 te Hollandscheveld, gemeente Hoogeveen, Drente, Nederland, hij was toen 21 jaar oud.


(2) Hij is getrouwd met Femmechien Jans Imberg.

Zij zijn getrouwd op 9 april 1836 te Hoogeveen, Drente, Nederland, hij was toen 29 jaar oud.Bron 4

Het voorgenomen huwelijk van Berend Schonewille en Femmechien Imberg werd afgekondigd op 19 en 26 juli 1835 te Hoogeveen en Zuidwolde.
De moeder van de bruidegom en de vader van de bruid waren aanwezig en verleenden hun toestemming.
Getuigen waren Jan Jans Padding, oud 61 jaar, arbeider, Harm Padding, oud 57 jaar, blokemaker, Harm Warmels Albertuszoon, oud 29 jaar,
rentmeester en Jan Smit Deddenzoon, oud 22 jaar, kantoorbediende, allen wonende te Hoogeveen.
De moeder van de bruidegom verklaarde niet te kunnen schrijven als hebbende zulks niet geleerd.

Femmechien had een
. Certificaat van Onvermogen.
De BURGEMEESTER van de Gemeente Zuidwolde Certificeert bij dezen, op het getuigenis van Albert Geerts Dijkman, van beroep landbouwer wonende te Zuidwolde en van Jan Kaspers, van beroep onderwijzer, wonende te Zuidwolde, dat de persoon van Femmechien Jans Imberg, van beroep zonder, wonende te Zuidwolde, onvermogend is om de kosten der Acten, Bewijzen en Schrifturen, benoodigd tot het voltrekken van een wettig Huwelijk, te kunnen betalen, en dat dezelve mitsdien is vallende in de termen van Art. 8 van het Besluit van den 26 Mei 1824, (Staatsblad No. 35.)
Zuidwolde den 20 Julij 1835
De BURGEMEESTER voornoemd,
Naamteekeningen der Getuigen (get.) onleesbaar
H.Dijkman
Kaspers

Notities over Berend Schonewille

Berend kreeg 2 zonen uit een relatie met Elisabeth Keizer:
1. Hendrik Schonewille geboren op zaterdag 20 december 1828 om 06:00 uur in Hollandscheveld, gemeente Hoogeveen, Drente, Nederland. Van de geboorte is aangifte gedaan op maandag 22 december 1828 door Berend Schonewille. Getuigen waren Watze Jans Wolde, oud 37 jaar, veldwachter en Bartholomeus Christiaan Travers, oud 34 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Hoogeveen.
Berend Schonewille verklaarde dat hij de vader was en dat hij niet kon schrijven.
Hendrik is geboren ten huize van zijn ouders Hollandscheveld , wijk A, huis nr. 140.
Hendrik is overleden op woensdag 25 februari 1829 om 06:00 uur in Hollandscheveld, gemeente Hoogeveen, Drente, Nederland, 2 maanden oud. Van het overlijden is aangifte gedaan op woensdag 25 februari 1829. Het overlijden van Hendrik Schonewille, erkende zoon van Berend Schonewille en Elisabeth Keizer, werd aangegeven door Geert Roelofs Raak, oud 35 jaar, onderwijzer der jeugd en Bartholomeus Christiaan Travers, oud 35 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Hoogeveen. De eerste buur, de tweede bekende der ouders.
Hendrik is overleden ten zijn ouders huize Hollandscheveld, wijk A, huis nr. 140.
2. Hendrik Schonewille, geboren Keizer geboren op zaterdag 17 juli 1830 om 24:00 uur in Hollandscheveld, gemeente Hoogeveen, Drente, Nederland. Van de geboorte is aangifte gedaan op dinsdag 20 juli 1830 door Berend Schonewille, oud 24 jaar, abeider, die verklaarde de vader te zijn. Getuigen waren Hendrikus Bremer, oud 42 jaar, winkelier en Bartholomeus Christiaan Travers, oud 36 jaar, zaakwaarnemer, beiden wonende te Hoogeveen. De vader verklaarde niet te kunnen schrijven.
Hendrik is geboren ten huize van Berends ouders Hollandscheveld, wijk A, huis nr. 143b.
In de marge van de geboorteakte staat genoteerd:
Het kind in nevenstande acte bedoeld is ten gevolge van bekomene kennisgeving van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Epe, Provincie Gelderland bij missive van den tweeden februarij achttienhonderd vijf en vijftig nommer negen en tachtig erkend door Elisabeth Keizer als uit haar geboren, bij acte aldaar opgemaakt den vijf en twintigsten februarij achttienhonderd vier en vijftig.
Hoogeveen den derden Maart achttienhonderd vijf en vijftig. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Hoogeveen. (geteekend) C.Steenbergen.
Akte van erkenning te Epe opgemaakt in bijzijn van Gerrit van Laar, oud 51 jaar, ambtsbode,wonende te Epe en Peter Jonker, oud 45 jaar, veldwachter, wonende te Oene, gemeente Epe. Akte nr. 34, dato 25 februari 1854, de trouwdag van Hendrik, die verder als Hendrik (de) Keizer door het leven ging.
Hendrik is overleden op maandag 14 juni 1915 om 16:00 uur in Brummen, Gelderland, Nederland, 84 jaar oud. Van het overlijden is aangifte gedaan op dinsdag 15 juni 1915 door Harmen van Delden, oud 34 jaar, fabrieksarbeider en Antonie Woerdtman, oud 35 jaar, kleermaker, beiden wonende te Brummen.

. NATIONALE MILITIE.
Provincie Drenthe.
CERTIFICAAT.
De GOUVERNEUR van de provincie DRENTHE verklaart, dat Berend Schonewille, geboren te Hoogeveen den 26 October 1806, van beroep arbeider, zoon van Hendrik Christiaans (overleden) en van Metje Berends Faken van beroep arbeidster wonende te Hoogeveen, binnen de gemeente van Hoogeveen voor de Nationale Militie is ingeschreven; dat aan hem vervolgens bij de Loting is ten deele gevallen het nummer 44 (1825), hetwelk tot heden niet opgeroepen zijnde, hem tot genen dienst heeft verpligt.
Gegeven te Assen, den 27 Februarij 1835
De GOUVERNEUR voornoemd,
(get.) van Ewijck
Signalement niet ingevuld.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Berend Schonewille?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!


Tijdbalk Berend Schonewille

  Deze functionaliteit is alleen beschikbaar voor browsers met Javascript ondersteuning.
Klik op de namen voor meer informatie. Gebruikte symbolen: grootouders grootouders   ouders ouders   broers-zussen broers/zussen   kinderen kinderen

Voorouders (en nakomelingen) van Berend Schonewille


    Toon totale kwartierstaat

    Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

    • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
    • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
    • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



    Visualiseer een andere verwantschap

    Bronnen

    1. Doopboek Nederduits Gereformeerde Kerk Hoogeveen. DTB 65, blz. 93.
    2. Overlijdensakte gemeente Hoogeveen . Akte nr. 99.
    3. Overlijdensakte.
    4. Huwelijksakte gemeente Hoogeveen. Akte nr. 14.

    Historische gebeurtenissen

    • De temperatuur op 26 oktober 1806 lag rond de 8,0 °C. De wind kwam overheersend uit het zuiden. Typering van het weer: zeer betrokken. Bron: KNMI
    • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
    • In het jaar 1806: Bron: Wikipedia
      • 1 januari » De Franse republikeinse kalender wordt afgeschaft. De gregoriaanse kalender wordt opnieuw ingevoerd.
      • 5 juni » De Bataafse Republiek wordt het Koninkrijk Holland.
      • 6 augustus » Het Heilige Roomse Rijk wordt ontbonden.
      • 25 augustus » Voor één jaar de nationale feestdag van het door Napoleon ingestelde Koninkrijk Holland.
      • 15 december » Het leger van Napoleon Bonaparte bezet Warschau.
    • De temperatuur op 9 april 1836 lag rond de 8,0 °C. De wind kwam overheersend uit het zuid-zuid-oosten. Typering van het weer: omtrent helder. Bron: KNMI
    • De Republiek der Verenigde Nederlanden werd in 1794-1795 door de Fransen veroverd onder leiding van bevelhebber Charles Pichegru (geholpen door de Nederlander Herman Willem Daendels); de verovering werd vergemakkelijkt door het dichtvriezen van de Waterlinie; Willem V moest op 18 januari 1795 uitwijken naar Engeland (en van daaruit in 1801 naar Duitsland); de patriotten namen de macht over van de aristocratische regenten en proclameerden de Bataafsche Republiek; op 16 mei 1795 werd het Haags Verdrag gesloten, waarmee ons land een vazalstaat werd van Frankrijk; in 3.1796 kwam er een Nationale Vergadering; in 1798 pleegde Daendels een staatsgreep, die de unitarissen aan de macht bracht; er kwam een nieuwe grondwet, die een Vertegenwoordigend Lichaam (met een Eerste en Tweede Kamer) instelde en als regering een Directoire; in 1799 sloeg Daendels bij Castricum een Brits-Russische invasie af; in 1801 kwam er een nieuwe grondwet; bij de Vrede van Amiens (1802) kreeg ons land van Engeland zijn koloniën terug (behalve Ceylon); na de grondwetswijziging van 1805 kwam er een raadpensionaris als eenhoofdig gezag, namelijk Rutger Jan Schimmelpenninck (van 31 oktober 1761 tot 25 maart 1825).
    • In het jaar 1836: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 2,9 miljoen inwoners.
      • 23 februari » Slag om de Alamo: Het Mexicaanse leger behaalt een pyrrusoverwinning op de Texanen onder bevel van de kolonisten Davy Crockett en Jim Bowie.
      • 5 maart » Samuel Colt maakt de eerste revolver voor massaproductie (.34-kaliber).
      • 21 april » De Republiek Texas boekt een overwinning op Mexico in de Slag bij San Jacinto. Antonio López de Santa Anna wordt gevangengenomen.
      • 1 juni » Charles Darwin komt aan in Kaapstad.
      • 15 juni » Arkansas wordt de 25ste staat van de Verenigde Staten van Amerika.
      • 28 december » Spanje erkent de onafhankelijkheid van Mexico.
    • De temperatuur op 3 april 1877 lag rond de 10,3 °C. Er was 1 mm neerslag. De winddruk was 1 kgf/m2 en kwam overheersend uit het zuid-zuid-oosten. De luchtdruk bedroeg 75 cm kwik. De relatieve luchtvochtigheid was 93%. Bron: KNMI
    • Koning Willem III (Huis van Oranje-Nassau) was van 1849 tot 1890 vorst van Nederland (ook wel Koninkrijk der Nederlanden genoemd)
    • Van 27 augustus 1874 tot 3 november 1877 was er in Nederland het kabinet Heemskerk - Van Lijnden van Sandenburg met als eerste ministers Mr. J. Heemskerk Azn. (conservatief) en Mr. C.Th. baron Van Lijnden van Sandenburg (AR).
    • Van 3 november 1877 tot 20 augustus 1879 was er in Nederland het kabinet Kappeijne van de Coppello met als eerste minister Mr. J. Kappeijne van de Coppello (liberaal).
    • In het jaar 1877: Bron: Wikipedia
      • Nederland had zo'n 4,0 miljoen inwoners.
      • 4 maart » Pjotr Iljitsj Tsjaikovski's ballet Zwanenmeer heeft zijn eerste uitvoering.
      • 28 april » In Rotterdam wordt de Willemsspoorbrug over de Nieuwe Maas in gebruik genomen.
      • 20 juni » Alexander Graham Bell zet de eerste commerciële telefoondienst op in Hamilton, Ontario.
      • 18 augustus » De Amerikaanse astronoom Asaph Hall ontdekt de manen van Mars. Hij noemt ze Phobos en Deimos.
      • 2 december » Voor het eerst wordt zuurstof vloeibaar gemaakt, door Louis-Paul Cailletet.
      • 6 december » Thomas Edison maakt de eerste geluidsopname.

    Over de familienaam Schonewille


    De publicatie Stamboom De Klark is opgesteld door .neem contact op
    Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
    J. de Klark, "Stamboom De Klark", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-de-klark/I8850.php : benaderd 6 februari 2026), "Berend Schonewille (1806-1877)".