31-10-1626 Ondertrouw Claas de Cort en Isabella de Quaey in Amsterdam
Compareerden als vooren Claas de Cort, van Meegen, schoenmaecker,
wed[uwnae]r van Trijntie Jacobs, woon[ende] 1 1/2 an* in de Calv[er]straet, wiens
geboden mede totUtrecht gaen moeten, en[de] Ysabelle
de Qua, van Ravensteyn**, out 21 jaer***, geen ouders
hebben****, geas[sistee]rt met haer broeder Jan de Quae, woon[ende] 1 1/2 an*
op 't Waeter*****li-marge: NB / acte op Utrecht / v[er]leent omme / te trouwen den ******
* bij akten uit deze tijd was men gewoon de voorafgaande verblijfsduur in Amsterdam te vermelden; aanstaande bruiden en bruidegoms die relatief kort in Amsterdam woonden moesten hun voorgenomen huwelijk ook in de voorgaande woonplaats laten afkondigen en daarvan bewijs vertonen, om te voorkomen dat ze konden 'vluchten' voor bezwaarmakers in de vorige woonplaats. In dit geval woonden zowel de aanstaande bruidegom als de aanstaande bruid sinds anderhalf jaar in Amsterdam. De reden om de bruidegom zijn voorgenomen huwelijk ook in Utrecht te laten afkondigen heeft vermoedelijk te maken met het feit dat zij waarschijnlijk in Utrecht wilden gaan trouwen.
** Ravensteyn was destijds een zelfstandig gebied dat buiten de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden viel
*** bij de bruidegom is geen leeftijd vermeld, omdat deze vanwege zijn eerdere huwelijk al door het huwelijk meerderjarig was geworden
**** bedoeld werd dathaar ouders, die gezien haar minderjarigheid toestemming zouden moeten verlenen, niet meer in leven waren
***** op 't Waeter = het huidige Damrak
****** deze inschrijving is een ondertrouwinschrijving en dus niet het huwelijk; gelet op deze aantekening was de bedoeling dat zij een bewijs zouden krijgen van hun onverhinderde huwelijksaankondigingen in Amsterdam om vervolgens in Utrecht te kunnen trouwen; de huwelijksdatum ligt normaliter rond de twee tot drie weken na de ondertrouw (na tenminste drie opeenvolgende zondagen)
Jan de Quaij | ||||||||||
De getoonde gegevens hebben geen bronnen.