Stamboom de Bruijn » Wilhelmus Koenen (± 1749-< 1775)

Persoonlijke gegevens Wilhelmus Koenen 

  • Hij is geboren rond 1749.
    Bij de geboorteaangifte van Wilhelmus waren de volgende getuigen aanwezig: Wilhelmus Koenen, Maria Elisabeth Koenen en Petronella Meijers. Hij is gedoopt vóór 1749 in Nieuwstad (Echt-Susteren?).
  • Hij werd gedoopt voor 1749 in Nieuwsrad.
  • Beroep: militair.
    Soldaat in het bataljon van de generaal Deutz in t garnizoen te Zutphen
  • Hij is overleden voor 1775.
    Wilhelmi is overleden vóór 1775.
  • Deze gegevens zijn voor het laatst bijgewerkt op 12 maart 2024.

Gezin van Wilhelmus Koenen

Hij is getrouwd met Anna Maria Krusen.

Toestemming voor het huwelijk is 4 augustus 1769 verkregen te Grave.

Zij zijn getrouwd op 30 augustus 1769 te Grave.

trouwde, 25 jaar oud, op 30-08-1769 in Grave met Wilhelmi Koenen, minstens 20 jaar oud, nadat zij op 04-08-1769 in Grave in ondertrouw zijn gegaan. Bij het burgerlijk huwelijk van Anna en Wilhelmi waren de volgende getuigen aanwezig: Joanna Maria Bragart (1746-1782) en Johannes van den Akker (geb. vóór 1749).
==================================================

Anna:
(1) trouwde, 25 jaar oud, op 30-08-1769 in Grave met Wilhelmi Koenen, minstens 20 jaar oud, nadat zij op 04-08-1769 in Grave in ondertrouw zijn gegaan. Bij het burgerlijk huwelijk van Anna en Wilhelmi waren de volgende getuigen aanwezig: Joanna Maria Bragart (1746-1782) en Johannes van den Akker (geb. vóór 1749). .

(2) trouwde, 31 jaar oud, op 20-09-1775 in Grave met Johannes Franciscus Swarts, Swaerts, 24 jaar oud. Bij het burgerlijk huwelijk van Anna en Johannes waren de volgende getuigen aanwezig: Josephus Wondelie en Henrica van Meer of Neer (geb. vóór 1757). Johannes is een zoon van Joannes Swarts, Swaerts en Joanna Elisabeth Hovens, Hogens. Bij de geboorteaangifte van Johannes waren de volgende getuigen aanwezig: Leonardus (Lundert) Hovens (1690-na 1763) [grootvader moederszijde] en Antonetta Arts Hermens Schamp (geb. vóór 1706).

[grootvader moederszijde]
Maria Bragart was hierbij getuige.
Johannes van den Akker was hierbij getuige.

Kind(eren):



Notities over Wilhelmus Koenen

Wilhelmi Koenen
Beroep: Soldaat in het bataljon van de generaal Deutz in t garnizoen te Zutphen

Nieuwstadt
Nieuwstadt doet zijn intrede in de geschiedenis in 1242 en blijkt in 1277 een Gelderse stad te zijn, welke al stadsrecht in haar bezit heeft. In datzelfde jaar zien we het stadszegel van deze stad gebruikt bij een overeenkomst tussen Hendrik van Gelder en zijn neefje Reinoud, graaf van Gelder.

De plattegrond van Nieuwstadt toont aan dat het een gestichte stad is: op de rechthoekige markt komen alle straten, die rechtlijnig zijn, uit. De stichting vond plaats 'bij of te Helsene'. Dit duidt op ofwel een landbouwnederzetting met die naam ofwel dat het gesticht werd binnen het grote woud, dat later onder namen als Hout en Els in Nieuwstadt bekend bleef.

Van Gelre tot Guliks
De plaats werd al in de eind dertiende eeuwse rijmkroniek genoemd in de aanloop naar de bekende slag van Woeringen. We zien hier dat de graaf van Gelder zijn heil zocht binnen de vesting Nieuwstadt. De belangen van de graaf en later hertog van Gelder waren verzameld in de 'hof te Nieuwstadt' en deze was verbonden aan huize Witham, waarvan het grondgebied weliswaar binnen de versterking lag, maar gescheiden van het stadje door de Geleenbeek.
Het rechtsgebied van Nieuwstadt maakte deel uit van Gelre en was vanaf 1275 een exclave van Gelre, een gebied dat niet grensde aan enig ander Gelders gebied. Vanaf eind vijftiende eeuw kan men zelfs spreken van een Gelderse enclave in Guliks gebied: alle aangrenzende gebieden waren Guliks.

Lakenindustrie
Dat in Nieuwstadt de lakenindustrie aan het einde van de middeleeuwen bloeide, blijkt wel uit het gewandhuis op de markt en de volmolen. Het gewandhuis diende ook als stadhuis op de bovenverdieping. Op de begane grond, die open was, werd laken verhandeld. Voor het overige gold evenals in de aangrenzende stadjes, dat de bevolking grotendeels afhankelijk was van de landbouw.

Stad Nieuwstadt
Met de stichting van de stad werd ook de kerk van Nieuwstadt gebouwd, eind dertiende, begin veertiende eeuw. In deze tijd verdrong de gotiek het romaans. Toch kan men nog van een laat romaanse kerkgebouw spreken, ook wel Romanogotiek genoemd. Samen met de munsterkerk van Roermond vormt zij een belangrijk voorbeeld van deze laat middeleeuwse bouwstijl. Bijzonder is de symbolische waarde van het schuin geplaatste koor. Bijzonder is ook dat het westwerk tot in de negentiende eeuw geen hoog opgaande toren heeft gehad; de klokken bevonden zich vóór de kerkvergroting in de twintiger jaren der twintigste eeuw in een lager gedeelte terplaatse van het tegenwoordige laatste trafee van het middenschip.
De vesting Nieuwstadt werd in de zestiende eeuw voor het laatst hersteld. Ondanks de vele tegenslagen bleven van de vestingwerken de wal en poorten bestaan. Nu nog zijn ze in het stratenbeeld grotendeels terug te vinden.
In 1982 werd de woonkern Nieuwstadt en een gedeelte van het gebied samengevoegd met de gemeenten Roosteren en Susteren. Deze laatste gemeente Susteren werd in 2003 samengevoegd met de gemeente Echt.

Heeft u aanvullingen, correcties of vragen met betrekking tot Wilhelmus Koenen?
De auteur van deze publicatie hoort het graag van u!

Voorouders (en nakomelingen) van Wilhelmus Koenen

Wilhelmus Koenen
± 1749-< 1775

1769

Via Snelzoeken kunt u zoeken op naam, voornaam gevolgd door een achternaam. U typt enkele letters in (minimaal 3) en direct verschijnt er een lijst met persoonsnamen binnen deze publicatie. Hoe meer letters u intypt hoe specifieker de resultaten. Klik op een persoonsnaam om naar de pagina van die persoon te gaan.

  • Of u kleine letters of hoofdletters intypt maak niet uit.
  • Wanneer u niet zeker bent over de voornaam of exacte schrijfwijze dan kunt u een sterretje (*) gebruiken. Voorbeeld: "*ornelis de b*r" vindt zowel "cornelis de boer" als "kornelis de buur".
  • Het is niet mogelijk om tekens anders dan het alfabet in te voeren (dus ook geen diacritische tekens als ö en é).



Visualiseer een andere verwantschap

De getoonde gegevens hebben geen bronnen.

Aanknopingspunten in andere publicaties

Deze persoon komt ook voor in de publicatie:

Historische gebeurtenissen

  • De temperatuur op 30 augustus 1769 lag rond de 16,0 °C. De wind kwam overheersend uit het zuid-zuid-oosten. Typering van het weer: omtrent helder. Bijzondere weersverschijnselen: dauw. Bron: KNMI
  • Erfstadhouder Prins Willem V (Willem Batavus) (Huis van Oranje-Nassau) was van 1751 tot 1795 vorst van Nederland (ook wel Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden genoemd)
  • In het jaar 1769: Bron: Wikipedia
    • 19 mei » Kardinaal Giovanni Vincenzo Antonio Ganganelli wordt gekozen tot Paus Clemens XIV
    • 28 mei » Bisschopswijding van Paus Clemens XIV in Rome.
    • 4 juni » Kroning van Paus Clemens XIV in Rome.
    • 2 november » Pioniers van een Spaanse expeditie, onder wie José Francisco Ortega en geleid door ene Don Gaspar de Portola, ontdekten de Golden Gate nabij San Francisco.

Over de familienaam Koenen

  • Bekijk de informatie die Genealogie Online heeft over de familienaam Koenen.
  • Bekijk de informatie die Open Archieven heeft over Koenen.
  • Bekijk in het Wie (onder)zoekt wie? register wie de familienaam Koenen (onder)zoekt.

De publicatie Stamboom de Bruijn is opgesteld door .neem contact op
Wilt u bij het overnemen van gegevens uit deze stamboom alstublieft een verwijzing naar de herkomst opnemen:
W. de Bruijn, "Stamboom de Bruijn", database, Genealogie Online (https://www.genealogieonline.nl/stamboom-de-bruijn/I53702.php : benaderd 1 februari 2026), "Wilhelmus Koenen (± 1749-< 1775)".